Mezinárodní den esperanta připadá na 26. července. Právě od tohoto dne až do dneška 2. srpna se tak konal kongres v Argentině v Buenos Aires.
Známou regionální esperantistkou je Jindřiška Drahotová, se kterou jsem si na toto téma povídala.

Jak velký kongres byl a můžeme jmenovat české zástupce?
Letošního světového kongresu se účastnilo šest stovek lidí z pětapadesáti zemí. Z Česka se tam vypravili manželé Dvořákovi. Úžasné je, že nikdo z nich nepotřeboval tlumočníky. Všichni se domluvili stejným jazykem.

Měl kongres nosné téma?
Jistě. Tématem 99. Světového kongresu bylo: „Budou nás naši vnuci proklínat? Snahy o udržitelný rozvoj."  Tato témata zapadají do končícího desetiletí plánu OSN – Deset let vzdělávání pro udržitelný rozvoj (2005-2014). Právě esperanto je dnes nejvhodnějším komunikačním prostředkem pro budoucnost a na kongresu zazněly různé názory a návrhy k řešení naléhavých světových problémů.

Byl v Argentině prostor i pro výlety?
Program kongresu nabízí také kulturní a turistické zážitky a má svůj před a po kongres. Mnoho účastníků využije příležitost cestovat po Jižní Americe.

Já vím, že budete mít setkání esperantistů i v našem regionu a nebude to dlouho trvat.
Na tradiční týdenní seminář v Českém ráji, do rodinného penzionu Espero ve vesničce Skokovy v obci Žďár u Mnichova Hradiště jsou všichni srdečně zváni.  Konat se bude od osmého do čtrnáctého září.

Přijet může opravdu každý, i když neumím esperanto?
To jistě není překážkou. Přijedete mezi lidi zdravé, tělesně postižené, mladší i starší, kteří mají rádi esperanto, a třeba se o něj ani nezajímají, ale chtějí si jen užít čistou přírodu. Procvičí si trochu tělo a ducha, nebo si třeba vyrobí  suvenýry. Zájemci se klidně mohou obrátit na mně. Mohou mi napsat, nebo zavolat. drahotovaesperanto@seznam.cz  – 720 652 320.

Vy ale nezahálíte ani o letních prázdninách. Stále učíte.
O prázdninách se opravdu konají kurzy mezinárodního  jazyka esperanto. Vyučuji je já a jsou po celé léto zdarma. Konají se v Oaze  v Erbenově ulici. 

Co je esperanto?

Esperanto je mezinárodní jazyk, který existuje již 127 let a zájem o něj stoupá. Hlavním důvodem je jeho etnická neutralita, nemá návaznost na ekonomické, nebo politické zájmy. Pro svou gramatickou jednoduchost otvírá dveře do světa i pro méně jazykově talentované lidi. Esperantisty najdete ve 120 zemích.