V obci Jivina u Mnichova Hradiště možná vyroste biostanice na spalování biomasy. Z jejího provozu by obec mohla mít značné zisky. Vedle prodeje elektřiny nabízí stanice i možnost vytápění, například místní tělocvičny, školy a školky, v případě zájmu i soukromých objektů. Objevují se však obavy, že klesne hodnota nemovitostí a pozemků, zhustí se doprava a obec bude lidově řečeno „smrdět. V těchto dnech tedy občané Jiviny prostřednictvím anketních lístků vyjadřují svůj názor, který bude pro rozhodnutí obce směrodatný.
Jak to vlastně je?
Areál zdejšího bývalého družstva na kraji vesnice, kde stanice možná bude stát, je nyní ve správě Zemědělského družstva Loukovec. To oslovilo obec, jestli se nechce na záměru vybudovat bioelektrárnu podílet. Pak by totiž společně mohli na tento projekt získat finanční dotaci až ve výši osmdesáti procent.
Potenciální dodavatelské firmy nedávno v místním hostinci prezentovaly nové technologie, se kterými by stanice měla fungovat. Nic podobného zatím v Česku není, podobné stavby existuji například v Rakousku či Německu.
Zhuštění dopravy a zápach?
Projekt bioelektrárny má v obci své příznivce, ale také odpůrce. Ti se nejvíce bojí zápachu, poklesu ceny nemovitostí a pozemků a také zhuštění dopravy. Starosta tyto obavy nesdílí. „Připouštím, že dopravní zatížení bude znát v době výstavby stanice, ale jinak ne. Vždyť na okolní pole se v současné době musí dovážet hnojivo. Jen z družstva ve Březině je sem ročně rozváženo pět set velkoobjemových kontejnerů kejdy. Takové množství do stanice nepřijde,“ argumentuje starosta Jiviny Václav Štafl. Hlavní surovinou pro spalování v biostanici má být kukuřice, vedlejší živočišný odpad.
„Zahraniční exkurze nám navíc skutečně prokázaly, že provoz těchto stanic nevylučuje zápach. Stanici chceme vybudovat proto, aby byla pro obec ekonomickým přínosem. Opravdu nemáme žádný zájem na tom, abychom nějak znečišťovali prostředí v obci,“ říká starosta Štafl.
Anketní lístky
I proto obecní úřad doručil zdejším občanům anketní lístky, na kterých tento záměr obce vysvětluje. Občané na lístku mohou označit, zda s tímto záměrem souhlasí, nebo nesouhlasí. „Uzávěrka ankety je posledního července. „K jejímu výsledku budeme při rozhodování o tom, zda se na tomto projektu máme podílet, jednoznačně přihlížet. Rozhodně nepůjdeme proti vůli občanů. Vždyť si nás sami zvolili. Pokud zjistíme, že většinovou důvěru máme, dojde v srpnu k jednání se Zemědělským družstvem Loukovec a budeme podnikat další kroky,“ uvedl starosta. To však ještě definitivně neznamená, že bioelektrárna v obci stát bude.
Co když ano?
Obec s družstvem v případě podpory občanů založí dceřinou společnost. Pak by zažádala o dotace a teprve po výsledku dotačního řízení dojde ke konečnému rozhodnutí. „Výstavba je reálná za předpokladu, že dostaneme minimálně šedesát procent financí. V případě, že by to bylo méně, od projektu odstoupíme“ řekl dále Štafl s tím, že na dofinancování projektu si společnost případně vezme úvěr, který by byl posléze splácen ze zisků z provozu stanice.
Co když ne?
Pokud se ale obec na základě názoru místních občanů rozhodne, že se na projektu podílet nebude, Zemědělské družstvo Loukovec zvažuje, že tento záměr zrealizuje samo. „Družstvo má vlastní pozemek. Pokud seženou finanční prostředky a nějaké vyšší instituce výstavbu stanice povolí, budeme už na celou věc krátcí,“ přiznává starosta Štafl. Je tedy možné, že bioelektrárna v Jivině stát bude, aniž by z jejího provozu měli místní lidé prospěch a souhlasili s její výstavbou.
Starosta je pro
Hlavním důvodem, proč má projekt podporu starosty, je, aby obec byla ekonomicky zajištěna. „Možnost získat jakoukoli dotaci se bude rok od roku snižovat. Biostanice by přinášela zisky z prodeje elektřiny, lze ji také využít k vytápění. Pokud teď zůstaneme stát a této příležitosti nevyužijeme, budeme sami proti sobě,“ myslí si starosta Štafl.