Zámek Mnichovo Hradiště nabídne letos například náhled do zákulisí zámeckého divadla, ukázku sokolnictví, výstavu stoleté historie zámku od roku 1918, taneční semináře, ale i zpřístupnění jinak uzavřených prostor v rámci mimořádné prohlídky.

V současnosti se ovšem památka potýká s nedostatkem peněz na drobnější údržbu a úpravy. „Neustále musíme soutěžit o peníze od ministerstva a Evropské unie na větší zakázky. Bohužel se nám pak již nedostává financí na ty menší,“ řekl Radovan Chmel, kastelán zámku.

Peněz na některé důležité úpravy se nedostává ani hradu Bezděz. „Hrad jako takový je celkově v dobrém stavu. Problémem je přístupová cesta, která dříve vedla po bývalé zpevněné hradbě. Utrpěla kvůli dešťům a mrazům i kvůli vandalismu některých turistů, kteří shazovali kameny po svahu dolů,“ uvedl kastelán hradu Kamil Seidl. Oprava cesty bude v řádu milionů, které Bezděz chce získat od státu. I tak se ale chystá na sezonu novinka. Hrad od června nabídne přístup do zrekonstruovaného Templářského paláce s řadou nových expozic. Nově se objeví interaktivní panel pro děti. „příchozí si budou také moci ohmatat i královský trůn či mučicí nástroje,“ popsal Seidl.

I když novinka bude přístupná až od června, Bezděz samotný otevře již 30. března, aby jej bylo možné navštívit i o svátcích.

Sezona hradů a zámků: divadla, výstavy i slavnosti

Návštěvníci zámku Loučeň dokonce podle zámecké koordinátorky Lucie Hlavičkové na konec měsíce čekat nemusí. „Zámek je otevřen celoročně a příchozí se mohou pravidelně těšit jak na hrané prohlídky v kostýmech, tak na podvečerní prohlídky při svíčkách,“ uvedla. Dále budou letos na programu zámku Fotbalové slavnosti, Velikonoce u Thurn-Taxisů, v květnu zde pak spustí retro akci, v níž se vrátí v čase do 70. let.

Hrad Kost bude mít letošní sezonu naproti tomu o jednorázové akce ochuzenou. Zahajují zde totiž dlouhodobě potřebnou tříletou rekonstrukci parkánů a hradebních zdí. I přes rozsáhlé opravy bude po většinu sezony přístupný. „Návštěvníci také budou moci probíhající rekonstrukce přímo pozorovat a nahlédnout takříkajíc pod pokličku památkové údržby,“ uvedl kastelán hradu Kosti Jan Macháček. Kastelán hradu Kost však apeluje na příchozí, aby před plánovanou návštěvou navštívili webové stránky hradu Kost, kdyby snad kvůli opravám mělo dojít k nějakým nečekaným změnám či uzavírkám.