Smíšený pěvecký sbor Boleslav pořádá už patnáct let Mladoboleslavský hudební festival. Ten letos sestává ze tří koncertů. Ten dětský je už za námi, ale ve čtvrtek ještě stihnete klasický repertoár a v pátek jazzové a popové melodie. Více nám za organizátory prozradil Karel Novák.
 

Festival se poprvé konal v roce 2000? Můžete přiblížit okolnosti jeho vzniku?
První ročníky festivalu neprobíhaly na jaře, ale na podzim. Festival již tehdy sestával z koncertu dětských a mládežnických sborů a koncertu velkého sboru. Při prvním ročníku byl druhý koncert uspořádán ve Sboru českých bratří za účasti Mladoboleslavského komorního orchestru a pražského Hlaholu, který tehdy se sborem Boleslav spojovala postava profesora Zdeňka Šulce, sbormistra obou těles.

Tento týden vás čeká 14. května od 19 hodin ve Sboru českých bratří společný koncert se sborem Jasoň z Havlíčkova Brodu a den nato speciální koncert v divadelním sále Domu kultury…
Letos jsme chtěli festival trochu oživit, a tak jsme k tradiční nabídce ještě připojili koncert, zaměřený na spirituál, jazz a pop. Kromě našeho hostitelského sboru vystoupí v divadelním sále domu kultury také Continuo, jehož členové jsou výhradně bývalými zpěváky sboru Zvonky z Mnichova Hradiště, a Akcent z Liberce, což je spíše vokální skupina než sbor. Tvoří ji mladí lidé, kteří v hudebním provedení rádi experimentují s novými žánry.

To zní rozhodně zajímavě. Povězte mi, jak se v současné době vůbec daří smíšenému pěveckému sboru Boleslav? Jak často vystupujete a na čem pracujete?
Myslím, že v pěveckém sboru panuje velice dobrá atmosféra, zpívání i společný čas, který trávíme na zkouškách i koncertech, nás baví. Ročně absolvujeme asi osm až deset vystoupení, kromě toho ale pořádáme i komorní ples a jarní soustředění. Na tom letošním jsme se již pomalu začali připravovat na Mozartovu Korunovační mši, kterou budeme zpívat 17. září. Schází se nás okolo 25, ale jsme rádi za každého nově příchozího zpěváka, zvláště z řad mužských hlasů.

Na jaký repertoár se mohou posluchači, kteří na některý z koncertů přijdou, těšit?
Náš tradiční koncert, který se koná 14. května ve Sboru českých bratří, bude patřit hudbě klasiků, sborovým úpravám lidových písní či spirituálům, sbor Jasoň má na repertoáru i větší počet křesťanských písní. Koncert následujícího dne, o němž jsem již mluvil, chceme pojmout žánrově volněji, a tak bude určen i posluchačům, kteří nejsou přímo vyznavači tzv. vážné hudby.