VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janu Kurkovi chyběla odpovědnost, proto jsme ho odvolali, tvrdí starosta

Mnichovo Hradiště - Jan Kurka, Jiří Senohrábek, Ondřej Lochman. Trojice, kterou v Mnichově Hradišti spojuje jediné Klub s. r. o., respektive pozice jednatele.

4.9.2015 3
SDÍLEJ:

Jan KurkaFoto: Martin Weiss

Přestože Jan Kurka nebyl ve funkci dlouho, podepsal se pod znovuotevření letního kina Vostrov, které zažilo nebývale úspěšnou sezónu. Role jednatele se ujal od konce letošního března, kdy vzešel z výběrového řízení. A protože první kandidát se pozice následně vzdal, rada města ji nabídla právě Janu Kurkovi. Ten přebral pracovní povinnosti po provizorním jednateli Josefu Flanderkovi, který Klub řídil za Irenu Maděrovou. Ta byla, stejně jako její nástupce, z vedení odvolaná.

Valná hromada na konci července osud Jana Kurky zpečetila. Členům se nelíbilo jeho dlouhodobé fungování. Za tristní považovali zásadní porušení smlouvy jednatele, kdy například valnou hromadu svolal později než byl stanovený termín či nedodal všechny finanční dokumenty v předem domluvený termín, a to i po opakovaných výzvách.

Jan Kurka celou situaci považuje za nespravedlivou. „Spolupráce s městem, zejména pak se starostou, byla od začátku poměrně zadrhávající. Ukázalo se, že on má zcela jinou představu o postavení jednatele. Já chtěl budovat samostatnou organizaci nezávislou na rozmarech politiků tak, jak to definuje zákon o obchodních korporacích. On ale postupně začal razit koncept servisní organizace vedení města. Je jasné, že za takových okolností naše spolupráce nemohla dále pokračovat," sdělil Jan Kurka.

Podle exjednatele se se starostou Ondřejem Lochmanem domluvili na ukončení spolupráce. „Trapné na celé situaci ale je, že starosta tenhle střet nepřiznává, a celou situaci interpretuje jako mé selhání na základě smyšlených argumentů," pokračoval Jan Kurka, kterému se prý za tři měsíce působení podařilo finančně stabilizovat společnost, jež byla ještě na konci minulého roku výrazně ve ztrátě. Navázal tak na činnost, kterou v této oblasti vykonal právě Josef Flanderka.

„Dodání finančních podkladů byla navíc má vlastní iniciativa, kterou po mně nikdo nepožadoval. Je pak absurdní to použít jako argument pro odvolání, když došlo ke zpoždění jejich dodání, což mělo své důvody," ohrazuje se bývalý jednatel.

Ondřej Lochman ale nesouhlasí s tím, že by jako důvod pro odvolání jednatele Klubu uvedl smyšlené argumenty. „Faktem je, že jednatel společnosti s ručením omezeným má ze zákona povinnost předkládat nadřízenému orgánu, v tomto případě valné hromadě, finanční rozvahu a finanční plán. Termín nikdy nedodržel. Poslední valnou hromadu v červnu jsme dokonce museli přerušit, protože jsme v ruce stále ještě neměli většinu dokumentů," upozornil.

A protože rada města zodpovídá svým majetkem za to, jak Klub s. r. o. funguje, rozhodla se Jana Kurku odvolat.

Jana Podzimková, radní za SNK Žijeme pro Hradiště, chtěla situaci vyřešit jiným způsobem. „Jeho odvolání po třech měsících považuji za unáhlené. Pro uskutečnění programové vize a doladění fungování jednatele v Klubu s. r. o, je podle mého názoru nutné mnohem delší období," vysvětlila Jana Podzimková.

Porušení smlouvy, ke kterému ze strany jednatele došlo a bylo důvodem pro odvolání, mělo být podle ní postiženo jinak než odvoláním.

Jan Kurka odvolání chápe jako rozdílný střet vnímání postavení městských kulturních zařízení. „Starosta se jej rozhodl vyřešit silou a já ani nedostal příležitost se obhájit. Bylo rozhodnuto bez mé účasti. Starosta je dokonce takový diletant, že si nenechal předložit ani faktický stav fungování společnosti, respektive mé práce. Nyní mne pranýřuje jako neschopného, nespolehlivého, bez výsledku, ale to není pravda. To, že jsme se na ukončení spolupráce dohodli a starosta to nyní prezentuje jako mé odvolání, to je pak další lež," tvrdí bývalý jednatel.

Ondřej Lochman však celou záležitost považuje za uzavřenou. Oceňuje nápady Jana Kurky, které jsou určitě přínosné pro celý region a jak dodal, jako město na něj nezanevřeli. Jen na roli jednatele mu chybí více zodpovědnosti.

Jan Kurka je se svým fungováním spokojený. Vytvořil plán reorganizace společnosti a jejího týmu i plán činnosti do konce sezóny. Za jeho působení se přebudovalo informační centrum a do města přišel investor, který uvažuje o postavení kulturního centra se zaměřením na tradice a folklor ve vzácném barokním statku ve Lhotici. Exjednatel, který bere dosavadní činnost jako dobrou zkušenost, ale v Mnichově Hradišti úplně nekončí. Ve městě vzniká kulturní klub, kterému bude dělat program na další sezónu.

Mnichovo Hradiště má nového jednatele. Už 25. srpna se jím stal Jiří Senohrábek a město sází na jeho zkušenosti a praxi na zámku Loučeň i v mladoboleslavském informačním centru.

Co na to radní?

Miroslav Kolomazník, ČSSD

Byl jsem členem výběrové komise na jednatele Klubu s.r.o. Jan Kurka nás zaujal svou koncepcí, novými pohledy a neotřelými nápady při zachování stávajícího „rodinného stříbra" Mnichova Hradiště v oblasti kultury. Proto jsme ho vybrali z řady kandidátů a doporučili radě města ke jmenování. Zdálo se mi, že po jmenování do funkce se snaží své myšlenky a projekty aktivně realizovat (např. letní promítání filmů na Vostrově). Bohužel zklamáním pro mě bylo, že po krátké době se u něho objevila určitá nezodpovědnost a nespolehlivost. Vedení města si nemohlo dovolit, aby vzhledem k fiasku s předchozí jednatelkou klubu stál v čele této významné organizace člověk, na kterého není stoprocentní spolehnutí.

Jan Mareš, SNK Žijeme pro Hradiště

Působení Jana Kurky v Klubu s.r.o vidím ve dvou rovinách. Ta první dramaturgická a programová byla v jeho podání na vysoké úrovni. Měl spoustu nápadů, které byly zajímavé hlavně pro mladší generaci a přitom pokračoval v zajetých projektech. Bohužel druhá rovina čítající hlavně plnění odsouhlasených úkolů a komunikace s užším vedením města vázla. V nastalé situaci jsem neviděl možnost pokračování spolupráce.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
4.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Během uplynulého víkendu musel být znovu uzavřen kruhový objezd u ulic Jana Palacha a Na Radouči. Dělníci tam tentokráte dodělávali retardéry u přechodů. Ty se nově budou nacházet na každém vjezdu na kruhový objezd.
7

FOTO: Přecházení u kruháku je pro chodce bezpečnější

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Volební NEJ na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavsko - Kde byla nejvyšší a nejnižší volební účast?

KRÁTCE: Volební střípky z měst okresu Mladá Boleslav

Boleslavsko - Jak volili lidé z Benátek, Mnichova Hradiště, Bělé nebo Dobrovice?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení