Rozpočtové provizorium slouží v okamžiku, kdy nemá v novém roce město či obec řádný rozpočet, ovšem výdaje na jasně a předem určené účely nepočkají. Zajišťuje také plynulý chod města a radnice.

S dočasným rozpočtem hospodaří například Bakov nad Jizerou. Zde po něm sáhli kvůli pandemii koronaviru. Město chce znát opravdové příjmy po roce 2020. „V případě rozpočtu jsme si sestavili harmonogram. Pracovali jsme na něm od srpna a připravili jsme ho. Pak se ale začalo diskutovat o daňových balíčcích, tak jsme si říkali, že s tím nebudeme spěchat a počkáme, jak to bude doopravdy vypadat,“ popsal starosta Radim Šimáně (STAN + TOP 09).

Rozjeté investice se ale nezastaví. „Jde například o kanalizaci v Malé Bělé, na jejíž budování se finančně podílíme. Bude tam navíc potřeba řešit také obnovu infrastruktury,“ podotkl Šimáně.

Další velkou akcí je přístavba na tamní škole. V jejím případě má město přiznanou dotaci, ale část zaplatí i ze svého, mělo by se jednat přibližně o 10 milionů z městské kasy.

Jasno o rozpočtu není zatím ani v Kosmonosech. „Čekáme se schvalováním na lednové zastupitelstvo,“ potvrdila asistentka starosty a místostarosty Danuše Jeřábková. I Kosmonosy čekají na to, jaká bude realita nového roku a kolik peněz bude mít město doopravdy k dispozici.

Otálení s návrhem rozpočtu zde způsobil koronavirus. „Je to kvůli covidu. Daňový balíček vyšel ve sbírce zákonů až ke konci roku, tak jsme s tím posečkali,“ doplnila vedoucí ekonomického odboru Lenka Červená.

Mladá Boleslav používá zkraje roku rozpočtové provizorium několik let i přes výhrady opozice. „Výhodou je, že budeme přesně znát případné přebytky a daňové příjmy z roku 2020 a můžeme je přesně zapracovat do rozpočtu nového,“ uvedl primátor Raduan Nwelati (ODS). Podle něj tak nemůže docházet k tomu, že se některé položky přepočítají a město bude muset rozpočet zásadně předělávat.

Jinde jasno mají

Naopak Mnichovo Hradiště schválilo návrh rozpočtu už v prosinci, a to se schodkem asi 4,4 milionu korun, což město dofinancuje z přebytku z let minulých.

Bělá pod Bezdězem ukončila rok 2020 se ztrátou asi 34 milionů korun. I zde ztráty vybalancovali díky přebytkům z minulých let. Rozhodnuto už je i v Dobrovici a Benátky nad Jizerou.