VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednotné přijímačky dopadly na jedničku. Povinné nebudou

Mladá Boleslav - Kateřina, která navštěvuje devátou třídu 5. základní školy v Mladé Boleslavi, se hlásila na Střední odbornou školu veterinární do Hradce Králové a na zdejší zemědělku. Obě školy se v minulém týdnu připojily k pilotním jednotným přijímacím zkouškám.

30.4.2015 78
SDÍLEJ:

TestyFoto: Daniel Vacek

„Nejdříve se mi testy zdály docela snadné. Konečný výsledek tomu ale pak neodpovídal. Poctivě jsem si počítala příklady z matematiky. Čeština mi šla sama," řekla Kateřina, která s centrálními zkouškami souhlasí. Důvod je jednoduchý. Se svými spolužáky se shodují, že je rozhodně lepší učit se na stejný typ testů pro všechny školy. „Otázkou ale je, do jaké míry zkoušky ukáží, co ve studentovi doopravdy je. Na druhou stranu jsou ale obory, kde matematiku příliš nepotřebují, naopak vyžadují konkrétní zaměření," myslí si Kateřina.

Její spolužáci zkoušeli štěstí například na mladoboleslavské obchodní akademii, která byla jednou z devíti regionálních středních škol, jež se projektu zúčastnily. Ředitelka Renáta Vícová průběh hodnotí pozitivně. „Žádný problém jsme v den zkoušek nezaznamenali. Přestože jsem byla trochu skeptická. Očekávala jsem, že testy, které vyndám ze zapečetěné bedny, nebudou kompletní, že jich třeba bude několik chybět. To se ale naštěstí nestalo," říká Renáta Vícová, která svou předtuchu již bere s humorem.

Matematika těžší než čeština?

Komplexně zhodnotit jak náročné byly testy, které pro budoucí studenty připravil Cermat, jednoznačně nelze. Studenti, s nimiž Boleslavský deník hovořil právě na 5. základní škole, považovali za nejtěžší zkoušku z matematiky. Jejich obavám nasvědčovalo i to, že přípravu na ně většinou nepodcenili. Naopak český jazyk se mnohým z nich zdál jednodušší. Podle Jiřího Zíky, ředitele Cermatu, testy ukázaly velké rozdíly v matematice napříč jednotlivými kraji.

Výhodu centrálních přijímaček vidí i Zdeňka Kačírková, zástupkyně ředitelky mladoboleslavské zdravotnické školy. Jak již dříve sdělila, Jednak by mohlo ubýt administrace, a jednak by testy mohly být přenositelné ze školy na školu. Zpětnou vazbu o úspěšnosti žáků by mohly získat i základní školy.

Na obchodní akademii se chtělo dostat tolik žáků, že škola zřejmě nebude vypisovat ani náhradní termín 14. května. „Na lyceu máme převis asi pětatřicet studentů, na akademii asi čtyři. Celkem se na oba obory přihlásilo 235 uchazečů, do čtyř tříd od září můžeme vzít ale jen 120 z nich," vysvětlila ředitelka, kterou v tuto chvíli především mrzí, že jednotné přijímací zkoušky nebudou příští rok povinné, jak nedávno avizoval ministr školství Marcel Chládek.

Příští rok i vlastní testy

Jak budou tedy vypadat následující přijímací zkoušky, bude ještě záležet na ředitelích středních škol. Vybrat si mohou nejen vlastní písemné práce, ale i testy, které pro ně vytvoří soukromé společnosti. Jediným kritériem ale je, aby vyhověly rámcovým předpisům. Jako doporučená zůstane i minimální hranice úspěšnosti pro přijetí.

Například na obchodní akademii se do konečného výsledku počítá kromě zvládnutí přijímacích zkoušek z matematiky a českého jazyka také co nejlepší vysvědčení z druhého pololetí osmé třídy a prvního pololetí třídy deváté.

„Testy jednoznačně ukázaly, že jsou dobrým nástrojem pro ředitele škol, protože umí rozlišit, jak a jestli je uchazeč připraven na studium na střední škole, na kterou se hlásí," dodal Marcel Chládek.

Otázka: Na jakou střední školu jste se hlásili?

ValerieValerie
Hlásila jsem se na gymnázium a obchodku, a na obou školách byly pilotní přijímací zkoušky. Testy jsme skládali z matematiky a českého jazyka. Matematika mi oproti češtině přišla trošku těžší. Týden před tím jsem absolvovala zkušební přijímačky, myslím, že dopadly lépe, než ty opravdové.


DenisaDenisa

Já jsem poslala přihlášky také na stejné školy. Nejvíce jsem se bála matematiky, a tak jsem chodila na doučování. Při ostrých přijímačkách bylo vidět, že jsem udělala dobře. Matematika byla obtížnější, ale dala se zvládnout. Český jazyk byl alespoň pro mě o hodně srozumitelnější než počítání příkladů.


JaroslavJaroslav
Chtěl jsem se dostat na zemědělskou školu a i tam byly jednotné přijímací zkoušky. Já jsem s testy neměl problém. S češtinou teda vůbec a v matematice musel člověk počítat. Na druhou stranu v písemkách nebylo nic, co bychom se neučili. Jednotné přijímačky mi přijdou jako dobrý nápad. Člověk ví, do čeho jde.


PřemekPřemek
Přijímací testy jsem psal na průmyslovce a půjdu studovat obor dopravní prostředky. Přípravu jsem trochu podcenil, takřka skoro vůbec jsem se nepřipravoval, spoléhal jsem na dosavadní znalosti. Nakonec jsem měl ale štěstí, že mě ve výsledku zachránil dobrý studijní průměr, který jsem měl ze základky.


DanielDaniel
Hlásil jsem se na zemědělskou školu a myslím, že jsem to zvládl. S jednotnými přijímačkami souhlasím. Při testech se aspoň můžeme učit stejná témata a máme tak větší šanci, že nás přijmou, než kdybychom se na každou školu měli učit něco jiného.


Odpovídali žáci 9. třídy 5. ZŠ v Mladé Boleslavi

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
30.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 78
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

ON-LINE: Ptejte se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla

Během uplynulého víkendu musel být znovu uzavřen kruhový objezd u ulic Jana Palacha a Na Radouči. Dělníci tam tentokráte dodělávali retardéry u přechodů. Ty se nově budou nacházet na každém vjezdu na kruhový objezd.
7

FOTO: Přecházení u kruháku je pro chodce bezpečnější

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Volební NEJ na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavsko - Kde byla nejvyšší a nejnižší volební účast?

KRÁTCE: Volební střípky z měst okresu Mladá Boleslav

Boleslavsko - Jak volili lidé z Benátek, Mnichova Hradiště, Bělé nebo Dobrovice?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení