Říjen: neuvěřitelná lavičková kauza a nápis na pomníku

Houkání sirén a desítky záchranářů. Nečekaná situace vyplašila 1. října mnohé Boleslaváky, kteří se teprve později dozvěděli, že srážka letadel na letišti byla pouze simulací a velkým cvičením složek integrovaného záchranného systému. Zejména pacienti v Klaudiánově nemocnici zůstali stát s otevřenou pusou, když chodby bez upozornění zaplnili nalíčení figuranti.

Další stížnost na podnik La Vanille v Blahoslavově ulici řešil boleslavský magistrát. Hlasy místních, kteří kritizovali porušování nočního klidu a nepořádek, jaký na ulici působí hosté baru, zaznívaly hlasitě už od léta, kdy byl noční rámus na denním pořádku.

V Benátkách nad Jizerou pokračovalo natáčení televizního seriálu Opilé kuře. Někteří místní si v této souvislosti stěžovali na nedostatek parkovacích míst, která okupují filmaři, jiní si pochvalovali peníze, které štáb ve městě nechá za zábor prostranství.

Městské divadlo po prázdninách uvedlo novou inscenaci. Dramatem Mikve izraelské autorky Hadar Galron vyvrcholila série tematických akcí pořádaných v rámci Dnů Izraele v Mladé Boleslavi. Autorka se osobně několika z nich včetně divadelní premiéry zúčastnila. Hru s úspěchem režíroval Petr Mikeska.

Areál pod Staroměstským náměstí, jemuž dominuje prosklená kupole, obdržel prestižní ocenění Stavba roku. Dílo studia Hlaváček Architekti, které stojí i za modernizací zbytku náměstí, však sklízí rozporuplné reakce.

Škoda Auto Vysoká škola, první podniková vysoká škola v České republice, oslavila patnáctileté výročí. Pozvání přijala řada rektorů českých vysokých škol, které rektor Pavel Mertlík seznámil s plány školy do budoucna získat akreditaci pro doktorský studijní program, a stát se tak univerzitou.

Celé Česko se pobavilo „lavičkovou kauzou". V boleslavské Mládežnické ulici se objevilo přes sedmdesát laviček, které jsou v takovém počtu na jednom místě zcela nadbytečné. Jenže je zaplatily peníze z Evropské unie, a tak se s nimi nemůže minimálně pět let hýbat. Lavičky stály celkem 614 tisíc korun.

Oslavy 28. října na Komenského náměstí zkalil urážlivý nápis, který na soše legionáře zůstal i po opakovaných výzvách členů Československé obce legionářské. Magistrát sice konstatoval, že nápis před svátkem odstranil, ale stejné slovo se prý objevilo znovu. A dokonce napsané stejnou barvou a stejným písmem.

Listopad: pod starostou Bělé se rozhoupala židle

Ve Škodě Auto začalo další kolektivní vyjednávání a automobilka předala první várku služebních vozů Policii ČR. Vyhrála totiž tendr na dodávku 477 vozů.

Zařízení pro zadržování cizinců v Jezové není mučírna. Aby to ministr vnitra Milan Chovanec dokázal, vzal do Bělé mezinárodní delegaci velvyslanců.

Ve středu 11. listopadu se otevřela Severovýchodní tangenta, která spojila třídu Václava Klementa a Jičínskou ulici. Stavba trvala tři roky místo plánovaných dvou a stála zhruba 270 milionů korun. Takřka rok stavba stála kvůli problémům s dodavatelskými firmami.

Listopadový pátek třináctého se zapsal černým písmem do povědomí celé Evropy. Teroristické útoky v Paříži si vyžádaly 130 životů. Truchlili za ně také obyvatelé Mladoboleslavska, kteří na řadě míst zapalovali svíčky.

Soubor Městského divadla Mladá Boleslav letos opustilo hned několik známých tváří. Po Nině Horákové, která přijala nabídku z Prahy, a Evě Horké se v listopadu s Boleslaví rozloučil také Václav Šanda. Odešel do pražského Činoherního klubu. Místo nich přišlo několik nových posil.

Bělští zastupitelé poprvé jednali o odvolání starosty Milana Lomoze. Napoprvé zůstal starosta ve svém křesle.

Koncem listopadu otřásla obcí Sedlec u Benátek nad Jizerou tragédie. Sedmatřicetiletý muž tu ubodal svou o sedm let mladší partnerku a následně se oběsil. K násilným sporům v pronajatém domě docházelo, ale nikdo nečekal, že situace skončí takto fatálně.

Prosinec: Skalskem hýbal skandál a Milana Lomoze odvolali

Střední škola fotografická, filmová a televizní ve Skalsku čelila skandálu. Syn ředitele, který se na škole staral o výpočetní techniku, byl obviněn v souvislosti s drogami. Přestože musel své místo hned opustit, školu to postavilo do nelichotivého světla právě ve chvíli, kdy se podávaly přihlášky na umělecké školy.

Na Travinách u Benátek nad Jizerou se zabydleli noví obyvatelé. Osm zubrů a divocí koně. O jedinečném projektu, jehož cílem je znovu umístit do české přírody původní druhy, které vrátí krajině její tradiční ráz, informoval i prestižní vědecký časopis Science.

Starosta Bělé Milan Lomoz byl sesazen. V prosinci se jeho odvolání dostalo do programu zasedání zastupitelů, kteří jej těsnou většinou odvolali. Město od té doby vede místostarostka Jitka Tošovská. Vloni byl z úřadu starosty odvolán Jaroslav Verner, který byl policií zadržen při řízení pod vlivem alkoholu.

V polovině prosince přebývalo v táboře v Jezové pouhých devět uprchlíků. Příchod zimy postup migrační vlny zastavil.

Boleslaváci sáhnou v novém roce hlouběji do kapsy. Společnost Vodovody a kanalizace oznámila, že cena za kubík vody stoupla na 90,14 koruny, Centrotherm zvýšil cenu tepla na 557 korun za jeden gigajoul.