Tendence zavírat poštovní úřadovny v menších sídlech, které jako úsporné opatření ještě před několika lety navrhoval ministr vnitra, už nejsou tak silné. Nyní však stát usiluje o to, aby provozování většiny z 3200 pošt v rámci projektu Pošta Partner přešlo pod třetím osoby, což s sebou přináší další rizika, například přesun poboček, vyšší finanční zátěž pro obce, které se rozhodnou si poštu provozovat samy, nebo riziko sankcí.

V tomto čase změn otevřeli v Chotětově 1. března novou pobočku pošty, která se přestěhovala do reprezentativní vestavby v sousedství úřadu městyse.

Čtěte také: Preventisté by už brzy mohli střežit ulice Benátek

„Teprve při pročítání obecní kroniky mi došlo, že novou poštovní úřadovnu otevíráme přesně 150 let po otevření první pošty v obci," upozorňuje starosta Chotětova Blahoslav Jírů a dodává: „Těší mě, že jsme ji mohli přesunout do těchto nových prostor. Zvýšila se tak její dostupnost a pošta navíc zkrátka do centra obce patří."

V posledních letech chotětovská pošta, která obsluhuje přes devět set obyvatel městyse, fungovala v budově mateřské školy. Jenže zájem o bydlení v Chotětově roste a aktuálně probíhá nebo se chystá výstavba na 85 stavebních parcelách ve směru na Zdětín, a tak se poštmistryně Monika Bohuňková musela připravit na stěhování.

Čtěte také: Poštu v Luštěnicích zatím nezruší. Jen ji přestěhují!

Po slavnostním přestřižení pásky byla nová pošta uvedena ve středu do provozu a mnozí místní si rovnou začali na přepážce vyřizovat své záležitosti. Přestože úplně prvním úkonem provedeným na nové pobočce byla platba složenky, následovala celá řada sázek Sportky. Tu si vsadila jako první paní Jelínková, která jako mnozí další zatoužila po tom, aby jí slavnostní chvíle přinesla štěstí.

Investice do nové vestavby si vyžádala bezmála 2,4 milionu korun, 400 tisíc z této částky pokryla dotace ze Středočeského kraje. Do provozovny navazující na poštu se původně počítalo s kadeřnictvím, kvůli dotaci se sem však městys rozhodl umístit knihovnu.

Podobně jako již v úvodu zmíněných Luštěnicích, s jejichž případem jste se mohli seznámit na stránkách Boleslavského deníku v minulých týdnech, i v Chotětově zastupitelé odmítli, aby poštovní úřadovnu přestala provozovat Česká pošta.

Čtěte také: Šťastný konec! Čížovka se po letech otevřela