„Daroval jsem jednu růži,“ shodují se třináctiletý Jan Míšek s o pár let starším Janem Pospíšilem, který přidal i menší čokoládu. Přesto provozovatelé květinářství pociťují, že zájem o růže klesá. „Růžičky jsme letos prodávali méně než vloni. Je znát, že poptávka po nich se snižuje,“ říká květinářka Katarína z Holandských květin. Do módy totiž vstupují spíše luční kytice. „Je to takový přírodní styl. Uvazují se lýkem a nejsou tu žádné formace a ozdůbky. Je to už dlouhodobý trend,“ vysvětluje Alena Špaltová, prodavačka květinářství Radky Motyčkové.

Co se týče cen, na konci školního roku se prý nezvyšují. „Spíše se jedná o jiné svátky během roku, kdy nám holandská burza zvedá ceny. Třeba na Valentýna nebo na Vánoce,“ vypráví Alena Koutková z Koutkova květinářství. Je však nutné se na příliv zákazníků dobře připravit. „Objednávek máme plné diáře, a pokud jde o počet, může to být i desetinásobek běžných objednávek,“ doplňuje Koutková. Podle jejích slov je dobré začít s přípravami i týden dopředu, nejpozději pak jeden den předem. Kromě růží a lučních květin jsou prý stále v kurzu i gerbery.

U menších dětí se starají o přípravy na poslední školní den především rodiče, kteří buď nakupují kytice sami, nebo alespoň pomáhají s výběrem. „Chodím s mamkou, ta mi vždycky poradí. Každý rok kupujeme jinou,“ svěřuje se třináctiletá Nikola Červinková. U starších dětí, především u středoškoláků jsou pak běžné společné dary. „Studentům jsem poradila, aby mi dávali společnou květinu. Hlavně proto, že jezdíme hned na chalupu, takže je nemám kam dát. No a také proto, že na tom ušetří,“ směje se profesorka Hana Holubářová z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře. Stále častěji také studenti střídají květiny za bonboniéry či drobné dárky. „Letos se studenti rozhodli, že mi dají dárek každý zvlášť. Kytky a jiné dárky jsou v poměru tak půl napůl,“ dodává Holunářová.

AUTOR: Kristýna Žáková