Byl to pro mnohé lidi v Mnichově Hradišti šok. Stalo se tak ve chvíli, kdy se dozvěděli, že vedení města chystá revitalizaci náměstí.

A to poměrně radikálním způsobem.

I když počet stromů před a po zásahu odborníků vzroste, ze zelných, tedy travnatých ploch, nezůstane nic.

Slyšíte dobře: nic!

A to některé občany rozlítilo tak, že sepsali petici. Ta má tisícovku podpisů.

Vše ale nasvědčuje tomu, že radnice si bude stát za svým názorem. Tedy dotáhnout revitalizaci do konce.

Co se protestujícím občanům nelíbí? Za peticí stojí Martina Bachová. „Revitalizaci, jak ji prezentuje město, rozhodně jako revitalizaci nepovažujeme. Revitalizace znamená oživení, tohle je ale likvidace zeleně,“ uvedl a Bachová.

Narážela tak na fakt, že, že zpracovaný plán hovoří o tom, že ze současných 1300 čtverečných metrů zelených ploch nezůstane ani metr. „To je šílené,“ podotkla Bachová.

Jiného názoru je ale zpracovatel plánu revitalizace, architekt Jan Štípek. „Na náměstí nepatří ani centimetr zeleně. O tom mne nepřesvědčíte,“ vehementě se držel názoru Štípek na veřejné prezentaci projektu v kině Saturn, kam přišla stovka, většinou, oponentů revitalizace.

Dvojí boj za zeleň. Tak lze popsat situaci, která v těchto dnech vládne v osmitisícovém Mnichově Hradišti.

Soupeři? Vedení města a občané, kteří podepsali petici. Ta se jmenuje Za skutečnou revitalizaci Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti.

Zničíte zeleň!

Co si dovolujete nám tvrdit, že tráva na náměstí nepatří?

Chcete nám z náměstí udělat betonovou plochu?

Bez zeleně tam bude větší teplota.

Kam si sednou maminky, když nebude zeleň?

Jaký pohled na historické budovy?

Podívejte se na ohyzdnou budovu Klubu!

Vaše zeleň tuhle ohyzdnost odkryje!

Proč chcete dávat peníze do rekonstrukce náměstí, když nejsou?

Proč to vlastně děláte?

To je desítka výkřiků těch, kteří přišli vyslechnout prezentaci projektu do sálu místního kina.

Výkřiků, či argumentů. Každá strana si trvá na svém.

Výše uvedené názory jsou názory protestující proti rozsáhlé revitalizaci.

Ta spočívá v tom, že nyní je na náměstí 6 jehličnatých stromů, v budoucnu tam nebude ani jeden. Teď je na náměstí 9 keřů, v budoucnu nebude ani jeden. Teď je na náměstí 17 listnatých stromů, v budoucnu jich tam bude 48.

Ale pozor: současná plocha zeleně, tedy trávníků, je 1300 metrů čtverečných. Budoucnost? Nula. Nic, nic, nic!

A tohoto názoru se vedení města i zpracovatel studie architekt Jan Štípek vehementně drželi. A to také rozlítilo protestující občany.

„Jehličnany do města nepatří! A zeleně tam nebude ani metr čtverečný! To je hrubý omyl, tráva na náměstí nepatří,“ řekl stručně a jasně architekt Štípek. A Eva Vyletová z Národního památkového ústavu vysvětlila, že zeleň na náměstí pochází z padesátých let, kdy tam byla zanesena živelně.

To ale lidem vůbec nevadí. Touží mít na náměstí trávu.

I když jejich argument, že lidé si nebudou mít kam sednout, kde odpočinout, vedení města hravě vyvrátilo. „Teď tam jsou dvě lavičky, počítá se s dvaceti až třiceti přenosnými,“ řekl starosta Myška.

Objevil se i dotaz: Proč to děláte? Starosta Myška to vysvětlil jasně: „Protože zastupitelé, které jste si zvolili, rozhodli o prioritách města, kterým se budeme věnovat. A revitalizace mezi ně patří,“ řekl Myška.

Možná až 20 milionů má revitalizace stát. „Peníze nemáme, ale musíme být připraveni, až se objeví vhodný dotační titul. Bez něho do toho samozřejmě nepůjdeme,“ dodal Myška.

Architekt města se spolu s dalšími lidmi na radnici podle našich informací budou zabývat dvěma připomínkami občanů. „Přišly dva konstruktivní názory od pánů Rymplera a Velicha, kterými se budeme zabývat. Ostatní připomínky byly ve stylu: Já tohle chci! Já tohle nechci! Tohle ano“ Tohle ne!. Jeden popíral druhý,“ tvrdí architekt Štípek i starosta Myška jednohlasně.

Co bude s náměstím dál?

Budeme sledovat…

PETICE podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním

„Za SKUTEČNOU REVITALIZACI Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti!“

Městský úřad Mnichovo Hradiště
odbor správy majetku a rozvoje města
Masarykovo náměstí 1
295 21 Mnichovo Hradiště

Kopie na vědomí:
Zastupitelstvo města Mnichovo Hradiště

My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice prosazujeme SKUTEČNOU REVITALIZACI Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti - a to v pravém slova významu, tedy oživení náměstí jako přívětivého centra společenského života města, ve spojení s funkcí oddychovou podle představ a názorů občanů města.
Dále žádáme, aby nebyl realizován původní návrh projektu, nazvaného „Revitalizace Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti“, představený veřejnosti na zasedání zastupitelstva města dne 23.2. 2009 a dále pak zveřejněný v tiskovině, nazvané „Informační list města“, vydané v závěru března 2009 a a též zveřejněný v březnu a dubnu 2009 na webových stránkách města Mn. Hradiště.
Občané svým podpisem této petice vyjadřují svůj kategorický nesouhlas s návrhem původního projektu a požadují REVITALIZACI SKUTEČNOU a to z těchto důvodů:

1) Představený projekt NELZE, dle našeho názoru, nazvat „revitalizací“, tedy „oživením“, znamená-li likvidaci veškerých současných zelených ploch kolem radničního bloku.

2) Stav náměstí NEpovažujeme za tak neuspokojivý, jak je kategoricky vysloveno ve zmiňovaném projektu. Samozřejmě, existují různé výhrady, téměř co občan, to různý názor. Většina se nás však shoduje zejména na potřebě ZACHOVAT ZELEŇ – tedy: travnaté plochy i stromy, zvláště pak okrasné dřeviny (magnólie, sakury) a stříbrný smrk, který je používán jako městský vánoční stromek – V TOMTO SAMÉM CENTRU NAŠEHO MĚSTA.

3) Současná zeleň není – dle naše názoru – nevhodná (jak citujeme z návrhu projektu), v současné podobě je již její podoba zažitá dvěma-třemi generacemi občanů města a její rázné celoplošné odstranění by se nesetkalo s kladnými ohlasy většiny obyvatel města.
4) Nikoli bez lítosti, ale chápeme, že některé dřeviny bude třeba pokácet či radikálně zmladit. Nemůžeme ovšem souhlasit s likvidací plošnou. Zeleň je zde potřebná i z ekologického hlediska, eliminuje např. škodliviny z výfuků automobilů, které zde parkují, jezdí a jezdit i nadále budou; dále pomáhá čistit a zvlhčovat klima na náměstí.
5) Souhlasíme s navrhovanou výsadbou dalších stromků kolem dokola náměstí, či jeho části. Tady se výsadba může přiblížit již dlouho požadovanému návratu ke kráse dob minulých, zde se opravdu můžeme inspirovat historickými prameny.
NENÍ pravdou, že náměstí samo či okolí radnice (bloku budov ve středu náměstí) by bylo někdy zcela bez zeleně – jak dokládáme i přiloženými kopiemi historických snímků a pohlednic.
6) Parkoviště jsou podle našeho názoru kapacitně dostačující a není třeba je rozšiřovat. Změna okrajů parkovacích ploch na severní straně náměstí před budovou Klubu z ostrůvkového obrubníku na orámování přenosnými sloupky s řetězy, které lze v případě potřeby (např. konání společenské akce, jarmarku apod.) odstranit, nám přijde jako vhodný nápad a jsme pro jeho realizaci.
7) Jsme každopádně pro sjednotit typově svítidla veřejného osvětlení s novými, která jsou např. v západní části náměstí; souhlasíme i se sjednocením mobiliáře – tedy zřejmě odpadkových košů a laviček. Jsme také pro návrhem projektu avizovaného nasvícení přechodů pro pěší.
8) Na Masarykově náměstí postrádáme více oddychových zón, je zde málo laviček pro posezení nás domácích a zvláště pak v turistické sezóně i návštěvníků města.
9) Ploše na jihovýchodním rohu radnice (kdysi plató se sochou Václava Budovce, později Jana Švermy) by určitě prospělo sjednocení kamenné dlažby a přidání oživujícího drobného architektonického prvku – např. malé fontánky či lépe pítka.
Vážení,
pracovníci MěÚ – odboru SMRM – i naši zastupitelé, vyzýváme Vás, aby jste vzali na vědomí naše názory a připomínky a zasadili se o jejich využití při dalším zpracování návrhů či při případné realizaci projektu „Revitalizace Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti“.
Tento svůj požadavek stvrzujeme svými podpisy.


Petiční výbor ve složení: Martina Bachová, Jaroslav Koloc, MUDr. Stanislava Štolová.