Přestože město v den konání komunálních voleb uspořádalo anketu, zda tolerovat či netolerovat výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály, nepřinesla kýžené ovoce. Proto jde teď razantnější cestou. Majitelé či provozovatelé heren mají do čtvrtka možnost podepsat memorandum, kde si město stanovilo své podmínky: „Kromě toho, že by z heren měla být odstraněna reklama na hazardní hry a na vše by měla dohlížet kamera, jsme v něm také omezili provozní dobu hracích zařízení," vysvětlil Ondřej Lochman, starosta města. Radnice se k tomuto kroku uchýlila poté, co se starosta s místostarostou setkali s provozovateli heren a jejich podniky si osobně prošli a prohlédli.

Pokud tedy dotčené strany připojí svůj podpis pod memorandum, berou na vědomí, že od neděle od čtvrtka od 2 do 18 hodin a od pátku do soboty od 3 do 18 hodin si na automatech nikdo nezahraje. Opatření se nejvíce dotkne heren, které mají neomezený provoz.

Mnichovo Hradiště si vybralo demokratický přístup. „Nechtěli jsme uzavřít jejich provozovny ze dne na den, protože respektujeme, že jde o povolenou živnost a že by to z naší strany bylo nefér," konstatoval Ondřej Lochman. Je si vědom, že město má heren více než dost. Jen na Masarykově náměstí jsou registrované čtyři. Celkem ve městě funguje devětadvacet automatů a sedmačtyřicet terminálů.

Memorandem chce radnice regulovat nejen počet heren a samotné hraní, ale i to, kteří lidé je navštěvují. Jde však o nezávazný dokument, jehož dodržování bude kontrolovat městská policie. Pokud i nadále budou potíže přetrvávat, vydá se město cestou obecně závazné vyhlášky, kde natvrdo omezí místa, v nichž budou herny povolené.

Přestože do rozpočtu města z hazardu plyne 3,5 milionu korun ročně, je radnice ochotná se jich vzdát.

„Jsou to sice velké peníze, ale za jakou cenu je získáváme. Navíc s hazardem souvisí i kriminalita a my musíme najít společnou řeč, jak tuto problematiku v budoucnu regulovat," dodal opoziční zastupitel. Václav Kraus.