Příznivci řeky nejenom z řad vodáků a rybářů tradičně vyrážejí do terénu, aby se snažili posbírat nepořádek hyzdící přírodu: odstranit vše, co do řeky a jejího okolí nepatří. Zapojují se jednotlivci, stejně jako organizovaně děti, žáci a studenti, zaměstnanci firem nebo členové spolků.

Z minulosti je známo, že se najdou nejen běžné odpadky, které za sebou lidé zanechají při pobytu u vody nebo na vycházkách, ale k řece někdo vyveze i věci, jichž se chce zbavit – a to přesto, že dopravit je třeba do sběrného dvora, případně i sběrny surovin, by si jistě vyžádalo menší úsilí. Loni se kolem řeky našly třeba trosky hned několika jízdních kol. Předloni jakbysmet – a pneumatiky se dokonce počítaly na stovky!

Z budování tůní a úpravy luk na Vrchbělé.
Kopáči tůní na Vrchbělé objevili munici připomínající miny. Přijel pyrotechnik

Pro dobrovolníky, kteří přijdou pomoci, organizátoři zajistí pytle na odpadky (a jejich následný odvoz poté, co je účastníci akce naplní a zanechají u cesty), ochranné rukavice i nástroje pro sběr nebezpečného odpadu. Díky partnerům a podporovatelům nechybí ani drobná odměna.

Web akce cistarekajizera.cz připomíná, že se lidé, kteří se rozhodnou zapojit jako jednotlivci, sejdou na určených místech různě podél toku, která je pro potřebu akce rozdělena do různých úseků. Pro sobotu připomíná jako místa srazu Benátky nad Jizerou (parkoviště u tenisu), Krnsko (u mostu) a Mladou Boleslav (u mostu v Podlázkách). Jako termín, aby se aktéři neminuli, stanovuje osmou hodinu.