VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční výzdobu Boleslavi někteří chválí, jiní haní

Mladá Boleslav /ANKETA, FOTOGALERIE/ - Adventní trhy na Výstavišti začaly v pátek. Každý den se zde od 16 hodin otevírají stánky s vánočním zbožím, roztáčí se nejen ruské kolo, ale i velký a malý kolotoč. A lidé kritizují a chválí současně. Ale především na trhy chodí, a to v Boleslavi není tak úplně obvyklé.

6.12.2017 AKTUALIZOVÁNO 6.12.2017
SDÍLEJ:

Vánoční výzdoba v Mladé Boleslavi.Foto: Iva Martinková

„To, co jste připravil pro obyvatele našeho města je nejen velký nevkus, je to i velké a zbytečné plýtvání, ba mrhání penězi,“ napsala ve svém otevřeném dopisu primátorovi města Raduanu Nwelatimu textilní výtvarnice z Mladé Boleslavi Marie Tomášová. Dodala, že advent je čas, ke kterému jistě patří i světlo, jistě i rozzářené oči a vkusná, střídmá a milá výzdoba bytu, domu, města. „To, co je již několik dní k vidění na Výstavišti, nemá s tímto obdobím, nic společného,“ má jasno obyvatelka města a desetitisíce žárovek považuje za instalované bez jakékoli koncepce a stylu, bez špetky vkusu. Členka Skupiny mladoboleslavských výtvarníků dále upozorňuje primátora na to, že krása spočívá v uměřenosti a harmonii, nikoliv v množství.

„Co na tom, že těch světýlek je hodně, vždyť jsou Vánoce. Raději stokrát více světýlek, než aby to bylo v našem městě ponuré jako to bývalo dříve,“ napsala do diskuse primátorovi čtenářka registrovaná jako Jana a dodala, že s výzdobou města je spokojený nejen manžel, ale i spousta jejich kamarádů z okolních měst.

S podporou ohledně nové vánoční výzdoby přispěchala do diskuse také Veronika Králová. Napsala, že si nikdo z kritiků asi neuvědomuje, že průmyslové město díky výzdobě dostává hezčí podobu, která tak může přilákat množství turistů. „Nikdo si zjevně neuvědomuje, že to celé děláte pro děti. Většina občanů nebude pravděpodobně nikdy s ničím spokojena,“ uvedla ve svém příspěvku.

Registrovaný přispěvatel Maštalíř do diskuse na www.mb-net.cz připojil další pohled na věc. „To, co vzniklo letos v parku Výstaviště, se může směle přirovnat k Matějské pouti a Las Vegas,“ napsal. „Jen dětem budeme muset vysvětlit, co to vlastně je advent a co je to pouť. Myslím, že při každé výzdobě bychom měli pamatovat na míru vkusu. I když každému se pochopitelně líbí něco jiného.“

A co na dosavadní průběh trhů říká primátor Raduan Nwelati?

„S průběhem jsem zatím velmi spokojen. Návštěvnost je zatím nad naše očekávání,“ řekl a dodal, že město před zahájením trhů dalo vytisknout 10 tisíc vstupenek a ani ne po týdnu je polovina prodána. „Právě objednáváme dotisk a mě osobně velmi těší, že lidé na Výstaviště chodí, i když mrholí nebo sněží.“ Před zahájením trhů se primátor nijak netajil tím, že nebylo lehké domluvit stánkaře na tuto akci. Málokdo si uměl udělat představu o návštěvnosti a málokdo chtěl se svým zbožím stát bezmála měsíc na jednom místě. „Dnes se nám stánkaři hlásí sami,“ konstatoval Nwelati, který diskusi na sociálních sítích vnímá. „Jsem rád, že se diskutuje, alespoň se o trzích ví. Do budoucna se určitě budeme chtít z připomínek a zkušeností poučit,“ řekl.

V každém případě premiérové adventní trhy na Výstavišti vzbudily u občanů emoce. Svůj názor můžete vyjádřit na webu a FB Boleslavského deníku i vy.

Otevřený dopis

Vážený pane primátore Nwelati,

protože mi není lhostejné, co se v našem městě děje, rozhodla jsem se Vám napsat otevřený dopis.

Dnešním dnem začíná krásné předvánoční období – advent – čas spojený s přípravami Vánoc, těšením se dětí na Ježíška, ale také vnitřním zklidněním a rozjímáním. Je to čas, ke kterému jistě patří i světlo, zapálené svíčky v době šera a stále menšího světla, jistě i rozzářené oči a vkusná, střídmá a milá výzdoba bytu, domu, města . . . .

To, co je již několik dní k vidění na Výstavišti – nemá s tímto obdobím, s klidným časem adventu – naprosto nic společného . . . !

Desetitisíce žárovek a světel na všech stromech kam oko dohlédne bez jakékoli koncepce a stylu, bez špetky vkusu, rozzářený les stromů bez jakéhokoli výtvarného účinu, šílený nevkus, laciný oceán žárovek, žárovek, žárovek a dalších žárovek . . .

Člověka napadá – to si z nás snad někdo dělá legraci? Kolik peněz toto vše stálo? A toto vše jde z naší společné městské kapsy? Proč? Proč takové obrovské plýtvání penězi, když na druhé straně se šetří až nepatřičně / např. viz zrušení poboček městské knihovny z důvodu šetření /? A jako koruna – ty nesmyslné atrakce v prostoru mezi divadlem a gymnáziem? Nespletl jste si advent s Matějskou poutí? K čemu takové atrakce v době přípravy na klidné a pohodové Vánoce, po jakých jistě všichni toužíme. . . ?  Nejen šílené plýtvání penězi, ale také těžké vozy a konstrukce atrakcí, vystavěné na novém dláždění parku a ulice tedy - ničení nové dlažby. Proč?

Vážený pane primátore, mám ráda atmosféru blížících se Vánoc a každý rok se na toto období těším. To, co jste připravil pro obyvatele našeho města je nejen velký nevkus, je to i velké a zbytečné plýtvání, ba mrhání penězi.

Vkusná výzdoba a vkusné cokoli spočívá vždy v kvalitě /výtvarné, stylové /, rozhodně ne ve množství. Krása spočívá vždy v uměřenosti a harmonii.

Nejen mě, ale i ostatní obyvatele našeho města by jistě zajímalo vyčíslení peněz na tyto všechny světelné a další atrakce, též na obrovskou spotřebu elektřiny po celou dobu jejich fungování. Asi nebude malá . . . !

Jistě budete tak laskav a budete nás, obyvatele našeho města, o tomto všem informovat.

Já osobně si nepřeji vyhazovat zbytečně finance z městské pokladny na tyto laciné, líbivé, nevkusné a podbízivé věci a akce.

S pozdravem
Marie Tomášová
textilní výtvarnice
členka Skupiny mladoboleslavských výtvarníků

Autor: Daniel Porazil

Líbí se vám vánoční výzdoba v Mladé Boleslavi?

ANO

403 hlasů

NE

746 hlasů

Hlasovalo: 1149

6.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Tipsport extraliga: BK Mladá Boleslav - HC Dynamo Pardubice.
24

Kotvan trefil prodloužení, Lenc potom výhru

Chcete máslo za 15 korun? Vypadne vám z automatu na Masarykově nádraží

Pamatujete na školní automaty se sušenkami a pitím? V podobném automatu si nyní můžete koupit kostku másla. A to dokonce za 15 korun. Najdete ho ve stánku na Masarykově nádraží. Jediné co k nákupu potřebujete, je chytrý telefon, mobilní aplikace Android Pay a bezkontaktní karta.

OBRAZEM: Vánoční trhy v Mnichově Hradišti

Mnichovo Hradiště - Vánoční trhy v Mnichově Hradišti se letos v sobotu 9. prosince, dopoledne za sluníčka a odpoledne za sněhu a deště, už počtvrté konaly na Masarykově náměstí. Ze všech atrakcí kromě vystoupení dětí asi největší pozornost vzbudila Plzeňská kapela Flaškinet a kapela postižených studentů Jedličkova ústavu The Tap Tap.

OBRAZEM: Koncert v Modrém kameni

Mnichovo Hradiště - Ve vestibulu sociálního zařízení Domov Modrý kámen v Mnichově Hradišti se uskutečnil předvánoční koncert hudební skupiny Region, který pro své klienty i ostatní příchozí připravili pracovníci tohoto zařízení. Koncert se konal v sobotu 9. prosince a zároveň s tímto koncertem se koná v přízemí DMK Vánoční výstava prací klientů tohoto zařízení. 

FOTO: Ohavné parkoviště je minulostí

Kosmonosy - Velké ostré kameny, řidiči parkující tak, jak jim to zrovna vyjde, či nekontrolovatelné vjíždění na silnici v šířce celé parkovací plochy. Tak to je u sportovního areálu SK Kosmonosy už minulostí. Město tam nechalo doslova ohavné parkoviště na vjezdu do města ve směru od Bakova nad Jizerou kompletně zrekonstruovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT