Neodkladná demolice. Tu v ideálním případě příští rok v červenci čeká stávající budovu Domova dětí a mládeže (DDM), později i jídelnu v Mírové ulici. Nahradí je novostavba na místě DDM v níž nebude chybět ani kuchyně jídelna pro sousední mateřskou školu a všechny základní.

I když starosta Ondřej Lochman ví, že to nebude levná investice, předpokládaná suma jen za stavbu je kolem 40 milionů, v ruce už drží studii. Finální projekt by měl být hotový do konce letošního roku.

„Nemáme moc na výběr. Obě budovy, domov dětí a mládeže a jídelna, pochází ze sedmdesátých let, jsou to montované dřevostavby a jejich životnost po třiceti letech končí. Oba objekty jsou rozpadlé a tohle nám přijde jako rozumná investice. Vyřešíme tím situaci na dalších padesát let," řekl starosta.

Prázdný prostor po jídelně se změní na park. I trafostanici chce město přesunout na jiné místo.

Jídelna v kavárenském stylu

Zamýšlená stavba bude mít dvě patra. V přízemí bude jídelna s kuchyní, která obhospodaří nejen mateřskou, ale i základní školy v centru města. Navíc stoly v jídelně budou uspořádány v kavárenském stylu, aby prostor mohl být využíván multifunkčně. Nabízí se tak možnost přednáškového či promítacího sálu. „Počítáme s kapacitou 150 lidí. Navíc skleněné dveře mohou být při veřejné akci otevřené, čímž se propojí s terasou, kde je také sezení," popsal Ondřej Lochman s tím, že místo stávající kuchyně pro mateřinku vznikne nová třída a zázemí pro učitele.

V prvním patře, do nějž se návštěvníci dostanou po dvou schodištích či výtahem, vznikne komunitní centrum, které bude sloužit domovu dětí a mládeže. „Měli by se zde potkávat nejen školáci, kteří sem budou chodit na kroužky, ale také náctiletí, kteří tu budou trávit volný čas, i rodiče, kteří si sem budou chodit pro poradenské služby," dodal starosta.

Věří, že se s demoličními pracemi začne příští rok v červenci a že se poprvé kopne do země v září. Suma sumárum investice za 55 milionů, s níž by Mnichovu Hradišti mohla pomoci dotace. V částce je zahrnuta nejen demolice, ale i stavba a úpravy v ulici Mírová.

A právě předpokládaná cena, kterou chce město výběrovým řízením snížit přibližně o 20 milionů, se nelíbila finančnímu výboru. V žaludku ležela hlavně předsedovi, zastupiteli Aleši Jiráskovi, který se pustil do diskuse se starostou. Kritizoval zejména to, že se vynakládají zbytečné peníze za projektové dokumentace. Podle Ondřeje Lochmana ale město musí mít připravené projekty „v šuplíku", aby mohlo včas žádat o vypsané dotace.