Některé samosběry jsou ještě otevřeny, některé však ukončily sezonu. Pěstitelé se ale shodnou na jednom – letošní mrazy zapříčinily nedostatek a nízkou kvalitu veškeré úrody. Období samosběru bylo nevypočitatelné a mnohdy zkrácené. Oproti minulým rokům některé oblasti nenabízí samosběry klasických plodin, jako jsou třešně nebo meruňky.

Na farmách a v jahodárnách jsou nastavena vesměs stejná pravidla. Zákazníci sbírají do vlastních nádob, které si nejdříve zváží, aby se jim při placení neúčtovaly. Na místě buď zaměstnanci sami uvádějí na sbírací místo, nebo nabízí mapku. Sbírat se musí všechny plody včetně těch malých. Při sběru s dětmi je potřeba dbát na to, aby se nepoškodily rostliny. Na konci sběru je úroda zvážena a zaplacena většinou v hotovosti.

Přehled míst v okolí

Jahodárna Čejkovice u Jičína letos sezonu ukončila úplně. Jarní mrazy poničily také úrodu meruněk a třešní, proto musela firma tento rok zrušit jejich samosběry. Stánek bude i nadále prodávat sezonní ovoce.

Sempra Turnov ještě 12. června zvala na samosběr jahod, ale už od počátku sezony upozorňuje zákazníky, že vzhledem k jarním mrazům je letošní úroda malá. Aktuální informace zveřejňují na Facebooku.

Otevírací doba: každý den od 7 do 12 hodin
Cena: 80 korun za kilogram

Jahodárna Oskořínek u Nymburku letošní sezonu rovněž ukončila. Důvodem byl nedostatek úrody a nízká kvalita jahod. Prodejní stánek bude nadále prodávat sezonní zeleninu.

Jahody Stratov denně aktualizují stav na svém Facebooku. Samosběry tam stále fungují. V nabídce jsou i nové brambory.

Otevírací doba: aktualizováno každý den na Facebooku
Cena:
78 korun za kilogram

Prodejna farma Novák v Přerově nad Labem má pozastavený samosběr. Novinky bude sdílet na webových stránkách.

Otevírací doba: každý den od 7 do 17 hodin
Cena: 85 korun za kilogram

Samosběr na Farmě Vraňany stále probíhá, každý den je stav aktualizován na webu. Stejně jako každý rok, i letos probíhá samosběr hrášku, cibule, česneku, od července také okurek.

Otevírací doba: každý den od 8 do 18 hodin
Cena jahod: od 100 korun za kilogram
Cena hrášku: 70 korun za kilogram
Cibule: od 12 korun za kilogram
Česnek: od 17 korun za kilogram

Jahodárna Sedlčánky momentálně pozastavila samosběr z důvodu vysoké návštěvnosti. Po dozrání jahod budou zákazníky informovat na webu o dalších termínech. V nabídce však mají i sezonní zeleninu.

Otevírací doba: od 8 do 19 hodin
Cena: 75 korun za kilogram