Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Smutný: V politice chybí slušnost a selský rozum

Mladá Boleslav - Na politiku jsem nezanevřel, říká ex-poslanec a ještě stále ředitel školy na neplaceném volnu Jan Smutný

16.11.2013 7
SDÍLEJ:

POSLANEC Jan Smutný s přítelkyní na plese města Mladá Boleslav.Foto: Foto: Jaroslav Houštecký

Dnes jsou to přesně tři týdny, kdy Jan Smutný zjistil, že v poslanecké sněmovně v příštím volebním období neusedne. Povídali jsme si nejen o tom, jak zpětně hodnotí výsledky voleb, co teď vlastně dělá a jestli nezanevřel na politiku.

Vraťme se ještě naposledy k volbám, jak je dnes s odstupem vidíte, překvapil vás jejich výsledek?

Abych pravdu řekl, o žádné velké překvapení se nejednalo. Samozřejmě jsem se netrefil přesně, a také jsem doufal, že naše strana dostane o chlup více hlasů, ale zásadní překvapení se nekonalo. I když jsem třeba čekal výraznější vítězství sociální demokracie a byl jsme překvapen tím, že se do parlamentu dostal Úsvit přímé demokracie…

A co teď tedy vlastně děláte?

Abych pravdu řekl, mám sice dost volna, ale na druhou stranu probíhají různá jednání o mé budoucí pracovní náplni. Do konce listopadu jsem totiž ředitelem na neplaceném volnu. Chtěl bych to všechno mít vyjasněno. Nerad bych ale, aby byly na škole nějaké problémy, když už byl školní rok nastartován… Určitě si tam nenechávám zadní vrátka, rád bych se teď alespoň nějaký čas ubíral jiným směrem, co se týká profese. Možná se někdy ke kantořině vrátím, mám tu práci rád, ale teď cítím, že mám rozděláno něco jiného,a rád bych to dotáhl do konce.

Předpokládám, že to bude mít nějakou souvislost se zákonem o finanční podpoře mládežnického sportu?

Přesně tak. V tuhle chvíli k tomu nebudu mít politický mandát, nicméně jako občan Honza Smutný také můžu v mnohém pomoci. Jde o to, že zákon, u jehož vzniku jsem stál, nezaručuje, že ty peníze skutečně půjdou na sport dětí a mládeže, a já bych chtěl pomoci „zprocesovat", když použiju tohle ošklivé slovo, aby to tak skutečně bylo. Proto čekám na jednání s pány předsedy Kejvalem a Janstou, jímž bych chtěl tuhle svoji službu nabídnout.

Takže je to svým způsobem pořád politika?

Řekněme spíš, že bych chtěl od nového roku pracovat na koncepci toho, kam ty prostředky půjdou, jakými cestami budou rozdělovány… Zkrátka v uvozovkách bych byl jakýmsi správcem této kapitoly zákona.

A co kariéra v politice, je to pro vás pořád otevřená kapitola?

Musím přiznat, že mě tahle práce uchopila a hodně jsem se v tom našel. Je to týmová práce s lidmi, a služba veřejnosti je to, co mě naplňuje. Pokud budu dále pracovat na tom, na čem bych rád, určitě bych se s hlavou vztyčenou dovedl přihlásit o mandát znovu. Takže rozhodně nevylučuju návrat do politiky.

Samozřejmě se ptám v souvislosti s tím, že komunální volby jsou blízko…

Jako první na tuhle otázku všem říkám: do Vánoc mě nechte v klidu. Ale určitě bych velmi rád své služby poskytl dobré věci i tady v Mladé Boleslavi. Myslím, že mám díky zkušenostem s politikou jak komunální, tak tou „vyšší", lidem co nabídnout. A i to, že jsem dostal plus minus stejně hlasů jako v minulých volbách, ačkoliv to nestačilo na zvolení do sněmovny, je pro mě signálem, že lidé mi svou důvěru dávají. A za to jim chci moc poděkovat, a slíbit, že z veřejného dění nezmizím.

Co si myslíte o současné politické situaci?

Mám velké obavy. Jako občan bych byl hlavně rád, aby tahle země měla stabilní vládu, která ji bude někam směrovat. Naše republika by si zasloužila, aby se konečně vše uklidnilo, ta nestabilita mě děsí. V této zemi by měla vládnout pohoda, slušnost, svoboda a selský rozum. To jsou ty nejpodstatnější věci, a v zásadě je jedno, z jakého politického spektra bude strana, která to do vlády přinese. Respektuji v tomhle vůli voličů.

Autor: Šárka Charousková

16.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení