Horskou dráhu připomíná neustálé kolísání hladiny Jizery v posledních dnech. Hovoří o tom záznamy Českého hydrometeorologického ústavu, který na několika místech okresu provádí pravidelné měření.

Hladina v Bakově nad Jizerou přitom v posledních dnech připomíná jízdu na horské dráze. V průměru zde řeka dosahuje 150 centimetrů. Stačilo však jen několik posledních prudkých dešťů, a vše bylo jinak. Zatím nejvyšší hladinu měla Jizera ve čtvrtek. Dosáhla výšky 335 centimetrů. Od té doby s každou hodinou výška klesala až pod hranici 200 centimetrů.

Během úterý se však všechno změní. Na Boleslavsko se z hor valí velké množství vody. Podle hydrologických předpovědí by se do Bakova mělo přihnat tolik vody, že hladina řeky znovu vystoupá těsně pod hranici 350 centimetrů.

Povodňové stupně

Tak dramatická situace, jaká je v těchto dnech na Moravě a nově také v jižních Čechách, ale Mladoboleslavsko zatím nečeká. Problém v posledních dnech tvořily především vydatné deště, které promoklá půda nedokázala vsáknout a i z mírných svazů začala voda stékat na vozovku. S nečekanou vodou na komunikacích se tak potýkali řidiči například na dálnici a vedlejších silnic u Předměřic a Benátek nad Jizerou.

Pokud řeka Jizera dosáhne v Bakově nad Jizerou předpovídané hranice necelých 350 centimetrů, nedojde ani k vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity – bdělosti. Ten se vyhlašuje až při 480 centimetrech.