Urologické vyšetření asi není právě to, co by člověk s nadšením vyhledával, ale prevence v tomto případě skutečně zachraňuje životy.

V roce 2002 jste spolu se ZPŠ spustili preventivní program na vyhledávání rakoviny prostaty, o němž jsme spolu už mluvili. Pokračujete v tom?

Ano, ten preventivní program běží dál a nic se na něm nemění. I v éře robotické chirurgie jsme navýšili počet radikálních prostatektomií na zhruba 40 45 za rok. Je to tedy zhruba jedna operace tohoto typu týdně, což je skutečně vysoké číslo.

Kolik pacientů jste ošetřili minulý rok?

Loňský rok byl naprosto rekordní z hlediska otevřené operativy, a to v kontextu těch 34 let, co urologie v Boleslavi funguje. Provedli jsme totiž takřka 500 otevřených operačních výkonů, endoskopických výkonů za rok uděláme kolem tisícovky. Ambulancemi nám prošlo 17,5 tisíce pacientů.

Jak je vaše oddělení velké?

Máme tři ambulance dvě v Klaudiánově nemocnici a jednu v Benátkách nad Jizerou. Lůžkové oddělení disponuje 27 lůžky, z toho 23 je standardních a 4 jipová, kde leží pacienti po operacích.

V čem spatřujete největší rozdíl nebo posun od doby, kdy jsme spolu mluvili naposledy?

To, v čem jdeme pořád nahoru, je laparoskopická operativa. Děláme nejen laparoskopické nefrektomie, ale rutinně už i laparoskopické resekce ledvin nebo odnětí nadledvin například při zhoubných nádorech, a také laparoskopickou pyeloplastiku neboli zprůchodnění přechodu ledvinné pánvičky a močovodu, což se dříve dělalo výhradně otevřenou cestou.

Na oddělení urologie přišlo několik mladých doktorů, jak jste na tom nyní?

Je to tak, za poslední čtyři roky k nám nastoupili čtyři mladí lékaři, z nichž tři už mají kmen, jedna lékařka je tady rok, a v srpnu by měl přijít další absolvent. Proto je naší aktuální filosofií stabilizace mladého lékařského kádru, což je nesmírná práce. Doufám, že jsou tu po pracovní snad spokojení, protože se od začátku dostanou k operativě.

Co je vaší největší chloubou, na co jste pyšný?

Určitě je to fakt, že v rámci oblastní nemocnice jsme schopni dělat základní i rozsáhlou urologickou operativu, a jsem přesvědčen, že jsme na úrovni klinického pracoviště. Naší předností je pak pojem, který se možná k nemocnici až tak nehodí, ale cítím to tak, a to je vlídnost, s níž u nás přistupujeme k pacientovi. Chceme mu pomoci, naší povinností je pomoci každému pacientovi z tohoto regionu, a jsme to schopni udělat v krátké době. Operaci nádoru ledviny jsme například schopni udělat do měsíce, což je podle našich pacientů velmi krátká čekací doba, kterou jim na jiných pracovištích nenabídli.

Jak jste pokročil se studiem čínské medicíny?

Moc mě to baví, je to krásný koníček a vidím obrovskou perspektivu právě ve spojení západní a východní medicíny. Čínští lékaři to vidí podobně. Onkologické choroby nebo například infarkt samozřejmě patří do západní sféry léčení, ale co se týče třeba psychosomatických chorob, obezity, nebo některých bolestivých stavů, to jsou všechno věci, které se dají velmi dobře ovlivnit akupunkturou, bylinoterapií a cvičením.