Městské divadlo pracuje každý rok s rozpočtem ve výši asi pětadvacet milionů korun. Největší část z těchto nákladů hradí město jako zřizovatel divadla, v posledních letech ale rostou také příspěvky od kraje nebo ministerstva kultury.
„Jsem rád, že se mi podařilo využít přebytky z hospodaření kraje na zdvojnásobení příspěvku profesionálním středočeským divadlům, a to ze dvou na čtyři miliony korun. Uvažuji však ještě o dalším navýšení,“ říká Daniel Marek, náměstek boleslavského primátora, který je zároveň náměstkem středočeské hejtmanky, zabývajícím se právě kulturou. Vyššího příspěvku by chtěl dosáhnout prostřednictvím svého členství v kulturní komisi Asociace krajů.
Tentokrát divadlo dostalo od kraje 1,2 milionu. V minulosti se přitom příspěvky podle politické situace pohybovaly mezi 900 tisíci a 1,5 milionem korun.
Dalších 2,3 milionu přijme město pro své divadlo od ministerstva kultury.
Rostoucí podíl kraje a státu na chodu boleslavské stálé scény je pro město výhodou.
„V době, kdy se zvyšují platy lidí pracujících v kultuře, přicházejí peníze navíc velmi vhod,“ říká primátor Raduan Nwelati. „Asi po-lovina diváků není z Mladé Boleslavi, ale z okolí, a tak je podpora kraje a ministerstva na místě. A rozhodně by měla dál stoupat,“ míní Daniel Marek.
Zatímco rostoucí rozpočet zajímá především vedení divadla a jeho ekonomické oddělení, zaměstnance těší zvýšení platů. O tom s účinností od 1. července 2017 rozhodla vláda. Město podle Marka divadelním technikům zvedlo mzdy o pět tisíc korun, což ve většině případů znamenalo skoro čtvrtinový růst. Zvýšení mezd by mohlo zamezit odchodům zaměstnanců za lukrativněj-šími posty v automobilce.
Divadlo na aktuální sezonu připravuje sedm inscenací, scénické čtení a festival netradičních forem Nado-sah. Ten na sklonku příštího léta představí nejen české umělce, ale také tvůrce ze zahraničí. Absolutním vrcholem nadcházející sezony má být letní premiéra hry současné izraelské dramatičky Hadar Galron, která ji s boleslavským souborem osobně nazkouší.