„Víte, co je to čtyřistadvanáctka?“ telefonoval do redakce Boleslavského deníku čtenář z Brodců, který v Penny Marketu v Benátkách narazil na ďábelský salát obsahující látku E412. Chtěl si ho koupit, ale kvůli této látce od koupě ustoupil. Vystrašily ho všemožné neprůhledné informace o tom, že látka E412 je zdraví škodlivá.

Dvě tuny této látky, která byla závadná, opravdu letos měly dorazit z Indie do České republiky. Z pultů obchodů už jsou ale dávno pryč.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) i podle Penny Marketu se tudíž lidé nemusejí ničeho obávat.

„Zahušťovadlo E412, nepolymerovaná guma guar, je přídatná látka, která je povolená vyhláškou číslo 304/2004 Sbírky,“ ujistila tisková mluvčí SZPI Martina Šmídtová. „V dodávce této látky z Indie se vyskytovaly dioxiny, tato kontaminovaná šarže E412 i potraviny, do nichž byla přidána, však byly již během léta staženy z oběhu. Salát, na který upozorňuje čtenář, je tedy zcela bezpečný,“ ujistila Šmídtová.

Rovněž Penny Market pro Boleslavský deník zdůraznil, že toto takzvané „éčko“ je látka všeobecně povolená k přidávání do potravin. „Společnost penny Market s. r. o. pravidelně kontroluje kvalitu prodávaných výrobků u externích akreditovaných laboratoří, kdy se mimo jiné posuzuje zdravotní bezpečnost výrobků a dodržování fyzikálních a chemických požadavků na jakost,“ ujistila tisková mluvčí Penny Marketu Helena Špeciánová. Tyto kontroly se podle Špeciánové dělají minimálně dvakrát do roka.