VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční výzdobu Boleslavi někteří chválí, jiní haní

Mladá Boleslav /ANKETA, FOTOGALERIE/ - Adventní trhy na Výstavišti začaly v pátek. Každý den se zde od 16 hodin otevírají stánky s vánočním zbožím, roztáčí se nejen ruské kolo, ale i velký a malý kolotoč. A lidé kritizují a chválí současně. Ale především na trhy chodí, a to v Boleslavi není tak úplně obvyklé.

6.12.2017 AKTUALIZOVÁNO 6.12.2017
SDÍLEJ:

Vánoční výzdoba v Mladé Boleslavi.Foto: Iva Martinková

„To, co jste připravil pro obyvatele našeho města je nejen velký nevkus, je to i velké a zbytečné plýtvání, ba mrhání penězi,“ napsala ve svém otevřeném dopisu primátorovi města Raduanu Nwelatimu textilní výtvarnice z Mladé Boleslavi Marie Tomášová. Dodala, že advent je čas, ke kterému jistě patří i světlo, jistě i rozzářené oči a vkusná, střídmá a milá výzdoba bytu, domu, města. „To, co je již několik dní k vidění na Výstavišti, nemá s tímto obdobím, nic společného,“ má jasno obyvatelka města a desetitisíce žárovek považuje za instalované bez jakékoli koncepce a stylu, bez špetky vkusu. Členka Skupiny mladoboleslavských výtvarníků dále upozorňuje primátora na to, že krása spočívá v uměřenosti a harmonii, nikoliv v množství.

„Co na tom, že těch světýlek je hodně, vždyť jsou Vánoce. Raději stokrát více světýlek, než aby to bylo v našem městě ponuré jako to bývalo dříve,“ napsala do diskuse primátorovi čtenářka registrovaná jako Jana a dodala, že s výzdobou města je spokojený nejen manžel, ale i spousta jejich kamarádů z okolních měst.

S podporou ohledně nové vánoční výzdoby přispěchala do diskuse také Veronika Králová. Napsala, že si nikdo z kritiků asi neuvědomuje, že průmyslové město díky výzdobě dostává hezčí podobu, která tak může přilákat množství turistů. „Nikdo si zjevně neuvědomuje, že to celé děláte pro děti. Většina občanů nebude pravděpodobně nikdy s ničím spokojena,“ uvedla ve svém příspěvku.

Registrovaný přispěvatel Maštalíř do diskuse na www.mb-net.cz připojil další pohled na věc. „To, co vzniklo letos v parku Výstaviště, se může směle přirovnat k Matějské pouti a Las Vegas,“ napsal. „Jen dětem budeme muset vysvětlit, co to vlastně je advent a co je to pouť. Myslím, že při každé výzdobě bychom měli pamatovat na míru vkusu. I když každému se pochopitelně líbí něco jiného.“

A co na dosavadní průběh trhů říká primátor Raduan Nwelati?

„S průběhem jsem zatím velmi spokojen. Návštěvnost je zatím nad naše očekávání,“ řekl a dodal, že město před zahájením trhů dalo vytisknout 10 tisíc vstupenek a ani ne po týdnu je polovina prodána. „Právě objednáváme dotisk a mě osobně velmi těší, že lidé na Výstaviště chodí, i když mrholí nebo sněží.“ Před zahájením trhů se primátor nijak netajil tím, že nebylo lehké domluvit stánkaře na tuto akci. Málokdo si uměl udělat představu o návštěvnosti a málokdo chtěl se svým zbožím stát bezmála měsíc na jednom místě. „Dnes se nám stánkaři hlásí sami,“ konstatoval Nwelati, který diskusi na sociálních sítích vnímá. „Jsem rád, že se diskutuje, alespoň se o trzích ví. Do budoucna se určitě budeme chtít z připomínek a zkušeností poučit,“ řekl.

V každém případě premiérové adventní trhy na Výstavišti vzbudily u občanů emoce. Svůj názor můžete vyjádřit na webu a FB Boleslavského deníku i vy.

Otevřený dopis

Vážený pane primátore Nwelati,

protože mi není lhostejné, co se v našem městě děje, rozhodla jsem se Vám napsat otevřený dopis.

Dnešním dnem začíná krásné předvánoční období – advent – čas spojený s přípravami Vánoc, těšením se dětí na Ježíška, ale také vnitřním zklidněním a rozjímáním. Je to čas, ke kterému jistě patří i světlo, zapálené svíčky v době šera a stále menšího světla, jistě i rozzářené oči a vkusná, střídmá a milá výzdoba bytu, domu, města . . . .

To, co je již několik dní k vidění na Výstavišti – nemá s tímto obdobím, s klidným časem adventu – naprosto nic společného . . . !

Desetitisíce žárovek a světel na všech stromech kam oko dohlédne bez jakékoli koncepce a stylu, bez špetky vkusu, rozzářený les stromů bez jakéhokoli výtvarného účinu, šílený nevkus, laciný oceán žárovek, žárovek, žárovek a dalších žárovek . . .

Člověka napadá – to si z nás snad někdo dělá legraci? Kolik peněz toto vše stálo? A toto vše jde z naší společné městské kapsy? Proč? Proč takové obrovské plýtvání penězi, když na druhé straně se šetří až nepatřičně / např. viz zrušení poboček městské knihovny z důvodu šetření /? A jako koruna – ty nesmyslné atrakce v prostoru mezi divadlem a gymnáziem? Nespletl jste si advent s Matějskou poutí? K čemu takové atrakce v době přípravy na klidné a pohodové Vánoce, po jakých jistě všichni toužíme. . . ?  Nejen šílené plýtvání penězi, ale také těžké vozy a konstrukce atrakcí, vystavěné na novém dláždění parku a ulice tedy - ničení nové dlažby. Proč?

Vážený pane primátore, mám ráda atmosféru blížících se Vánoc a každý rok se na toto období těším. To, co jste připravil pro obyvatele našeho města je nejen velký nevkus, je to i velké a zbytečné plýtvání, ba mrhání penězi.

Vkusná výzdoba a vkusné cokoli spočívá vždy v kvalitě /výtvarné, stylové /, rozhodně ne ve množství. Krása spočívá vždy v uměřenosti a harmonii.

Nejen mě, ale i ostatní obyvatele našeho města by jistě zajímalo vyčíslení peněz na tyto všechny světelné a další atrakce, též na obrovskou spotřebu elektřiny po celou dobu jejich fungování. Asi nebude malá . . . !

Jistě budete tak laskav a budete nás, obyvatele našeho města, o tomto všem informovat.

Já osobně si nepřeji vyhazovat zbytečně finance z městské pokladny na tyto laciné, líbivé, nevkusné a podbízivé věci a akce.

S pozdravem
Marie Tomášová
textilní výtvarnice
členka Skupiny mladoboleslavských výtvarníků

Autor: Daniel Porazil

Nahravá se anketa
6.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 25 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Junior specialista CATIA. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude?, - systémová správa konstrukčních dat v systému CATIA V5, - příprava a realizace exportů dat z datové struktury, - řešení problémů v oblasti výměny dat mezi konstrukčními systémy a jejich nástroji, - uživatelská podpora v rámci použití systému správy dat, - tvorba prezentací, , Co by měl náš hrdina umět?, - CATIA V5, - MS Office, - databáze, - anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, - potřebujeme praxi v technické oblasti nebo alespoň vzdělání z technického oboru, , Výhodou , - Znalosti Connect, KVS, - Znalost prostředí automobilového průmyslu, , Nezalekni se našich požadavků! Pokud splňuješ jen některé požadavky, zkus se přihlásit! Za zkoušku přece nic nedáš a pro šikovné lidi se u nás práce vždycky najde. Rádi se s tebou setkáme a případně Ti nabídneme i jiné pozice, které odpovídají Tvému profilu a tomu, co Tě baví, lépe!. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Hana Kořínková, +420 739 392 710.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 327. Poznámka: Místo výkonu práce:, Pozemky obhospodařované firmou Předměřická a.s. v okrese Mladá Boleslav, Předměřice nad Jizerou č.p. 250, 294 74 Předměřice nad Jizerou, , Prvotní kontakt: telefonicky: 326 374 061 - 062 (7-15 hod.), emailem: miroslav.matejka@predmericka.cz nebo osobně: úterý 7-10 hod., , Práce na poli za každého počasí. Setí, sázení, svazkování, pletí a sběr zemědělských plodin., , Zaměstnanecké výhody: 55% příspěvek na závodní stravování, prémie dle pracovních výsledků.. Pracoviště: Pozemky obhospodařované firmou předměřická a.s. v okrese mladá boleslav, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Miroslav Matějka, +420 326 374 061-062.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Provozní zaměstnanci ŠJ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Školní č.p. 74, 294 04 Dolní Bousov, , Prvotní kontakt: tel.: 778 061 730 (7-14 hod.), e-mail: jidelna@zsdb.cz, , Požadujeme vyučení v oboru kuchař - číšník. Pozice za dlouhodobou pracovní neschopnost.. Pracoviště: Základní škola t.g. masaryka dolní bousov, okres mladá boleslav, Školní, č.p. 74, 294 04 Dolní Bousov. Informace: Oldřiška Kobrlová, +420 778 061 730.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 37 000 Kč

Všeobecné sestry se specializací Dentální hygienistky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 37000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Havlíčkova č.p. 71, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: e-mail: info@dentanova.cz, , Do ordinace 3 lékařů se specializací v parodontologii a implantologii přijmeme další dentální hygienistku na plný nebo částečný úvazek. , , Nabízíme zajímavou práci v příjemném kolektivu a prostředí, motivující nadstandardní platové podmínky a benefity. Klientela zajištěna. Široké spektrum výkonů. , , V případě zájmu zašlete Váš tel. kontakt a životopis na email info@dentanova.cz, www.mojeZubniOrdinace.cz. Pracoviště: Dentanova, s.r.o.- pracoviště mb, Havlíčkova, č.p. 71, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Ivo Škola, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

David Rath.
10

Vynesení verdiktu v Rathově kauze už nic nebrání

Čtyřletý trest za pokus o vraždu pacientky soud nijak nezměnil

Střední Čechy – Čtyřletý trest odnětí svobody pro mladičkou ošetřovatelku za pokus o vraždu umírající pacientky v mladoboleslavské nemocnici zůstává v platnosti, nemění se ani pětiletý zákaz práce ve zdravotnických zařízeních či sociálních službách s přímým kontaktem s pacienty nebo s klienty.

Zubrů už je na pláních u Milovic přes dvacet!

Milovice – Nejen stádo divokých koní a praturů se má na pláních u Milovic a Benátek nad Jizerou k světu. Nová mláďata se rodí také zubrům, naposledy dvě minulý týden. V tuto chvíli počet jedinců v jejich stádu přesáhl dvacet, přesně jich je 21.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT