VYBRAT REGION
Zavřít mapu

INTERVIEW: V práci se neflákám, tvrdí Polívka

Mladá Boleslav - Jak chce řešit nedostatek míst v domovech důchodců, volný čas dětí či propouštění cizinců?

14.1.2009 6
SDÍLEJ:

Náměstek primátora Mladé Boleslavi Jaroslav PolívkaFoto: Deník/Pavel Svačina

Jak prožíval skandál kolem svého vyjádření o výhodách, které by přineslo snížení platů zaměstnancům Škody Auto? Proč se dal „na stará kolena“ znovu na politiku? Kdy konečně město začne řešit problémy seniorů a co říká na to, že si řada lidí myslí, že se v práci jen tak poflakuje? Na to odpovídá bývalý starosta a současný náměstek primátora Mladé Boleslavi Jaroslav Polívka.

Je pro politika těžké hlídat každé slovo, především na tiskové konferenci?
Přestože jsem již ze starší generace, tak se dál učím a učím. Někdy nastane taková situace, že člověka něco napadne a za chvíli si přitom uvědomí, že je to chyba a že taková slova neměla vůbec zaznít. Jenže, co bylo řečeno a publikováno, lze jen těžko vzít zpátky. Platí, že jako Boleslavák od dvaačtyřicátého roku, kdy jsem se tady narodil, fandím tomuto městu a jeho obyvatelům a tedy i jejich platům.

Jak na vás působilo, když se kolem vašich slov rozvířil takový, řekněme, skandál?
To, co jste napsali v sobotu, pro mě ze zdravotního hlediska znamenalo utrpení. Mám srdeční arytmii a nepatřím k těm lidem, co takové věci hodí za hlavu. Spousta lidí si řekne, že je to jedno a ať si Pavel Svačina (autor například tohoto rozhovoru, pozn. redakce) píše, co chce. Já bohužel patřím do skupiny lidí, která to třeba nedává tolik najevo, ale trápí se o to více.

Nicméně, řekl jste to sám.
To ano a bylo to zbytečné. Nevím, jestli jsem to řekl nadlehčeně a ani nevím, proč. Mluvit za Škodovku je nesmysl, to si musí dělat sama.

Takže neplatí, že byste byl rád, kdyby se zaměstnancům automobilky snížily platy na úroveň ostatních zaměstnanců, třeba kantorů?
Ne. Ale kdyby se srovnaly platy směrem zespodu nahoru, tak jsem rád. Nikomu bych nepřál, aby se měl hůř. Faktem je, že podnik, který prosperuje, má dobře zaplatit zaměstnance. Vidím také, že díky tomu prosperují i další živnostníci ve městě. Je dobře, že když se tenkrát rozhodovalo mezi Renaultem a Volkswagenem o tom, komu prodat, zvítězili Němci. Podle mě mají lepší styl života i řízení podniku a úroveň celé společnosti velmi zvedli. Všichni víme, jak stoupl prodej vozů i jejich kvalita. Zaplať pánbůh za to, protože díky tomu se celkově zvýšila i životní úroveň v Boleslavi. V žádném případě bych nechtěl, aby šly mzdy dolů, ale těžko říci, co bude dál.

Jak nyní vypadá situace ohledně agenturního personálu, který automobilka propouští? Nezvyšuje se kriminalita?
Samozřejmě to neustále sledujeme. Dokonce jsem se o tom bavil s ředitelem městské policie Tomášem Kyptou v sobotu na plese. Kriminalita rozhodně nevzrostla, naopak díky omezení výroby kriminalita výrazně poklesla. Otázka je, co bude dál. Víme, že na úřadu práce přibylo za první týden 500 nezaměstnaných lidí, ale ne cizinců. V evidenci je asi kolem 72 Poláků a Slováků.

Sledujete pravidelně, co se nyní ve Škodě Auto děje?
Samozřejmě. Zajímá mě, jak bude pokračovat vyjednávání. Přeji odborářům, aby vyjednávání dopadlo dobře, protože už udělali ohromný kus práce. To je bez debaty. Vyjednávání musí být jistě pěkně o nervy, a to oboustranně. Každý má své mantinely a přes ně nepůjde. Znovu opakuji, že by mě nikdy nenapadlo, aby prosperující firma dávala lidem nižší platy, než dává méně prosperující podnik.

Vy jste byl dlouho učitelem. Nepociťoval jste při srovnání platů takové osobního příkoří?
Ne, ne, neřekl bych příkoří. Ale faktem je, že by kantoři měli mít kvalitní vzdělání a hlavně je nutné udržet je, aby neodcházeli na lépe placená místa. K tomu je nezbytné jejich lepší ohodnocení.

Dá se říci, že i vy jste šel za lepším?
To vůbec ne. Volby jsou otázkou něčeho úplně jiného. Jako ředitel školy jsem byl naprosto spokojený, protože osmileté gymnázium jsem zakládal a sestavoval jsem si celý pedagogický sbor. Myslím, že gymnázium vždy klapalo a nadále klape dobře. Jenže pokud vás někdo přemlouvá, tak je těžké odmítnout. Vůbec to nebyla otázka toho, že bych se někam cpal. Reagoval jsem na prosbu hnutí Volba pro Mladou Boleslav.

Začínal jste kariéru hned jako kantor?
Tenkrát to bylo na takzvanou umístěnku, které se přidělovaly už na fakultě. Pro mě bylo volné místo jen v pohraničí. Začínal jsem tedy v Ústí nad Labem a pak jsem přesídlil do mladoboleslavské průmyslovky, kde jsem učil pětadvacet let. Později jsem se v roce 1991 stal v rámci konkurzu ředitelem osmiletého gymnázia.

Starostou jste se stal v době, kdy jste už gymnázium vedl?
Ano, to bylo mezi roky 1998 až 2002, potom jsem byl v radě města a vrátil jsem se zpět do funkce ředitele. Po čtyřech letech přišla nabídka od Volby pro Mladou Boleslav, kterou jsem přijal. Řekl jsem, že v oboru, kterému rozumím, bych rád ještě obyvatelům Mladé Boleslavi pomohl.

Pro spoustu lidí je vaše funkce třetího náměstka poněkud neuchopitelná. Můžete charakterizovat svoji práci?
Zabývám se vším, co se týká sociální oblasti, od malých dětí až po nejstarší občany Mladé Boleslavi. Jako největší problém vidím stárnutí generace. Vydali jsme nový katalog Komunitního plánu sociálních služeb, což je nadále otevřený projekt. Chceme například otevřít nízkoprahové centrum a mládež pro děti, které nemají odpoledne kam jít. Mohou si přijít zahrát fotbálek, stolní hry, stolní tenis atd. Jezdili jsme po různých městech Česka a inspirovali jsme se, jak to tam funguje.

Máte na to centrum pro děti již připravené prostory?
Centrum chceme zřídit v objektu vedle záchranky k 1. září 2009. Bohužel budovy jsou v dezolátním stavu, ale aspoň tam jsou zavedeny sítě, kanalizace atd. Je tam možnost pobytu v zahrádce, kdy děti budou moc být venku a přitom budou odděleny od hlavní silnice. Dále chceme předělávat objekt bývalé ubytovny v Čechově ulici, kde vzniknou bezbariérové byty pro slepce.

Hodně se mluví o potřebě nového domova důchodců v Mladé Boleslavi. Co s tím uděláte? Kdy ho postavíte?
Jednali jsme s investorem seniorparku v Luštěnicích, protože takové zařízení bych jednou rád viděl i v Mladé Boleslavi. Investor mi ale sdělil, že na takovou stavbu nyní nemá peníze. Jeden z takových projektů u Prahy již zkrachoval, přestože tam senioři platili velké nájmy. V Německu přitom taková zařízení fungují perfektně. Dokážu si však představit vybudovat domov důchodců v některé z opuštěných ubytoven, když teď z města odcházejí cizinci. Všechno je otázka peněz. Nemáme ale nyní nějaký akutní nedostatek míst pro seniory. Mnozí berou své žádosti, které podali před několika roky, zpět. Trend je, aby senioři zůstávali co nejdéle v rodině třeba s pomocí pečovatelské služby, pokud jsou nemohoucí. Já jsem si bohužel toto prožil jak u tatínka, tak i u maminky. Dobře vím, že někdy se rodina o seniora ani nemůže postarat. Proto máme LDN a hospice.

Někteří lidé říkají, třeba v internetových diskuzích, že vás vídají často chodit po městě, tedy, že se v pracovní době poflakujete ulicemi a koukáte do výloh obchodů. Co byste na to řekl?
Ať si říká, kdo chce, co chce. Je to stejné, jako když někdo tvrdí, že kantoři se válí, protože mají dva měsíce prázdniny. Ať si to každý vyzkouší. Samozřejmě se dá všechno dělat tak, že se bude jenom flákat anebo chce někomu pomoci. Já jsem přesvědčen, že pomoci je tady potřeba velmi mnoho.

Takže odmítáte, že byste funkci náměstka vzal jako trafiku před důchodem?
Já žádnou trafiku před důchodem nepotřebuji, protože nejsem náročný. V určitém věku už není žádný majetek potřeba. Najednou zjistíte, že spousta věcí je zbytných. Čím víc majetku tím víc problémů. Znovu opakuji, že jsem se do této práce nehrnul. Byla to dohoda koaličních stran, které mě o to požádaly.

Autor: Pavel Svačina

14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Cestu do Prahy zablokoval převrácený kamion

Rozsáhlý požár zničil známý motorest na dálnici D10
AKTUALIZOVÁNO
90

Motorest u dálnice zřejmě vzplanul od komína

Holík: V kabině hostů to bylo divné

Zlín, Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Neschytal to jako mnozí jiní. Od zlínských fanoušků se nakonec po zápase Petr Holík dočkal vřelého loučení. Navzdory tomu, že to byl on, kdo Mladé Boleslavi jedním gólem a třemi asistencemi zařídil výprask Beranů v poměru 1:6. „Lidem jsem strašně vděčný,“ vzkázal Holík po zápase, když vykládal své dojmy u kabiny hostů.

Sbormistryně Zuzana Kubelková: Nechystáme žádné módní výstřelky

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ – Na podiích koncertních síní, kde se rozléhá takzvaná nádherná hudba a posluchačům běhá mráz po zádech, je jako doma. Celý svůj život zasvětila hudbě. Vystřídala několik pěveckých sborů coby zpěvačka i sbormistryně a ve své práci neúnavně pokračuje dál. Už od roku 2011 je sbormistryní Smíšeného pěveckého sboru Boleslav, který před pár dny oslavil ve Sboru českých bratří 160. výročí od založení. V rozhovoru prozradila, jak to v Boleslavu chodí a jaké je jeho tajemství dlouholeté pěvecké tradice.

Doprava má v krajském rozpočtu pohltit skoro šestinu peněz

Střední Čechy – Získat více peněz než letos – a také více utratit. Takové jsou finanční plány středočeských radních pro příští rok. Ti v pondělí posuzovali návrh rozpočtu, který rada za zasedání 5. prosince předloží krajským zastupitelům – s tím, že přidat by se mělo především na zlepšení dopravní obslužnosti a na podporu činnosti krajských příspěvkových organizací (zejména kulturních institucí a zařízení poskytujících sociální služby).

OBRAZEM: Svatomartinská výstava psů

Mladá Boleslav - Po loňském úspěšném prvním dějství uspořádal v sobotu 18. listopadu Spolek chovatelů a přátel psů Nymburk druhý ročník Svatomartinské oblastní výstavy psů. Výstava konaná v rámci Kynologického areálu Krásná louka v Mladé Boleslavi byla přístupná psům a fenám všech plemen zapsaných v plemenných knihách uznaných mezinárodní kynologickou federací, kteří dosáhli ve výstavní den stáří požadovaného pro zařazení do třídy. Výstava se od samotného rána těšila velkému zájmu vystavovatelů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT