Velký den pro Mladou Boleslav! Tak nazývali věřící příjezd delegace z Ruska s obrazem plačící ikony do kostela Svatého Havla v Mladé Boleslavi. Obraz Přesvaté bohorodičky Panny Marie vzbuzuje na celém světe velké emoce kvůli tomu, že z něho doslova stékají slzy. Podle věřících dokonce při tragédii ponorky Kursk v Rusu ronil obraz slzy krvavé.

Do České republiky dorazila ikona letadlem už v sobotu a v Praze vyvolala doslova poprask. Do Mladé Boleslavi měl být obraz převezen v úterý kolem 17. hodiny. V Praze o něj byl ale takový zájem a lidé stáli tak dlouhé fronty, že se ho místním věřícím podařilo získat až o tři a půl hodiny později. Obyvatelé Mladé Boleslavi přesto na vzácnost vydrželi čekat až do noci v plném kostele. A nelitovali.

„Pro Mladou Boleslav je to velmi významný den. Nedá se to slovy popsat. To, co dnes potkalo Mladou Boleslav, bude na věky v paměti všech lidí,“ řekla v úterý například Helena Straková z pravoslavné církve v Mladé Boleslavi. Velké naděje si dělali hlavně nemocní lidé. Chtěli zdraví. Po tradiční pravoslavné motlitbě jednotlivě přistupovali k plačící ikoně, v duchu pronesli své přání a pak obraz líbali.

„Cítím se lépe. Mám v nohou krásný, lepší pocit, jako kdybych chodila,“ řekla například Kamila Botošová z Mladé Boleslavi, která se před časem zřítila ze skály na okraji krajinné oblasti Radouč.

„Přála jsem si trochu zdraví. Hrozně mě to dojalo,“ řekla Marie Jenišová z Boleslavi.