Z Linkovy ulice v Bakově nad Jizerou už pomalu voda odtéká. Mizí i z některých zahrad a domů. S vozem, pokud není obojživelné, tam ale stále nejezděte. Desítky centimetrů vody se stále na komunikaci ještě nacházejí. Aktuální stav tam stále monitorují strážníci městské policie.

„Voda klesá pomalu, ale klesá. Za hodinu o několik centimetrů,“ uvedli místní lidé. Kam až vodní hladina ještě před pár hodinami dosahovala, ukazují zbytky kůry a nepořádku, která na silnici ještě zůstávají.

Podle aktuálních předpovědí zde voda bude ještě minimálně během čtvrtečního dopoledne. Ve středu v odpoledních hodinách zůstávala voda za přechodem pro chodce.

Čerpáme, čerpáme

Vodu ze sklepů, zahrad a garáží čerpají stovky lidí. V Řepově u Mladé Boleslavi bylo ještě ve středu odpoledne vidět mnoho hadic, odvádějící vodu z garáží ven na ulice. Stejně tak i nespočet pytlů s pískem u vrat k rodinným domům.

Do povídání lidem příliš není. „Byla toho plná garáž. Raději jsem si vzal volno, abych to všechno zvládl,“ řekl Deníku jeden z místních.

Situace se uklidňuje i v nedaleké Židněvsi, kudy také říčka Klenice protéká. Podél vodního toku je přitom už vidět, o kolik desítek centimetrů již voda klesla. Pod vodou ovšem i nadále zůstává fotbalové hřiště a přilehlá okolí.

Plno vody bylo ve středu také v okolí řeky Jizery u Mladé Boleslavi. Do obce Vinec se během středy nebylo možné stále dostat. Silnice z Mladé Boleslavi do Jizerního Vtelna byla plná vody. I když ve srovnání s dnem předchozím již bylo vidět, že i zde se kaluž pomalu zmenšuje.

Ti největší hazardéři se ovšem se svým vozem pokoušeli zaplavený úsek projet. Například řidič vozu s tuningovou úpravou. Ten však po pár metrech zjistil, že kvůli své úpravě nemá jedinou šanci na projetí.

Mokré koleje a několik upadlých registračních značek z aut naznačovalo, že vodní jízda zde byla na denním pořádku. Zákazovou dopravní značku před železničním přejezdem někteří řidiči nerespektovali v domnění, že tudy projedou.

Opak byl ale pravdou. Odpoledne zde na dopravu dokonce dohlížela hlídka Policie České republiky.

Do zpěvu ovšem není ani lidem v nedalekém Krnsku a Jizerním Vtelně. I zde je totiž pod vodou kdeco. Zahrady, dětská hřiště u rodinných domků, ale i fotbalové hřiště. Vidět zde jsou už jen konstrukce branek. Pod vodou bude hřiště jistě ještě pár dní.


Fotbalové hřiště v Krnsku. Foto: Deník/Tomáš Ježek

Na Benátecku je pod vodou řada zahrad, luk a polí. A také silnic. Například ta, spojující Brodce nad Jizerou a Horky nad Jizerou. Komunikace byla ve středu plná vody. Projet zde není vůbec možné. A tato situace zde zřejmě vydrží nejméně celý čtvrtek.

Přímo v Brodcích jsou pod vodou zahrady rodinných domků. Louka, kde běžně chodí lidé směrem do Horek, je beznadějně ponořená pod vodní hladinou.

U Dražic je situace podobná. Pole a louky tvoří jednu velkou kaluž. Silnice je zde také pod vodou. Na problémy včas upozorňuje dopravní značka, avšak vody na této komunikaci již není tolik a řidiči zde během středy už jezdili.

Aktuální předpověď říká, že hladiny řek na Mladoboleslavsku klesají. V podvečerních hodinách klesla hladiny Jizery v Bakově pod 1. povodňový stupeň.