Dovolené se blíží, ovšem už v těchto dnech začínají lidé po zimě vyrážet na víkendové chaty. Hračky přitom mohou cestování zpříjemnit. Řeč ale není o hračkách pro děti, nýbrž o hračkách pro domácí zvířata. Podle mluvčího Státní veterinární správy ČR Josefa Dubna je třeba si uvědomit, že cestování dopravním prostředkem, a to ať veřejnou dopravou nebo autem, je pro zvíře téměř vždy stres.

Pes je zvyklý na svého pána, a změnu prostředí prožívá méně než kočka. "Přesto je dobré při cestě na chatu, chalupu nebo na dovolenou vždy přibalit jeho oblíbenou hračku. Kočky je dobré přemísťovat ve speciálním boxu s pevnými stěnami, nikoli v tašce. Lze doporučit přepravku nevytahovat „jako překvapení“ těsně před přesunem. Šikovné je mít ji v domácnosti stále přístupnou, aby se stala běžnou věcí, takže „odchyt“ před cestou není nikterak dramatický," uvedl pro Deník Duben.

Při této příležitosti ještě doporučení při stěhování. Pesho opět zvládá docela dobře, ale je doporučeníhodné vzít mu do nového bydliště či místa pobytu jeho starý pelíšek a misky na žrádlo. To se týká i koček. A je určitě dobré vzít do nového bydliště nějaký kus nábytku, který má kočka ráda, například křeslo, ale i postel, popřípadě skříň, do které ráda chodí nocovat pod kabáty. I starý záchůdek. To budou její záchytné body v novém bydlišti a dříve si zvykne. Do nového záchůdku je dobré do granulí kápnout kozlíkové kapky.

A ještě k cestování za hranice. Pes i kočka musejí mít při cestování po zemích Evropské uniepas, ve kterém jsou zaznamenána očkování, zejména proti vzteklině. "A ještě obvyklé doporučení – cestovat raději za chladu zrána nebo až navečer. Mít s sebou vodu a vodítko, dobré je i pro kočku, musí se to ale naučit včas. A větrat s rozmyslem, a nikdy nenechávat psa vyhlížet z otevřeného okénka, hrozí zánět spojivky," dodal Duben.