Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

INTERVIEW: V čele bělských policistů je žena!

Bělá pod Bezdězem - Nad pořádkem v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku bdí deset policistů. Od ledna jim šéfuje nová vedoucí Barbora Budská.

20.2.2009 5
SDÍLEJ:

Barbora BudskáFoto: Deník/ Tomáš Ježek

Obvodní oddělení Policie ČR v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku má od začátku tohoto roku nového vedoucího, respektive vedoucí. Obstojí Barbora Budská, dcera známé policejní mluvčí ze středních Čech Soni Budské, v roli policejní šéfky? Jak se k této práci dostala? S jakou kriminalitou se vůbec potýkají v Bělé pod Bezdězem? Na to už v našem rozhovoru odpovídá právě Barbora Budská.

Kudy vedla vaše životní cesta, že jste se dostala až do Bělé pod Bezdězem do křesla místní policejní šéfky?
Začínala jsem na Správě středočeského kraje na oddělení doprovodu vlaků. Po škole jsem nastoupila na Službu kriminální policie a vyšetřování, Odbor hospodářské kriminality v Mladé Boleslavi. Pak jsem přešla do jiného kraje, konkrétně do České Lípy, na Oddělení obecné kriminality. Vloni na podzim se mi ozval bývalý okresní ředitel Ivan Žučenko, jestli bych neměla zájem vzít místo vedoucí obvodního oddělení v Bělé pod Bezdězem.

A jak vidíme, nabídka se vám líbila.
Hodně jsem o tom uvažovala, ale nabídku jsem nakonec přijala a dojíždím sem z České Lípy.

Takže jste místo získala bez výběrového řízení?
Nemusela jsem absolvovat výběrové řízení, protože mi zůstala stejná platová třída. Ale přesto jsem absolvovala takzvané nabídkové řízení.

Bělá pod Bezdězem je jen malé městečko. Rozhodla jste se sem jít záměrně, nebo si jen chcete vyzkoušet pozici vedoucího a odrazit se někam dál?
Tak takový výhled do budoucna ještě nemám. Tohle místo beru určitě jako výzvu a zkoušku i pro sebe, jestli to zvládnu. Jak to bude v budoucnu, nedokáži říci. Nevím, jestli zůstanu tady, nebo se dostanu někam jinam. Mám před sebou ještě mnoho let služby. Neumím říci, jestli tady zůstanu třicet let.

Jak se vaši podřízení tvářili, když jste nahradila původního bělského vedoucího Josefa Houzvice? Jak vás místní policisté, teď vaši podřízení, přijali?
Já myslím, že dobře. Na tomto oddělení je dobrý kolektiv. Přivítali mě velmi vstřícně a jsou mi i nápomocní, protože jsem ve funkci krátce. Byla jsem tady vlastně jen dva měsíce za účastni minulého vedoucího, takže i teď od nich samozřejmě potřebuji pomoc a radu. Chovají ke mně dobře a spolupráce mezi námi funguje.

Ale přesto se musím zeptat, jak zvládají fakt, že jim roky šéfoval muž a teď je vede žena? Myslíte, že vás budou „ostřílení“ muži zákona poslouchat, jako ženu?
Podle mě v tom není žádný rozdíl. U policie se opravdu nerozlišuje, jestli je policista žena, nebo muž. Vzhledem k tomu, že tady na oddělení jsou tři ženy (což činí třicet procent policistů), tak jsme s tím zatím neměli žádné potíže.

Takže – jinými slovy, umíte si dupnout?
Ještě jsem neměla potřebu si dupnout. Zatím se na všem domlouváme. Co řeknu, tak moji podřízení splní, takže jsem dosud nemusela dělat nějaké scény nebo křičet. Jsou tady rozumní lidé a řešíme všechno v rámci domluvy.

Když se podíváme do vašeho dětství, čím jste chtěla být jako malá?
Tak to už si úplně nepamatuji. Ale určitě jsem měla hodně představ jako každé jiné dítě. Nevím, jestli mezi nimi byla i policie, ale možná ano, protože oba rodiče jsou policisté a tak jsem asi chtěla jít v jejich šlépějích. Prostě se to nějak postupně vyvinulo.

Pokud se nepletu, tak vy jste „vystudovaná“ policistka?
Ano, vystudovala jsem Policejní akademii České republiky. Před tím jsem ale studovala osmileté gymnázium v Praze.

A co vám doma rodiče řekli, když jste přišla s tím, že chcete také pracovat u policie?
Určitě mě neodrazovali. Byla to spíše taková domluva, společně jsme řešili, jestli vůbec nastoupím. Debatovali jsme o tom.

Nastala někdy situace, že na vás někdo zaútočil zbraní? Musela jste vy sama použít pistoli?
Naštěstí se mi nic takového ještě nepřihodilo, zatím se mi to vyhýbá a jsem za to docela ráda. Rozhodně totiž není moc dobré, když se policista do takové situace dostane, ale patří to k naší práci.

Já si neumím představit, že bych v životě někoho musel zastřelit. Vy sama jste na takovou situaci psychicky připravená?
Určitě. Každý policista musí být připraven použít zbraň a já nejsem výjimka.

Ale dá se říci, že v Bělé to snad nehrozí, nebo ano?
Tak nikdy nemůžeme říci nikdy (směje se).

Vraťme se ještě o necelé dva měsíce zpět, kdy jste se stala vedoucí policejního oddělení v Bělé. Bylo zde něco, že jste si řekla: „Tak tohle opravdu musím změnit!“ ?
Nepříjemně překvapená jsem nebyla snad z ničeho. Bývalý vedoucí měl oddělení dobře zaběhnuté a před mým příchodem vše fungovalo správně. Neměla jsem a ani nemám potřebu dělat nějaké razantní změny.

Už jste předtím naznačila, že třetina sboru v Bělé jsou ženy. Kolik je tady celkem policistů?
Celkem je pro Bělou třináct systemizovaných míst plus vedoucí a zástupce vedoucího. V současné době je tady reálně deset policistů. To tedy znamená, že tři policisté nám chybějí.

Veřejnost se teď často ptá, jestli je policie připravena na očekávaný nárůst kriminality v souvislosti s propouštěním. I firmy v Bělé propouštěly, a proto se ptám, jestli jste zaznamenali růst počtu trestných činů?
Ne, v kriminalitě se to nijak neprojevilo, přestože například Papírny Bělá propouštěly už v loňském roce kolem 180 zaměstnanců. Počet trestných činů je od začátku tohoto roku zhruba stejný, jako byl koncem loňského roku. Z okresu Mladá Boleslav je oddělení v Bělé nejméně zatížené kriminalitou. Když se porovnají statistiky celého bývalého okresního ředitelství Policie ČR, tak Bělá pod Bezdězem má měsíčně zhruba kolem dvaceti trestných činů, což je oproti jiným obvodním oddělením podstatně méně.

Zejména v létě v Bělé fungovala soukromá bezpečností agentura najatá městem, aby udržovala pořádek, například před opilci. Byla jste o tom informována?
Řekl mi o tom bývalý vedoucí, ale osobně s tím nemám zkušenost. Ve městě není městská policie, tak si město najímá na letní sezónu bezpečnostní agenturu. Tu využívá hlavně o pátcích a sobotách večer, kdy se tito pracovníci pohybují zejména okolo místní sokolovny a dohlížejí na pořádek. Takovou aktivitu města určitě vítáme. Přinejmenším to má preventivní přínos, protože ti lidé kromě naší hlídky vidí i pracovníky agentury, tedy daleko více lidí najednou, kteří se starají o pořádek, a tolik si nedovolí. Mohou také pomoci vyřešit drobné incidenty.

V Bělé byly vloni instalovány nové bezpečnostní kamery. Zaznamenaly už nějaký úspěch, byly k něčemu platné?
Kamerový systém tady má spíše preventivní účinek, protože za tu dobu se na monitorovaných místech nic nestalo. To znamená, že lidé vědí, že tam kamery jsou, a trestná činnost se tam proto neděje. To je úspěch.

Vaše policejní služebna prošla úpravami. Co nového zde občané teď naleznou?
V podstatě proběhla velká rekonstrukce celé budovy včetně rekonstrukce střechy. Nově upraveny byly prostory dole, kde byla vytvořena nová čekárna a opravena je i výslechová místnost pro veřejnost. Upraveny jsou rovněž prostory pro stálou službu policistů a zázemí.

VIZITKA Barbory Budské

Pochází z Prahy a nyní už pět let žije v okrese Česká Lípa v rodinném domě. Do Bělé pod Bezdězem proto dojíždí. Oba její rodiče jsou policisté. Zejména maminka je známá jako mluvčí Správy středočeského kraje Policie ČR. Má sestru a vlastní rodinu zatím plánuje. Vystudovala osmileté gymnázium v Praze a Policejní akademii ČR. Kariéru ve službách policie začala na Správě středočeského kraje na Oddělení doprovodu vlaků. Po škole nastoupila na Službu kriminální policie a vyšetřování, Odbor hospodářské kriminality v Mladé Boleslavi a působila i na Oddělení obecné kriminality v České Lípě. Mezi její záliby patří rekonstrukce rodinného domu, která jí zabírá většinu času a sport, zejména squash a spinning.

Autor: Pavel Svačina

20.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

AKTUALIZOVÁNO

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení