Říjen: volby přinesly politické zemětřesení

Na svém posledním zasedání přijalo mladoboleslavské zastupitelstvo nový územní plán, který vznikal od roku 2006. Ten říká například to, že na Bezděčíně už se průmyslová zóna rozšiřovat nebude.

Ve středu 1. října byla dokončena revitalizace Štěpánky. V areálu bývalého letního kina tu vyrostl skatepark, dále bylo v lesoparku zřízeno crossfitové hřiště, trasa na diskgolf nebo naučná stezka a výrazně obnoven a doplněn mobiliář.

Mladoboleslavská Linka důvěry SOS a Centrum psychoterapie fungují už 20 let. Za tuto dobu linka vyřídila už sto tisíc telefonátů. Své výročí organizace slavila na malé scéně Městského divadla.

Proběhla první zatěžkávací zkouška krytého bazénu, na němž se stále pracuje. Bazén v ní obstál.

Mladá Boleslav se stala v rámci České republiky pilotním městem projektu, který se snaží působit na řidiče chycené za volantem pod vlivem alkoholu. Spolupracuje na něm probační služba, policie, státní zastupitelství a soud.

Nejsledovanější událostí měsíce října byly komunální volby. V Boleslavi obhájila stejně jako v Benátkách své místo vládnoucí ODS, v několika dalších městech však došlo k politickému zemětřesení. Například v Hradišti triumfovalo hnutí Žijeme pro Hradiště, v Kosmonosích Občané pro Kosmonosy.

Komunální volby 2014 v Benátkách nad Jizerou

Komunální volby 2014 v Benátkách nad Jizerou. Foto: František Stýblo/PPNA.cz

Také v řadě obcí se změnilo vedení, neboť starostové, kteří úřad zastávali od roku 1990, se rozhodli skončit a odejít na odpočinek. To se týkalo například Luštěnic nebo Bosně.

Mnichovo Hradiště uspořádalo souběžně s volbami anketu o budoucnosti hazardu ve městě. Dvaašedesát procent lidí se vyjádřilo ve prospěch úplného zákazu, zastupitelé však o věci ještě nerozhodli.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo zvoleno stavbou roku. Bohužel, nahlédnout do jeho útrob mělo v roce 2014 šanci jen pár vyvolených. Muzeum je stále zavřené.

Lucie Štumpfová alias orientální tanečnice Fatima si z mistrovství Evropy v Petrohradu přivezla titul mistryně Evropy v kategorii orient show.

Cyklista Jan Žďánský, který se rozhodl překonat na kole trasu San Francisco-Dublin-Mladá Boleslav, dojel do cíle. V sedle strávil čtyři měsíce a na druhý ráz dokončil svou cestu kolem světa. Nyní pomýšlí na výpravu do severní Evropy a trénuje v mrazu Krkonoš.

Žďána v New Yorku.

Cyklista Jan Žďánský dorazil do New Yorku. Foto: Archiv J. Žďánského

Před koncem měsíce a také před ustavujícími zasedáními už bylo jasné, kdo bude ve městech na Boleslavsku starostovat. Na konkrétní jména si však obyvatelé museli počkat do listopadu.

Nakladatelství Panteon, které sídlí v Mladé Boleslavi, oslavilo sto tisíc prodaných výtisků dvou humoristických románů švédského autora Jonase Jonassona. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a Analfabetka, která měla počítat jsou stále hity knižního trhu.

Do konce měsíce jsme v redakci přijímali nominace do hudební ankety oblíbenosti Boleslavský Otík.

Listopad: most do Čejetic přivítal první auta

Dětská nota, soutěžní přehlídka písniček pro děti pořádaná sdružením Paprsek se dočkala svého 41. ročníku. V konkurenci čtyř desítek písní zvítězila Šárka Krejčí z Prahy.

Ve všech městech na Mladoboleslavsku proběhla v první polovině měsíce ustavující zasedání nových zastupitelstev a volby starostů. V Mladé Boleslavi, Benátkách a Dolním Bousově zůstalo vedení staronové, v Mnichově Hradišti se stal starostou Ondřej Lochman, v Bakově Radim Šimáně, v Kosmonosích Jiří Müller, v Bělé Milan Lomoz a v Dobrovici Tomáš Sedláček. Starostky z měst Mladoboleslavska vymizely, žen ubylo i v zastupitelstvech.

Kauza kněžmostského dopravního podniku v listopadu pokračovala. Transparency International, nezisková nevládní organizace upozorňující na případy korupce, podala na starostu obce trestní oznámení. Policie v sídle podniku zajistila potřebné dokumenty.

Na trh přijela nová Škoda Fabia třetí generace. Oblíbený model stojí v nejlevnější variantě 234 900 korun. Nová Fabie Combi se na trh dostává nyní. Nové modely vsází na emocionalitu a ostré rysy.

Noc divadel, ke které se 15. listopadu připojilo poprvé Městské divadlo a podruhé Divadýlko na dlani, přilákala stovky návštěvníků.

Celá země si v listopadu připomněla 25. výročí 17. listopadu 1989 a Boleslavskému deníku se podařilo vedle celá řady zajímavých příběhů revoluce také vypátrat sochu V. I. Lenina, která se léta tyčila na dnešním náměstí Republiky. Lenin je v Nymburce!

Začalo vybavování Leteckého muzea. To se otevře 12. dubna.

V úterý 18. listopadu se po měsících objížděk otevřel nový most do Čejetic. Realizátoři nakonec městu museli platit penále. Čejetickým se rázem ulevilo, ušetří za benzín.

Nový most do Čejetic

Nový most do Čejetic. Foto: Deník/Šárka Charousková

V požární nádrži v Jizerním Vtelně byl nalezen utonulý muž. Našli ho místní.

Oddíl plavání TJ Auto Škoda oslavil 40. výročí společným setkáním. Nejlepším plavcem v historii oddílu byl vyhlášen Leo Stránský.

V listopadu hlasovali čtenáři Boleslavského deníku pro své oblíbené muzikanty v soutěži Boleslavský Otík. Hlasování jsme ukončili k poslednímu listopadu.

Prosinec: nejúspěšnější rok v dějinách Škody

S platností od 1. prosince zvedla Škoda Auto ceny svých vozů. Reagovala tak na vývoj koruny i rostoucí vstupní náklady na výrobu.

Řepná kampaň se přesunula do druhé půle, dobrovický cukrovar konstatoval, že si nemohl přát lepší počasí.

V Bělé dokončili rekonstrukci západního křídla zámku. Nyní se prostory zabydlují expozicemi. Zámek se otevře poprvé v únoru o masopustu.

Hvězdárna na 9. základní škole se vybavila novým dalekohledem. Třímetrákový macek přicestoval z USA a v provozu bude od září to 9. ZŠ oslaví dvacetiny.

Hrdlořezy zrekonstruovaly náves, oprava silnice, která navázala na již hotový úsek vedoucí od Debře, vyšla na 6,5 milionu korun. Většinu pokryla dotace.

V pondělí 8. prosince ve věku 91 let skonal válečný veterán Rostislav Kubišta. Smuteční hosté se ani nevešli na poslední rozloučení velkého propagátora humanistických ideálů.

Major ve výslužbě Rostislav Kubišta.

Major ve výslužbě Rostislav Kubišta. Foto: Archiv Deníku

Boleslavský deník vyhlásil Boleslavského Otíka. V kategorii kapel ho vyhrála do té doby neznámá kapela Neshodný díl.

V automobilce vypukly bujaré oslavy. Vynikající rok byl završen pokořením milníku jednoho milionu vyrobených vozů za kalendářní rok. To se v historii ještě nikdy nepodařilo.

Poprvé se oficiálně hovořilo o singltreku na Chlumu. Dráhu pro cyklisty projektuje autor singltreku pod Smrkem. Ve výsledku bude trasa prý konzultována s ochránci přírody.

Čtyřiadvacet dokonalých sebevražd a čtyři smrtelné dopravní nehody na boleslavských silnicích. To jsou smutná čísla, která evidovala za jedenáct měsíců roku 2014 Policie ČR.

Společnost Vodovody a kanalizace oznámila, že ceny vodného a stočného se po Novém roce zvýší o osm procent. Kvůli přísným podmínkám EU. Ško-Energo vyhlásila zdražení tepla o dvě procenta.

Klaudiánova nemocnice se dostala konečně do plusových čísel. Vydělala pět milionů korun, které dofinancují ztráty z minulých let.