Celou dobu seděl v klidu. Neřekl ani slovo. Během pár minut se ale jeho nálada otočila tak, že málem došlo na pěsti.

Alexandru Peštovi z Mladé Boleslavi prostě ruply nervy.

Mladý muž přišel požádat zastupitele, aby zrušili předkupní právo pro město Mladá Boleslav na jeho dům, který v mladoboleslavské lokalitě Na Šafranici od města koupil už v srpnu 1997.

Nejprve to vypadalo nadějně

Zastupitelé se nejprve přikláněli k tomu, že žádosti vyhoví, protože manželé Peštovi dům od města získali poté, co byli vystěhováni z objektu na Českobratrském náměstí, jenž byl zbourán, a následně tam vzniklo parkoviště.

Rodina s dětmi i s prarodiči dostala tehdy od města náhradu v podobě chátrajícího objektu Na Šafranici. „Tenkrát jsme to museli udělat, protože jsme nechtěli ohrozit rodinu. Starší lidé už tak nesli velmi těžce změnu prostředí,“ řekl bývalý primátor Svatopluk Kvaizar.

Starý kostlivec města

Město objekt prodalo rodině za částku kolem 500 tisíc korun, tedy za poměrně nízkou sumu, a rozhodlo se, že si transakci pojistí proti zneužití. Politici měli obavy, zda tam Peštovi opravdu budou bydlet a spíše se nebudou na nemovitosti snažit vydělat spekulativním prodejem. „Dnes věřím, že tam Peštovi budou žít pořád,“ podotkl Kvaizar.

Alexandr Pešta zdůraznil, že dům postupně rekonstruoval z vlastních úspor, ale údajně jej vyčerpaly nesmyslné požadavky památkářů. „Vedle stojí objekt, který má na střeše, co se firmě zachce, já jsem musel mít speciální druh střešních tašek, dřevěná okna atd.,“ uvedl Pešta.

Peníze na opravu došly, spořitelna nepůjčí

A protože se mu úspory výrazně ztenčily, chtěl si vzít na další část rekonstrukce úvěr. „Požádal jsem o úvěr Českomoravskou stavební spořitelnu (Liška), kde mám spoření. Úvěr mi však nechtějí dát, protože na domě je předkupní právo pro město,“ vysvětlil zastupitelům Pešta.

A tak předstoupil před zastupitele, aby předkupní právo zrušili. Jenže rada města to nedoporučila a rozehrála se diskuze, proč vlastně rada vydala záporné stanovisko. Běžná debata přerostla ve skoro půlhodinovou hádku.

I další zastupitelé začali přidávat své zkušenosti. „Pohybovala jsem se v bankovním sektoru a vím, že bankám předkupní právo nevadí,“ dodala například Jana Faltová.

VIDEOREPORTÁŽ: hádka na zastupitelstvu kamerou serveru mb-noviny.cz Autor: Jaromír Maceška

"Dům neprodám, už tady dožiji."

Pešta na to reagoval, že město nemá důvod toto předkupní právo dál vyžadovat. „Když si na rekonstrukci chci vzít půjčku, tak město to blokuje tím, že tam má předkupní právo. Nejsem realitní makléř, abych prodával barák. Jsme rodina, která tam bydlí, a už tam dožijeme. Na Šafranici byl bordel a my to zvelebujeme. Logické je, že kdyby banka chtěla vzít dům, tak by nemohla, protože má město předkupní právo,“ trval na svém Pešta.

„Nevidím důvod, proč předkupní právo rušit, žádné bance to nevadí, to by město neprodalo jediný nebytový prostor, kde jsou tato zástavní práva také,“ řekl právník města Ladislav Řípa a podotkl, že pokud Pešta nabídne městu dům za nereálně vysokou částku, tak město nabídku odmítne a je po problému.

Jenže Pešta už vzteky bez sebe doložil smlouvu s městem, která říká, že při případném prodeji domu jej musí nabídnout městu za kupní cenu, tedy za pouhých cca 500 tisíc korun. Cenu tedy nadsadit nemůže, jak doporučoval právník, který si smlouvu na místě prohlédl. „Je to pravda, ale tato smlouva je stará a je v rozporu s údaji v katastru,“ uvedl Řípa.

Zamítnuto? Jste darmožrouti, magoři, se nedivím, že vás nikdo nevolí

Zastupitelé nakonec Peštovu žádost zamítli a věcné břemeno na domě nechali. „Teď půjčku nedostanu. Mě by zajímalo, co mám dělat. To mi město těch 600 tisíc půjčí? Jste darmožrouti, nic jiného, já pracuji na tři směny, je vidět, že vám nikdo neudělal kafe, normální magoři,“ mumlal si Pešta a opustil vztekle jednací sál.

Jenže za pár sekund se vrátil a pokračoval v kritice a spílání. „Nemám čas lítat po bankách a úřadech, tak mi dejte slovo,“ rozhodl Pešta. Náměstek Smutný se marně snažil vysvětlit, že už se jedná o něčem jiném.

„Ať mi poradí tamten inženýr, nebo co to je? To mám ten barák nabídnout městu za deset milionů, nebo co mám dělat?“ křičel směrem k právníku Ladislavu Řípovi. Ten nakonec s Alexandrem Peštou vyšel na chodbu, aby situaci uklidnil.

Zastupitel Pavel Nechanický ještě před tím reagoval na Peštovu poznámku, že pracuje a nemá čas lítat po úřadech. „Pane Pešta, všichni pracují, vezměte si právníka a poraďte si,“ řekl Nechanický.

Zastupitelé se zhádali: Kdo vydělává poctivě?

Do toho se pustil zastupitel Robin Povšík: „Jenže někteří lidé tu jsou za peníze z daní od lidí. A mnozí si vydělávají hodně velké peníze,“ řekl. „Já pracuju celej život, na rozdíl od vás,“ odsekl Nechanický.

Sociální demokraté pak pokračovali ve svém požadavku, aby náměstek Jan Smutný sdělil, proč je k tomuto případu zdůvodnění stanoviska rady města tajné. „Chce se z toho rada vylhat?“ tázal se Robin Povšík.

Chtěla se z toho rada vyhlat? Prý ne …

ODS to ostře odmítla. „To je unfér tvrdit tady, že rada se z toho chce vylhat. Pan Pešta byl předem při nákupu domu upozorněn, že tam bude zřízeno předkupní právo, tak není důvod teď něco měnit,“ ohradil se náměstek primátora Adolf Beznoska.

Po pár minutách vysvětlování se Řípa vrátil z předsálí, a za chvíli přišel do sálu potřetí i Pešta s tvrzením, že neodejde, dokud se situace nevyřeší.

Právník Řípa si proto vzal číslo na pracovníka spořitelny, která Peštovi odmítla dát úvěr, aby s ním promluvil. Teprve pak byl Pešta spokojen. To už ale na něho vystartoval ředitel městské policie Tomáš Kypta s tím, aby přestal narušovat zasedání zastupitelstva a opustil sál.