Slunečné sobotní ráno vyloženě vybízelo k pobytu venku, ovšem řada obyvatel Mladé Boleslavi dala před výletem přednost úklidu Radouče.

Národní přírodní památka je jednak oblíbeným cílem procházek Mladoboleslaváků, ale bohužel i místem, kde se mnozí z nich z nepochopitelných důvodů zbavují nepotřebných věcí.

V rámci akce Ukliďme svět, k níž se pravidelně připojuje zdejší pobočka Českého svazu ochránců přírody Klenice, se na Radouči konal už desátý společný úklid.

U zrodu této myšlenky stála Milada Vrbová, která při příležitosti kulatého jubilea zavzpomínala na první ročník. „Tehdy se tu sešli snad jen členové našeho sdružení a asi dva dobrovolníci z řad veřejnosti. O to víc mě těší, kolik lidí dorazilo dnes. Musím se dokonce přiznat, že když mi přicházely do mejlu další a další přihlášky, začala jsem se trochu děsit, jak to všechno zvládneme zorganizovat," prozradila při ranním srazu.

Ten byl jako každý rok za zahrádkářskou kolonií u vstupu na Radouč, a plácek málem nestačil. Plno tu bylo už pár minut před devátou, a mezi účastníky bylo možné vidět dobrovolníky prakticky všeho věku, od nejmenších dětí až po seniory.

„Přihlásilo se nám dokonce i několik tříd z různých boleslavských škol, například ze 3. a 7. základní školy. Přiznám se, že většinu lidí osobně ani neznám. Je skvělé, že jsou ochotni se ve volném čase starat o přírodu kolem nás. Nejvíc mě těší, když přijdou celé rodiny, protože příklady táhnou," svěřila se Milada Vrbová.

Na letošním ročníku se kromě Compagu, který přistavěl kontejner, a také boleslavského magistrátu, který likvidaci odpadu zaplatí, podílela i firma Simply Clean.

Díky tomu měli dobrovolní uklízeči k dispozici nejen obligátní rukavice a pytle na odpadky, ale letos bylo náčiní rozšířeno o „inteligentní" teleskopické napichováky odpadků, které usnadnily sběračům práci. A vítěz, který nasbíral nejvíc pytlů odpadu, si tuhle moderní vymoženost odnesl dokonce domů.

Zároveň probíhala také soutěž o nejkurióznější nález, ta se koná už tradičně napříč všemi zapojenými lokalitami, a mnohdy neuvěřitelné vyhozené věci jsou pak k vidění ve společné galerii Dne Země.

A co vedlo některé účastníky k tomu, aby volný den věnovali péči o krajinu?

Jana z Boleslavi prozradila, že nápad nebyl tak úplně její. „Jsem tu s naší třídou, a je to poprvé, co se úklidu účastním. Ve škole si hodně povídáme o ekologii, takže tohle je vlastně součást výuky. Ale vůbec mi to nevadí, užijeme si tu se spolužáky legraci a ještě pomůžeme dobré věci," vyprávěla.

Její stejně stará spolužačka Natálka pak dodala, že o akci poprvé slyšela až ve škole. „Určitě je dobře, že někdo podobné aktivity organizuje. Pokusím se zúčastnit i příští rok, řeknu rodičům, aby šli i oni a vzali s sebou také oba mé mladší bratry," slibuje holčička. A pak už se i s kamarádkou věnovala úklidu.