Jako opravdoví hvězdáři si mohou připadat lidé, kteří každý pátek v podvečer vystoupají do kupole mladoboleslavské hvězdárny. Malé tečky na noční obloze jim tak záhy už nemusí být tak tajemné, jak se při pohledu na noční oblohu může zdát. Zajištěn zde mají i astrologický výklad právě pozorovaných objektů od odborníků na slovo vzatých.

„Hvězdárna na mladoboleslavské 9. základní škole slouží především jako veřejně vzdělávací instituce. Zabýváme se zde popularizací astronomie, ale soustřeďujeme se zde i na ostatní přírodní vědy a kosmonautiku,“ prozradil vedoucí Hvězdárny Mladá Boleslav Pavel Brom. „K pozorování zde používáme zrcadlový dalekohled – Cassegrainovu konstrukci s průměrem hlavního zrcadla 20 centimetrů a ohniskovou vzdáleností 2 metry,“ doplnila asistentka boleslavské hvězdárny Jana Špaková. Pozorovat se s ním dají především planety sluneční soustavy, nejjasnější mlhovinové objekty, hvězdokupy či dvojhvězdy. Konkrétně na mladoboleslavské hvězdárně se musí pozorovatelé přizpůsobovat světelnému znečištění, které pozorování značně stěžuje. Pozorovat noční oblohu může veřejnost z mladoboleslavské hvězdárny každý školní pátek. „Nejdůležitější je si udělat na pozorování čas a mít chuť objevovat nové nepoznané končiny světa. O tom se mimo jiné bavíme také v našem astrologickém kroužku,“ přiblížil pozorovávání vedoucí hvězdárny. Astrologický kroužek funguje v Mladé Boleslavi od března letošního roku. Přihlásit se do něj může každý. „A právě listopad je tím nejlepším měsícem, kdy by měli lidé s astronomií začít,“ uvedl vedoucí hvězdárny Pavel Brom.

„S potěšením musím říct, že tato hvězdárna má i některé své speciality. Pozorujeme zde například barevné dvojhvězdy a naší specialitou je i barevná trojhvězda. Znamená to, že v zorném poli dalekohledu vidíme pohromadě tři složky, které mají vzájemně odlišný odstín barvy,“ pochlubil se Pavel Brom. Pozorování si pravidelně nenechá ujít několik lidí. Věkový rozdíl zde přitom žádnou roli nehraje. Nejkrásnější podívaná je to přitom pro děti. Pozadu ale nezůstávají ani jejich tatínkové, kteří noční oblohu pozorují se stejně velkým zájem. „Viděl jsem planety. Bylo to moc hezké. Jednou bych chtěl být hvězdářem,“ prozradil Boleslavskému deníku malý Péťa.

Hvězdárna patří městu, a to za její návštěvu vybírá symbolické vstupné. Dospělí pozorovatelé zaplatí za návštěvu 10 korun, děti poloviční cenu. Aktivní účastníci astrologického kroužku mají na hvězdárnu vstup zcela zdarma.