Odjíždíte mimo svůj domov, ať už z bytu v paneláku a nebo z rodinného domu, s pocitem, že právě vaše obydlí si nějaký bytař vytipoval?

Vloupání do domů a bytů v Mladé Boleslavi podle statistik policie v posledních letech naštěstí nepřibývá.

Přispívá k tomu zřejmě i vyšší míra zabezpečení a zvýšená preventivní činnost policistů a městských strážníků.

V Mladé Boleslavi například městská policie už několik let ve zvýšené míře, zejména v noční době, kontroluje panelové domy. „Zaměřujeme se ale i na vilové čtvrti a kontroly jsou skutečně intenzivní a časté," řekl Ondřej Kubala, zástupce ředitele mladoboleslavské městské policie.

Podle jeho slov hlídky v případě, že je panelový dům v noci otevřený, zkontrolují i vnitřní prostory, a pokud zde najdou cizí osoby, ověřují jejich totožnost. Poté je z domu vykážou, případně je předají Policii ČR.

V domě pak nechávají upozornění pro obyvatele bytů, že dům nebyl řádně zajištěn a co během kontroly zjistili.

Vyšší počet kontrol plánují i letos, a to plošně, jak na sídlišti, tak i jinde.

Také Policie České republiky se v letních měsících, a nejenom během nich, dlouhodobě zaměřuje na kontroly zabezpečení domů a bytů.

„Před dvěma lety jsme dokonce nabízeli službu občanům Mladé Boleslavi, že v případě zájmu zvýšíme kontrolu některých domů a bytů. Právě strach z vloupání do bytu patří k nejčastěji zmiňovaným obavám občanů. Tuto letní službu ale příliš lidí nevyužilo," uvedl tiskový mluvčí boleslavských policistů David Schön.

Pokles počtu vloupání do domů a bytů dokazují i policejní statistiky. Během prázdnin v roce 2010 bylo v Mladé Boleslavi zjištěno patnáct vloupání, vloni pouze čtyři.

Platí několik obecných zásad, které je dobré dodržovat. Určitě by se lidé neměli o svém odjezdu na dovolenou s přesnými termíny příliš zmiňovat na veřejnosti, například na internetových sociálních sítích. Zejména mladší členové domácností dost často uvádějí přesné datum, kdy bude jejich obydlí prázdné.

„Je dobré, když v opuštěném domě či bytě někdo vybírá poštovní schránku, občas rozsvítí. Aby zkrátka dům či byt nevypadal úplně neobývaně," uvedl k problematice Milan Průšek z firmy zajišťující provoz pultu centralizované ochrany.

Vhodné je doplnit vše také dostatečným zajištěním včetně zabezpečovacího systému.

„Nejlevnější zabezpečení domu vyjde asi na patnáct a bytu na pět tisíc korun. Signál chodí majitelům na jejich mobilní telefony. Připojit na pult centralizované ochrany se mohou třeba jen na měsíc v roce, nebo také vůbec," doplnil informace Milan Průšek.

Zkušenosti ukazují, že nejlépe stejně funguje dobrý soused, kamarád nebo někdo z rodiny.