Výstava moderních zemědělských strojů i sportovní soutěže lákaly v sobotu na Den otevřených dveří do Středního odborného učiliště v Hubálově nedaleko Mnichova Hradiště.

A protože počasí přálo, přišly se na to, jak to ve škole chodí, podívat přes dvě stovky návštěvníků.

Martin Stejskal, učitel odborných předmětů, vysvětlil, proč by se studenti měli přihlásit právě na toto učiliště: „Škola nabízí obory, které jsou v současné době na trhu práce atraktivní. Jde o obor automechanik, instalatér, opravář zemědělských strojů, dále opravářské práce a strojní mechanik," vyjmenoval řemesla.

Moderní vybavení

Absolventů, kteří umí pracovat rukama, v posledních letech znatelně ubylo. V Hubálově ale zájemce vše naučí. První zkušenosti mohou čerpat v dílnách. Jak Martin Stejskal upozornil, učni zde mají k dispozici moderní vybavení.

„V prvním ročníku se věnují nejen teorii, ale také ruční práci, například zámečnictví. V dalších třídách si mohou udělat svářečský i řidičský průkaz. Kdo chce, může mít oprávnění na řízení nejen osobního auta, ale také traktoru či náklaďáku i s vlekem," nastínil možnosti učitel, který má na starosti výuku zemědělských strojů, materiálů, strojnictví a ekologie. Kluci, kteří si vyberou obor automechanik, pracují s moderními diagnostickými přístroji. Jejich fungování zkouší na vozech, které do učiliště dodává mladoboleslavská automobilka. Opravit dokáží nejen nejnovější typy vozů, ale hravě si poradí i s těmi, které byly vyrobené před mnoha lety.

Nejvíce žáků, kteří vychází z devátých tříd a přihlásí se do Hubálova, si vybírá učební obor opravář zemědělských strojů. „Škola spolupracuje s firmami, které mají toto zaměření. Učni u nich pak čerpají zkušenosti na povinných praxích," doplnil Martin Stejskal. Ti, kteří jsou šikovní a práce jim jde od ruky, mohou touto cestou získat nejen brigádu, ale třeba také budoucí zaměstnání.

David Muška je ve třetím ročníku oboru automechanik. Přestože závěrečné zkoušky má ještě před sebou, už teď přemýšlí, co bude dál. „Leccos jsem se ve škole naučil. Přiznávám, že mi ale chybí větší praxe. Tu získám až v zaměstnání. Myslím, že jsme po odborné stránce dobře připravení," hodnotí David Muška, který uvažuje o dalším studiu.

Jelikož bude mít příští rok v ruce výuční list, chtěl by na nástavbu. „Je na dva roky a každá zkušenost se hodí. Díky maturitě bych možná mohl dělat i lepší práci," dodal student, který svůj obor může rozhodně doporučit. Podle něj je ale ve světě řemeslníků málo instalatérů. Ti prý mohou zaměstnání najít mnohem snadněji než automechanici, kteří jsou více populární.

Soutěže i sportování

Den otevřených dveří však bavil i malé návštěvníky. Pro ně byl připravený bohatý program. Kromě různých soutěží se také mohli svézt na koni či v opravdovém traktoru. V tělocvičně hráli pong-pong, floorbal, nechyběl basket, střelba ze vzduchovky ani jízda na šlapacím traktoru.

Otevřené byly i dílny. Pozornost kolemjdoucích přitáhla například práce instalatérů. Tady si děti mohly vlastníma rukama vyzkoušet, jak těžké či lehké je svařit k sobě dvě trubky tak, aby při použití netekly. Zvládly to.