Saturn, společnost s ručením omezeným (bývalé technické služby), jejímž jediným společníkem je samotné město Mnichovo Hradiště se potácí v problémech. Její hospodaření je trvale ztrátové, v řádech milionů korun.

Co čeká Saturn dál? Jedno je jasné, situace se musí řešit, ve hře bude zřejmě snížení stavební výroby, propuštění některých zaměstnanců a možná i prodej samotného Saturnu. To vše se bude projednávat na valné hromadě společnosti v pondělí 9. května.

„Prozatím nedokáži říci žádné závěry, uvidíme na čem se shodne valná hromada,“ říká starosta města Arnošt Vajzr. Právě město pomáhá společnosti už několik let dotovat zejména provoz velmi ztrátového kina a kavárny; měsíční paušály v řádech desetitisíců jdou i na správu hřbitova či provoz veřejných toalet. Jak na dubnovém veřejném zasedání zastupitelstva zaznělo, jenom v případě kina se jedná cca o 800 tisíc korun ročně. I přesto je společnost stále v propadu a město se obává, že by v případě insolvence firmy mohlo o budovu kina přijít.

Proto se zastupitelé rozhodli jednat a schválili návrh převodu budovy kina s přilehlými pozemky zpět do majetku města, snížením a vyplacením základního kapitálu společnosti. Saturn se profiluje především jako stavební společnost, ale pro město vykonává řadu dalších služeb – správu hřbitovů v Mnichově Hradišti a ve Veselé, je provozovatelem kina a kavárny, spravuje veřejné záchodky ve městě, nebo skládku Ptýrov. Vyjma toho, se podílí i na příležitostné správě a údržbě městského majetku.

Na většinu dalších služeb – například údržba veřejného osvětlení či zeleně, nebo úklid veřejných prostranství, však město v minulých letech vypsalo nové veřejné soutěže, v nichž ovšem Saturn neuspěl. Zůstává otázkou, zda právě toto není Achillova pata propadu celé společnosti.