„Silnice se v zimním období neudržuje.“ Tak s touto dopravní značkou se bude setkávat patrně stále více obyvatel Mladoboleslavska – a to nejenom při svých výletech za zimními sporty.

Kvůli šetření Středočeský kraj „osekal“ počet komunikací, kde sněhovou nadílku odklidí pluhy a sypače. A mocně tak komplikuje dopravní obslužnost obyvatel vesnic, kteří tak nyní neošetřené silnice musejí buď složitě objíždět, nebo riskovat smyk či zapadnutí do závěje.

Upozornění na „neúdržbu“ se nyní objevilo na frekventované silnici III. třídy mezi Zdětínem a Dražicemi nad Jizerou. „Do Dražic přitom jezdí za prací hodně lidí z naší obce, ale i Chotětova nebo Sedlce. Ti všichni silnici využívají, je to navíc velká dopravní cesta na Mladou Boleslav, silnice na Horky je příliš úzká. Ta se v zimě neudržuje už dávno, na to jsme si zvykli. Ale tohle nás nepříjemně zaskočilo,“ říká starosta Zdětína František Němeček s tím, že doposud nebyl s údržbou inkriminované komunikace, kudy denně projede odhadem 300 - 400 aut, žádný problém.

„Bylo nám doporučeno, jezdit přes Benátky či Bezno. To je ale zajížďka,“ pokračuje starosta, jenž se o nemilé situaci dozvěděl z věstníku, který kraj rozesílá. Osobně se zástupci postižených vesnic nikdo nehovořil.

Problémem je také to, že mezi Zdětínem a Dražicemi nevede autobusová linka, (které jsou nadto zhusta rušeny) – další důvod, proč se o silnici v zimě nestarat.

„Údržbu silnic mají na starost soukromé firmy a nařízení kraje je takové, že se od 1. listopadu do 31. března 2011 tato protahovat nebude. Pokud to silničáři udělají, bude to jejich dobrá vůle. Ale všechno je dneska o penězích,“ trefně shrnuje stávající poměry starosta Němeček. Místní zkrátka musejí počítat s tím, že jim cesta do práce „sežere“ více času i benzínu.