VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční výzdobu Boleslavi někteří chválí, jiní haní

Mladá Boleslav /ANKETA, FOTOGALERIE/ - Adventní trhy na Výstavišti začaly v pátek. Každý den se zde od 16 hodin otevírají stánky s vánočním zbožím, roztáčí se nejen ruské kolo, ale i velký a malý kolotoč. A lidé kritizují a chválí současně. Ale především na trhy chodí, a to v Boleslavi není tak úplně obvyklé.

6.12.2017 AKTUALIZOVÁNO 6.12.2017
SDÍLEJ:

Vánoční výzdoba v Mladé Boleslavi.Foto: Iva Martinková

„To, co jste připravil pro obyvatele našeho města je nejen velký nevkus, je to i velké a zbytečné plýtvání, ba mrhání penězi,“ napsala ve svém otevřeném dopisu primátorovi města Raduanu Nwelatimu textilní výtvarnice z Mladé Boleslavi Marie Tomášová. Dodala, že advent je čas, ke kterému jistě patří i světlo, jistě i rozzářené oči a vkusná, střídmá a milá výzdoba bytu, domu, města. „To, co je již několik dní k vidění na Výstavišti, nemá s tímto obdobím, nic společného,“ má jasno obyvatelka města a desetitisíce žárovek považuje za instalované bez jakékoli koncepce a stylu, bez špetky vkusu. Členka Skupiny mladoboleslavských výtvarníků dále upozorňuje primátora na to, že krása spočívá v uměřenosti a harmonii, nikoliv v množství.

„Co na tom, že těch světýlek je hodně, vždyť jsou Vánoce. Raději stokrát více světýlek, než aby to bylo v našem městě ponuré jako to bývalo dříve,“ napsala do diskuse primátorovi čtenářka registrovaná jako Jana a dodala, že s výzdobou města je spokojený nejen manžel, ale i spousta jejich kamarádů z okolních měst.

S podporou ohledně nové vánoční výzdoby přispěchala do diskuse také Veronika Králová. Napsala, že si nikdo z kritiků asi neuvědomuje, že průmyslové město díky výzdobě dostává hezčí podobu, která tak může přilákat množství turistů. „Nikdo si zjevně neuvědomuje, že to celé děláte pro děti. Většina občanů nebude pravděpodobně nikdy s ničím spokojena,“ uvedla ve svém příspěvku.

Registrovaný přispěvatel Maštalíř do diskuse na www.mb-net.cz připojil další pohled na věc. „To, co vzniklo letos v parku Výstaviště, se může směle přirovnat k Matějské pouti a Las Vegas,“ napsal. „Jen dětem budeme muset vysvětlit, co to vlastně je advent a co je to pouť. Myslím, že při každé výzdobě bychom měli pamatovat na míru vkusu. I když každému se pochopitelně líbí něco jiného.“

A co na dosavadní průběh trhů říká primátor Raduan Nwelati?

„S průběhem jsem zatím velmi spokojen. Návštěvnost je zatím nad naše očekávání,“ řekl a dodal, že město před zahájením trhů dalo vytisknout 10 tisíc vstupenek a ani ne po týdnu je polovina prodána. „Právě objednáváme dotisk a mě osobně velmi těší, že lidé na Výstaviště chodí, i když mrholí nebo sněží.“ Před zahájením trhů se primátor nijak netajil tím, že nebylo lehké domluvit stánkaře na tuto akci. Málokdo si uměl udělat představu o návštěvnosti a málokdo chtěl se svým zbožím stát bezmála měsíc na jednom místě. „Dnes se nám stánkaři hlásí sami,“ konstatoval Nwelati, který diskusi na sociálních sítích vnímá. „Jsem rád, že se diskutuje, alespoň se o trzích ví. Do budoucna se určitě budeme chtít z připomínek a zkušeností poučit,“ řekl.

V každém případě premiérové adventní trhy na Výstavišti vzbudily u občanů emoce. Svůj názor můžete vyjádřit na webu a FB Boleslavského deníku i vy.

Otevřený dopis

Vážený pane primátore Nwelati,

protože mi není lhostejné, co se v našem městě děje, rozhodla jsem se Vám napsat otevřený dopis.

Dnešním dnem začíná krásné předvánoční období – advent – čas spojený s přípravami Vánoc, těšením se dětí na Ježíška, ale také vnitřním zklidněním a rozjímáním. Je to čas, ke kterému jistě patří i světlo, zapálené svíčky v době šera a stále menšího světla, jistě i rozzářené oči a vkusná, střídmá a milá výzdoba bytu, domu, města . . . .

To, co je již několik dní k vidění na Výstavišti – nemá s tímto obdobím, s klidným časem adventu – naprosto nic společného . . . !

Desetitisíce žárovek a světel na všech stromech kam oko dohlédne bez jakékoli koncepce a stylu, bez špetky vkusu, rozzářený les stromů bez jakéhokoli výtvarného účinu, šílený nevkus, laciný oceán žárovek, žárovek, žárovek a dalších žárovek . . .

Člověka napadá – to si z nás snad někdo dělá legraci? Kolik peněz toto vše stálo? A toto vše jde z naší společné městské kapsy? Proč? Proč takové obrovské plýtvání penězi, když na druhé straně se šetří až nepatřičně / např. viz zrušení poboček městské knihovny z důvodu šetření /? A jako koruna – ty nesmyslné atrakce v prostoru mezi divadlem a gymnáziem? Nespletl jste si advent s Matějskou poutí? K čemu takové atrakce v době přípravy na klidné a pohodové Vánoce, po jakých jistě všichni toužíme. . . ?  Nejen šílené plýtvání penězi, ale také těžké vozy a konstrukce atrakcí, vystavěné na novém dláždění parku a ulice tedy - ničení nové dlažby. Proč?

Vážený pane primátore, mám ráda atmosféru blížících se Vánoc a každý rok se na toto období těším. To, co jste připravil pro obyvatele našeho města je nejen velký nevkus, je to i velké a zbytečné plýtvání, ba mrhání penězi.

Vkusná výzdoba a vkusné cokoli spočívá vždy v kvalitě /výtvarné, stylové /, rozhodně ne ve množství. Krása spočívá vždy v uměřenosti a harmonii.

Nejen mě, ale i ostatní obyvatele našeho města by jistě zajímalo vyčíslení peněz na tyto všechny světelné a další atrakce, též na obrovskou spotřebu elektřiny po celou dobu jejich fungování. Asi nebude malá . . . !

Jistě budete tak laskav a budete nás, obyvatele našeho města, o tomto všem informovat.

Já osobně si nepřeji vyhazovat zbytečně finance z městské pokladny na tyto laciné, líbivé, nevkusné a podbízivé věci a akce.

S pozdravem
Marie Tomášová
textilní výtvarnice
členka Skupiny mladoboleslavských výtvarníků

Autor: Daniel Porazil

Nahravá se anketa
6.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - SKLADNÍK SEMČICE -IHNED,160,kč/hod 160 Kč

Hledáme pro významnou firmu šikovného pracovitého skladníka. Náplň práce: kompletace objednávek, příjem, vyskladňování a expedice zboží, balení, vychystávání zboží, komunikace s vedením.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka125 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vančurova č.p. 1425, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: e-mail: mladaboleslav@compag.cz, , Práce na PC - MS Word, Excel., Psaní všemi deseti., ŘP sk. B., Seriózní chování, dobré komunikační schopnosti v písemném i mluveném projevu., Životopis emailem: mladaboleslav@compag.cz nejpozději do 26.2.2018., Vhodné i pro studenty VŠ., Nástup ihned.. Pracoviště: Compag mladá boleslav s.r.o., Vančurova, č.p. 1425, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Zuzana Vocásková, .

Informační technologie - Informační technologie Správce informačního25 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Junior specialista CATIA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň, , systémová správa konstrukčních dat v systému CATIA V5, příprava a realizace exportů dat z datové struktury, řešení problémů v oblasti výměny dat mezi konstrukčními systémy a jejich nástroji, uživatelská podpora v rámci použití systému správy dat, tvorba prezentací, , , A co je potřeba?, , CATIA V5, MS Office, databáze, anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, potřebujeme praxi v technické oblasti nebo alespoň vzdělání z technického oboru, , Výhodou , , Znalosti Connect, KVS, Znalost prostředí automobilového průmyslu. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Lenka Oumrtová, +420 739 392 726.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník18 200 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Bezpečnostní referenti - ZZC Bělá Jezová. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Jezová č.p. 1501, 294 21 Bělá pod Bezdězem, , Prvotní kontakt: e-mail: rvyskocil@suz.cz, , Pracovní činnost:, - odpovědnost za zpracování bezpečnostní ochrany areálu (BOA) a příslušné dokumentace, - aktualizace předpisů, dokumentace a pokynů vztahujících se k výkonu služby fyzické ostrahy v zařízení včetně kontrolní činnosti, - provádění proškolení problematiky BOA pracovníkům fyzické ostrahy a ostatním zaměstnancům, - zpracování návrhu a realizace schválených opatření ke výšení kvality zabezpečení areálu, - ve své činnosti je přímo podřízen vedoucímu odboru Zařízení, , Požadujeme:, - VOŠ a vyšší (Bc), - alespoň 3 roky praxe v oboru, - perfektní znalost práce na PC (MS Office), - aktivní ŘP sk. B, - trestní bezúhonnost, - multikulturní toleranci, - ochotu dále se vzdělávat, - aktivní přístup k plnění zadaných úkolů, , Nabízíme:, - zařazení v 10. platové třídě dle NV č. 564/2006 Sb., - benefity zaměstnance organizační složky státu, - možnost vzdělávání a odborných kurzů, - 25 dní dovolené, 5 dnů indispozičního volna, - fond kulturních a sociálních potřeb, - stravování v místě pracoviště, - nabízíme Multi-sport kartu, - jazykový bonus, - možnost využití zvýhodněných mobilních tarifů pro členy rodiny, , Informace o naší organizaci naleznete na www.suz.cz., Pokud vás tato nabídka zaujala, zašlete nám svůj strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem prostřednictvím emailu.. Pracoviště: Správa uprchlického zařízení mv čr - pobytové středisko bělá - jezová, Jezová, č.p. 1501, 294 21 Bělá pod Bezdězem. Informace: Robert Vyskočil, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Čaloun, "zlatý" hráč z olympiády v Naganu se zlatou medailí.
18

Šampion Čaloun: V Naganu vše fungovalo hlavně díky Ivanovi

Jak jsme žili - Mladoboleslavsko - 1.máj 1982

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Mladé Boleslavi

Kam na Boleslavsku za zábavou? Vyberte si!

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Březina opraví náves

Březina – Školka, náves a protipovodňová opatření. To vše plánují v Březině na letošní rok. Také ovšem kanalizaci a testovací rychlostní zkoušku na Rally Bohemia.

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT