Češi jsou hokejovým národem. Živeni vzpomínkami na olympijské hry v Naganu, nebo posledními zlatými medailemi z let 2005 a 2010, očekávají z každého šampionátu cenný kov. Někdy až nesoudně. A dlouho také marně. Před pár dny začalo mistrovství světa v Dánsku a mnozí v tom spatřují další šanci.

Nejvíce se fandí ve sportbarech a restauracích. „To mohu potvrdit,“ řekl Jiří Nosálek ze Sport Baru Tipsport na třídě T. G. Masaryka. „Když hraje nároďák na olympiádě nebo na mistrovství světa, bývá plno,“ uvedl. Stejnou zkušenost má i Monika Vlková ze Sport Baru u Stadionu. „V době konání mistrovství světa pravidelně přijímáme rezervace na sledování zápasů. Největší zájem je o střetnutí našich,“ vysvětlila a dodala, že zájem o sledování přenosů je s ohledem na minulé roky velmi podobný.

Ve městě automobilů mají hokejoví fanoušci i další možnosti, kde sledovat utkání národního týmu, například ve Vzdělávacím centru na Karmeli. Zde jsou přenosy doplněny vyprávěním a názory zajímavých hostů, většinou bývalých či současných boleslavských hokejistů. Mezi nimi se zatím objevili například David Vrbata, Lukáš Pabiška, Radan Lenc nebo Roman Will.

Fanoušci i někteří z hráčů dospělých věkových kategorií si tedy do pomyslných ochozů v restauracích cestu najdou, ale mnohdy místo klání na ledě řeší hokej jako neoddělitelnou část stavu české společnosti. „Samozřejmě, že v tom vidím spojitost. Na hradě je vulgární prezident, který vyzrazuje státní tajemství, v čele vlády je trestně stíhaný premiér a lyžařský svaz ještě neodměnil Ledeckou a už po ní chce peníze za reklamu. Jak asi může vypadat náš hokej,“ klade si řečnickou otázku Luboš P. z Mladé Boleslavi a ihned si odpovídá, že nevalně. „Systémy, které by měly produkovat sportovce a týmy nefungují, úspěšní jsou jen individualisté a Ledecká nebo Sáblíková rozhodně nejsou produktem nějakého systému. Hlavně, že chtějí měnit hymnu, kašpaři. Je vidět, co je pro ně důležité,“ nepochyboval ani na okamžik dvaačtyřicetiletý muž.

Na jeho slova navázal další hokejový fanda, Václav P., který na dávný český klenot pohlíží poněkud jinak, než je obvyklé. „Štve mě taková ta jakoby národní hrdost v době mistrovství. Není to upřímné,“ řekl a dodal, že by si z Dánska přál jakoukoliv medaili. „Ale asi to je nereálné.“

S jeho názorem ale nesouhlasil Miroslav B., jenž vlaječky na oknech automobilů a fandění na náměstích vítá. „Sport je věc, která nás evidentně spojuje,“ konstatoval a dále vysvětlil, že samozřejmě fandí našim. „Bojovnost jim nemůžeme upřít, ale výkonnostně patříme ke Švýcarům, Němcům nebo Rakušanům. Bohužel, Rusko, Kanada nebo Švédi jsou daleko před námi,“ popsal neradostně.

HOKEJOVÁ ARÉNA NA KARMELI
Od 4. do 20. května je Vzdělávací centrum Na Karmeli opět tradiční fanzónou s názvem Hokejová aréna. Právě zde je možné na velkoplošné obrazovce sledovat všechny zápasy české reprezentace v mistrovství světa v ledním hokeji. Kromě sledování zápasů je pro návštěvníky připraven doprovodný program a také soutěže o ceny.

Program arény:
11.5. 20.15 hodin Česko – Bělorusko
13.5. 16.15 hodin Česko – Francie
14.5. 20.15 hodin Česko – Rakousko
17.5. 16.15 hodin čtvrtfinále
19.5. 15.15 hodin semifinále
20.5. 15.45 hodin o třetí místo a finále