Dnes se od 13 hodin koná nultý ročník otužileckých závodů na Krásné louce. „Dorazilo nám 45 přihlášek, což odpovídá podniku, který není zařazený do oficiálního poháru,“ řekl organizátor Jiří Škvrna a upozornil na to, že očekává vodu chladnou kolem dvou stupňů Celsia.

„Minulý víkend se v rámci poháru konaly závody v Polských Katowicích, a tak si plno borců dnes dává oddech, ale i tak jsem ze čtyř desítek zájemců nadšený,“ svěřil se.

Centrum dění, start a cíl, jsou situovány na Krásné louce nad Vaňkovým jezem u Česany pod lávkou. Startuje se dnes ve 13 hodin a na otužilce čekají tratě 100, 250, 500, 750 a 1000 metrů.

Nejstarším účastníkem otužileckých závodů na Krásné Louce bude Blanka Vyskočilová ze Sokola Hradec Králové, která se narodila v roce 1939. Klání se zúčastní také několik otužilců z Mladoboleslavska. 

Například na trati 750 metrů bude k vidění i Michael Štěpán z Kosmonos, narozený v roce 1943. Naopak nejmladší účastnicí bude pravděpodobně ještě šestnáctiletá studentka zdravotnické školy v Praze, Nikola Kopecká, která se přihlásila na distanci 1000 metrů, kterou chce pokořit do 12 minut. „Nepovažuji se za otužilou, ráda chodím v teple a spím v ponožkách, ale plavání ve studené, nebo ledové vodě se mi nesmírně líbí,“ prozradila mladá plavkyně a dodala, že během týdne absolvuje až 11 tréninků, na které vstává ve čtvrt na pět ráno.

Jiří Škvrna, sám aktivní otužilec, si stanovil cíl – obnovit tradici závodů, které zde probíhaly až do roku 1992. Tehdy se uskutečnilo deset ročníků. „Zorganizovat tuto akci jsem chtěl již několik let, ale až nyní se i dílem velké náhody uvolnil jeden volný termín. A tak jsem ho hned zarezervoval v propozicích,“ řekl Škvrna a dodal, že letos ještě lednové závody v Jizeře nejsou součástí českého poháru zimního a dálkového poháru, ale příští rok by mělo být prý všechno jinak.