Dá se říct, a nebudeme příliš přehánět, že z pražského letiště v úterý dopoledne zamířil rovnou na otevření sportovně rekreačního areálu Vrchbělá.

„Let byl dlouhý, bylo mezipřistání na Kapverdách, celkem jsem strávil asi čtrnáct hodin v letadle," zhodnotil krátce po oficiálním otevření areálu v bývalém vojenském prostoru Ralsko.

Přestože v centru olympijského dění strávil jen poslední dva dny, mohl sledovat například boj Barbory Špotákové, která si oštěpem dohodila pro bronz.

„Hned první večer po našem příjezdu jsme měli možnost pogratulovat našemu čtyřkajaku, tedy Danielu Havlovi, Lukáši Trefilovi, Josefu Dostálovi a Janu Štěrbovi, kteří si dojeli pro bronzovou medaili," sdělil dále Jan Hamáček.

Další den napjatě sledovali na trati Jaroslava Kulhavého v závodu horských kol. „Skoro vyhrál zlato, nakonec z toho bylo stříbro, ale nevadí to. Podal senzační výkon," komentoval předseda Sněmovny, který využil pozvání Českého olympijského výboru.

Olympiáda: Zeman, Štěch, Hamáček

Upřesnil, že zatímco on byl při závěru olympiády, prezident Miloš Zeman se zúčastnil zahájení a předseda Senátu Milan Štěch přijel zhruba uprostřed.

„Dříve jsem jezdil na divoké vodě, a tak jsem palce nejvíce držel našim slalomářům, kajakářům a samozřejmě i dalším reprezentantům. Všichni v Brazílii odvedli obrovský kus práce," konstatoval.

Předseda Poslanecké sněmovny si odnesl největší zážitek z dramatické jízdy Jaroslava Kulhavého, protože to byl podle něj opravdu drsný závod. Do poloviny to totiž vypadalo, že obhájí zlato z her v Londýně.

Delegace zástupců Sněmovny nebyla v Brazílii náhodou. Byla na pracovní cestě v Latinské Americe. Navštívila Paraguay, Uruguay a Argentinu. Pro české firmy se zde může otevřít řada zajímavých příležitostí, na nichž se mohou podílet.

„Právě Uruguay je jednou z latiskoamerických zemí, kde se rýsují zajímavé projekty pro české firmy. V současné době se jedná o výstavbě železnic, dodávkách lokomotiv nebo o vývozu našich letadel L-39NG," dodal předseda Sněmovny Jan Hamáček.