Vyjednávací tým vítězného uskupení Žijeme pro Hradiště s lídrem Ondřejem Lochmanem jednal se všemi stranami, které v nedávných komunálních volbách uspěly. Avšak zatím bez valného výsledku.

„V neděli jsme navrhli spolupráci ČSSD, která dle voličů obsadila druhé místo, a čtvrté ODS. Třetí ANO 2011 naši nabídku na účast v radě odmítlo již při prvním čtvrtečním jednání. V tuto chvíli ale ještě není jasné, kdy a s kým koalici uzavřeme," vysvětlil krátce Ondřej Lochman.

Podle něj to zpočátku vypadalo, že by dohoda trojkoalice, tedy Žijeme pro Hradiště, ČSSD a ODS, mohla klapnout. Jenže to by ODS nesměla přijít se svou variantou: „Chtěli jsme, aby Žijeme pro Hradiště obsadilo v radě tři místa a zbylá čtyři by připadla dalším uskupením," řekl stávající místostarosta z ODS Jiří Bína. Netajil se tím, že na schůzce prosazoval širší spektrum, tedy aby v radě měla každá strana v příštích čtyřech letech svého zástupce.

Tato varianta se ale nezamlouvá vyjednávacímu týmu Žijeme pro Hradiště. A vyvolal proto další jednání na čtvrtek. „Pokud bychom na tuto variantu přistoupili, popřeli bychom demokracii voleb. Ať v radě usednou ti, kteří od voličů získali nejvíce hlasů a vezmou za činnosti ve městě zodpovědnost," komentoval dál vývoj Ondřej Lochman.

Předpokládá, že ve čtvrtek večer už by lídři stran mohli přistoupit na určitou dohodu. Jiří Bína konec jednání ale jako pravděpodobný nevidí.

Účast v trojkoalici schválila druhá ČSSD. „Potvrzuji, že jsme nabídku od představitelů Žijeme pro Hradiště dostali a po důkladné diskuzi o programových prioritách jsme se rozhodli ji akceptovat," sdělil Václav Haas z ČSSD.

Odpovědnost za budoucí směřování města

Zároveň připustil, že sociální demokraté cítí odpovědnost za budoucí směřování města a v případném dalším jednání se budou držet toho, co již před nedávnem avizovali. Tedy, že se nehodlají účastnit koaličního projektu, který obchází jasného vítěze voleb. Tuto praxi kritizovali v roce 2010, kdy jako vítěz voleb s deseti mandáty skončili v opozici, a proto se nyní nehodlají chovat obdobně. Václav Haas také dodal, že v současné době nenavrhují žádné kandidáty na uvolněné posty, tedy na pozici starosty a místostarosty.

Do čela vedení města by se mohl postavit Ondřej Lochman. Na post místostarosty má uskupení také kandidáta. Jak ale poznamenal, netrvají na něm.

„Nejde nám o funkci, ale o zodpovědnost vůči voličům, kteří si přejí změnu ve vedení města. Pozici místostarosty bychom přenechali partnerům pouze v případě, že by obsazení rady odpovídalo výsledkům voleb," doplnil s tím, že ještě není všem dnům konec. Další osud města by mohl být jasnější již ve čtvrtek. Lídr Žijeme pro Hradiště ale nechce předčasně předjímat, jak jednání dopadne, a nechce ani spekulovat o tom, co by se stalo, pokud by se strany ještě nedohodly.