V Mnichově Hradišti hazard nechtějí. Přesně to ukázala anketa, která se uskutečnila 
o volebním víkendu. Anketní lístek vyplnilo 1239 místních. A čísla mluví jasně. Celkem 771 z nich automaty ve městě akceptovat nehodlá.

O tom, že to lidé se zákazem výherních hracích přístrojů a výherním loterijních terminálů myslí opravdu vážně, svědčí rozdíl bezmála šesti set hlasů mezi první možností, tedy úplným zákazem, a druhou – místním omezením.

Co teď se získanými informacemi? Jak s nimi naložit? Váha odpovědnosti, jak prekérní situaci vyřešit, leží na nových zastupitelích. Po volbách stále ještě řeší složení koalice a opozice.

Nepříliš dobré pocity z průběhu ankety má Ondřej Lochman, lídr vítězné strany Žijeme pro Hradiště. „Vážím si všech, kteří hlasovali. Nicméně, bohužel, anketa nemá zcela vypovídající hodnotu. Nevíme totiž přesně, kolik lidí hlas do urny skutečně hodilo," říká Ondřej Lochman. Naráží tím na vážný problém, který ještě stávající vedení města nepodchytilo. Totiž, že jeden obyvatel mohl hlasovat 
i několikrát.U hlasovacích lístků nebyla žádná kontrola.

Inspirace v jiných městech

Souhlasí ale s tím, že by bylo dobré hazard ve městě podchytit. Otázkou ale zůstává, za jaký konec opatření chytit. Poznamenal, že jako jedno 
z východisek vidí inspiraci 
v jiných městech.

„Poměrně velkou debatu vyvolal hazard v Brně a zabývali se s ním také v Liberci. Nejdříve bych prozkoumal, jak omezení fungují jinde a teprve poté bych je zkusil zavést u nás," nastínil možné řešení Ondřej Lochman, který je horkým kandidátem na post starosty, pokud se dohodnou všechny strany hradišťské koalice. Podle něj je potřeba projednat například umístění hracích přístrojů, vzdálenost od škol, kde se pohybují děti, či způsob reklamy upozorňující na hazardní hry.

Tvrdí také, že jedna věc je anketa, ale druhá dopad hazardu na společnost. Proto si chce ze sociálního odboru městského úřadu vyžádat zprávu, kde budou jasně vidět následky, které mají automaty či terminály na uživatele.

Loterijní zákon

Stejně jako Ondřej Lochman ani stávající místostarosta Jiří Bína (ODS) nepovažuje výsledky ankety za korektní. „Všichni budeme očekávat, až vyjde v platnost novela loterijního zákona," sdělil Jiří Bína s tím, že složitou otázkou hazardu budou rozplétat už noví zastupitelé.

Jemu samotnému by automaty ve městě příliš nevadily. Jejich provozovatelé by ale museli dodržovat určitá pravidla. „Kdyby byly herny daleko od centra, nehráli by na nich registrovaní lidé, to znamená dlužníci či neplatiči alimentů, a blikající reklamy by nelákaly spořádané občany, byl bych asi tolerantní," dodal místostarosta.

Novela loterijního zákona by podle současného plánu mohla začít platit už od ledna příštího roku.

V Mnichově Hradišti je 
v současné době povoleno 29 automatů a 47 videoloterijních terminálů.

Výsledky ankety

varianta                             počet hlasů                  procenta
úplný zákaz                         771                         62,2 %
místní omezení                    179                         14,4 %
časové omezení                  124                         10,0 %
místní + časové omezení     87                           7,0 %
neomezený provoz              54                           4,3 %
neplatný hlas                        24                            1,9 %
lidé odevzdali celkem 1239 anketních lístků