Jiří Škvrna vyprávěl o svých začátcích a předával rady a zkušenosti. Hovořil o tom, že na začátku může pomoci skupina kamarádů, kteří mají společný zájem. Od září se začnou pravidelně každý den nořit na 1 až 2 minuty do stále se ochlazující vody. V začátcích je dobré nepřehánět dobu, po kterou vydržíme ve studené vodě. Pokud teplota vody klesne na 4°C a níže, je třeba být zvláště obezřetný, protože hrozí podchlazení. Otužovat se můžeme ve studené sprše, případně se můžeme méně oblékat. Vždy je třeba hlídat teplotu uvnitř těla, aby se jedinec nepodchladil. Důležitou součástí je vnímání vlastního těla a jeho potřeb. Pro otužování je dobré vědět, že máme zdravé srdce a nemáme některé vrozené vady, které brání pobytu v chladu.

Při otužování znovuobjevujeme své potenciály a můžeme se naučit ovládání některých pochodů v těle vlastní myslí. V poslední době probíhají vědecká sledování jedinců jako je Holanďan Wim Hof, která dokazují ovládání tělesné teploty a hormonální rovnováhy vlastní myslí. Pobyt ve studeném prostředí aktivuje tvorbu hnědého tuku, který jsme během života ztratili. Tento tuk nám lidem svědčí a dokáže lépe pracovat s energetickými zásobami v těle.

Pokud máte zájem vidět otužilce v akci, můžete přijít v sobotu 18. ledna na Krásnou louku v Mladé Boleslavi, kde budou probíhat závody. Vítáni jsou i úplní začátečníci, kteří mohou vybírat z chystaných tras: 100 m nebo 250 m. Pro registraci a informace kontaktujte organizátory na registrace@1okmb.cz

V úvodu přednášky představila Eva Krejčíková projekt ŠKOFIT, Škoda Auto a.s.. Doposud podporoval pouze zaměstnance Škoda Auto, nyní se otevírá pro veřejnost a sdružuje zájemce o aktivní pohyb a práci na svém životním stylu. V rámci CSR projektů shromažďuje peníze pomocí sportovních aktivit, kterými podporuje děti, nemocné a sociálně slabé spoluobčany i různé organizace.

Otužování má v Čechách hluboké kořeny a začít s otužováním může kdokoliv a v každém věku. Stačí k tomu mít chuť a být zvědavý. Otužování přináší do života mnoho kvalitních výhod. Zvyšuje se imunita, vitalita i kondice, zlepšuje se nálada a lépe se vyrovnáváme s chronickým stresem. Zároveň zrychlíme vlastní metabolizmus. Při pobytu v chladné vodě se stahují cévy, krev urputně cirkuluje a tím pádem nemohou vznikat křečové žíly. Ani revma se mezi otužilci neobjevuje.

Otužilci se učí ovládat vlastní dech a pomocí vědomého dechu si zlepšují zdraví. Na zhýčkaného člověka působí velice příznivě vstup do nepohodlné zóny a vědomé převzetí kontroly nad tělem a myšlenkami.

 Iveta Karásková