Po třiceti letech došlo na kompletní rekonstrukci – doslova od podlahy po strop. Práce za 9,5 milionu korun zahrnují především opravy stěn a podlah a výměny oken, ale také novou vzduchotechniku či moderní komunikační systém pacient-sestra. Podstatné je i to, že na oddělení v nové podobě se výrazně zlepší provozní podmínky. I ty hygienické.

Od července, kdy rekonstrukce začala, se již podařilo zvládnout většinu stavebních prací. Už jsou také rekonstruovány koupelny a nově vznikl samostatný izolační pokoj. Do měsíce, kdy by mělo být vše hotovo, ještě budou vyměněny původní dveře za moderní automatické. Nyní se pracuje na vzduchotechnice a na výměně stropních ramp s rozvody medicinálních plynů a elektrickými zásuvkami pro zdravotnické přístroje.

V jedno či dvoulůžkových pokojích se na chirurgické JIPce zotavují především pacienti po operacích nádorů tlustého střeva a konečníku i po dalších operacích různých orgánů: žaludku, jater, žlučových cest, slinivky břišní i štítné žlázy. Nechybí však ani pacienti s krvácením do zažívacího traktu či lidé, kteří potřebovali chirurgické úpravy aorty, tepen zásobujících mozek i tepen nohou. „Na JIP také leží pacienti po úrazech s krvácením do mozku, které řešíme ve spolupráci s neurologickým oddělením a neurochirurgií v Liberci,“ doplnil primář chirurgického oddělení Jaroslav Toušek. O všechny tyto pacienty se v Klaudiánově nemocnici mohou starat i nyní – po dobu rekonstrukce se chirurgická JIPka dočasně přestěhovala do prostor oddělení ARO - ICU B.

Nově upravená jednotka intenzivní péče má nabídnout nejen modernější prostředí, ale i větší komfort. A to nejen pro pacienty; změny se týkají také pracovišť sester. „Personálu přinese tato rekonstrukce jednoznačně zkvalitnění pracovních podmínek, moderní vybavení a zjednodušení péče o naše pacienty,“ potvrzuje primář Toušek. Z pohledu lidí hospitalizovaných po náročných chirurgických výkonech pak vyzdvihl zejména zlepšení prostředí. „Umožní lépe překlenout dobu, která je nutná k pobytu na JIP, a také nabídne více soukromí,“ ocenil.