VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradiště má svoje podzemí! Za vše může nová kanalizace

Mnichovo Hradiště -Obyvatelé míst, kde se kanalizace buduje, mohou nesouhlasit, ale mohli by toho litovat

19.1.2012
SDÍLEJ:

Starosta Mnichova Hradiště Arnošt VajzrFoto: Petra Kuldová

V Mnichově Hradišti bude letos město investovat do dvou velkých akcí. Tou úplně největší, kvůli které musela dokonce vzniknout podzemní chodba pod městem, má jednoduché, ale významné jméno, kanalizace. Stojí nehorázné milióny, ale její výstavba byla nevyhnutelná. Na dotazy Boleslavskému deníku odpovídal starosta Mnichova Hradiště Arnošt Vajzr.

Co bylo impulsem k tomu aby se začala budovat chybějící kanalizace?

Prvotní záměr vybudovat kanalizaci se zrodil z toho, že naše místní část Veselá, nemá kanalizaci. Za poslední desetiletí se příliš na kanalizaci nemyslelo a jsou zkrátka místa, kde kanalizace nebyla. Od místního závodu, zvaného jednička, se budovalo důlní dílo. Pod částí Hradiště tedy jeli dva důlní štíty proti sobě a vytvořily nosný přivaděč z koncového bodu Hradiště do čistírny odpadních vod a do něj se postupně budou přepojovat všechny sítě kanalizační řady, které v Hradišti jsou. O to se bude ale už starat Vak Mladá Boleslav.

Jak to bylo s podzámčím?

Ono to vlastně začalo odkanalizováním podzámčí, které nemělo kanalizaci. Tam šly vody do Jizery, nebudeme nic zastírat. Takže se vytvořila kanalizace od kostela sv. Jakuba a docela zajímavou stavbou dole u Jizery je tlaková štola, která z té skály vytlačuje splaškovou vodu nahoru směrem na Kamenec a dále teče řadem do čistírny odpadních vod.

Můžeme říci, že budoucí kanalizace je nadčasová?

Není to rozhodně akce, která by řešila současný stav, ale je to akce, která řeší odkanalizování na desítky let dopředu. Není tedy v budoucnu problém připojovat další plochy, další rodinné a panelové domy.

Co současná kanalizace znamená pro občany a jejich peněženky?

Občany to bude stát pouze přípojky na vlastním pozemku. Pro ně je to myslím úleva, že nemusí vyvážet žumpy, to už dneska také stojí nemalé peníze. Zmizí samozřejmě úniky odpadních vod do vodotečí.

Mohou vůbec obyvatelé oblastí ,kde se kanalizace buduje, říci, že ji nechtějí?

Mohou, ale zákon, který byl novelizovaný o vodách, jasně ukládá, že stavebník je povinen v místě, kde kanalizace je, se napojit. U nových staveb je to jednoznačné, ten kdo žumpu má, tam by teoreticky mohl mít majitel nemovitosti zájem na tom, aby se připojit nemusel, ale tím, že se bude spolu s kanalizací provádět i úprava povrchů chodníků a okolí, by potom také majitel takové nemovitosti mohl mít problém. Nemusel by totiž dostat povolení k připojení. Prostě by zaspal a pak na to doplatil. Musím ale říct, že s tímto problém zatím nemáme.

Jak je to časově náročná akce?

Zahajovalo se v roce 2011, končit se mělo v roce 2013. Firma ale jede výborně a vypadá to, že budeme končit už na konci letošního roku.

Ne vždy se vše povede hned. Nastala nějaká krize?

Jediný krizový moment byl ten, že se při ražbě štoly narazilo na skálu a muselo se odstřelovat. Došlo ke zdržení, ale pracovníci firmy nasadili ještě vyšší tempo a v podstatě předhonily termíny do plusu. Když mi jednu sobotu volali, že se razící štíty potkaly výškově i směrově, tak to bylo velmi dobré.

Autor: Petra Kuldová

19.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
110

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení