Neobvyklý problém teď řeší magistrátní úředníci. Radnice splnila letitý slib a zřídila po městě rovnou 7 nových veřejných záchodků. Lidé, kteří náhle potřebují na ulici v Mladé Boleslavi na toaletu, mají díky tomu o problém méně.

Pisoár zadarmo, ale otevřený

Jenže součástí pánské části toalet jsou také pisoáry, které jsou na rozdíl od placených a uzavřených kabinek pro „velkou“ potřebu, přístupné zdarma, a proto také nejsou uzavřené dveřmi. „To se mi moc nelíbí, když je na mě při močení vidět z ulice, je to naprosto nevhodné,“ stěžoval si pan Jaroslav, který včera využil toaletu na Výstavišti.

Město už o problému ví a řeší jej. „Při realizaci toalet jsme se inspirovali v zahraničí, kde také nejsou pisoáry odděleny nějak výrazně dveřmi, ale je zřejmé, že lidé v České republice ještě nejsou na něco takového připraveni,“ řekl Deníku šéf odboru rozvoje města Bohuslav Devátý.

Přidají dveře

Podle náměstka Adolfa Beznosky (ODS) budou proto záchodky ještě osazeny dveřmi. „Nebudou to žádné mohutné dveře, ale takové ty kovbojské lítačky,“ vysvětlil Devátý.

Záchodky jsou v podstatě montovanými budkami, která jsou napojeny na vodu, elektřinu a kanalizace. Vstup na toaletu je 5 korun. Zájem lidí je přitom docela velký. Za pár dnů jednu z toalet navštívilo 50 lidí.

Jsou vhodně umístěny, nebo ne?

Umístěny jsou například na Výstavišti, u sportovní haly, u odboru dopravy, na Štěpánce a na dalších místech. „Výběr místa nebyl jednoduchý, musí to být na hlavní komunikaci, aby se snadno daly napojit sítě. Na druhou stranu to nesmí vadit lidem. Například v jednom případě už máme třetí pozici, nejprve s ní nesouhlasili památkáři, pak zase lidé,“ dodal Devátý.

Jednou bylo nutné toaletu přemístit, protože byla příliš blízko obchodu a jeho majitel se bál ztráty zákazníků, jinde zas přítomnost záchodových budek vadila obyvatelům blízkých domů. Některým politikům zase vadí budky jako takové.

„Jsou nevzhledné, příliš se mi to nelíbí. Plechová budka přímo uprostřed parku, kde je na ní odevšud vidět, na taková místa nepatří. Měla by se nechat alespoň zarůst popínavými rostlinami a trochu je tak zlidštit,“ říká například bývalá pracovnice městské zeleně a kandidátka TOP09 do zastupitelstva Iva Bílková.

Podle náměstka Beznosky ale město splnilo letitý slib občanům z roku 1994 a konečně veřejné toalety zrealizovalo.