Do chodníku zde zamíří celkem deset takzvaných kamenů zmizelých, které označí místa, odkud byli odvlečeni za války Židé do koncentračních táborů.

Organizátoři, hosté i veřejnost, kteří budou doprovázet Guntera Demniga, německého umělce a autora projektu, jenž přijede kameny osobně umístit, se setkají ve 13 hodin na Staroměstském náměstí před akvaristikou, která jako řada dalších budov v Mladé Boleslavi také pamatuje hrůzné události válečných let.

„Velmi nás těší, že lidé, kteří se o prosazení projektu v Mladé Boleslavi zasloužili, jsou skupinou rozkládající se napříč politickým spektrem. Dík patří například náměstkovi Jiřímu Bouškovi nebo krajskému radnímu Karlu Horčičkovi," říká za organizátory David Hradiský a zdůrazňuje zásluhy Heleny Průškové, která na vlastní pěst připravila usazení kamenů zmizelých v Debři.

Právě díky součinnosti soukromých i veřejných osob a diskusnímu cyklu MB Café, jež se Stolpersteine věnovalo jako jednomu ze svých témat, se podařilo projekt v Mladé Boleslavi a Debři realizovat rychleji než v jiných městech.

Mezi vzácnými hosty sobotní události bude místopředseda Federace židovských obcí ČR Michael Lichtenstein nebo historička holocaustu Blanka Rozkošná. Ti společně s historikem Jiřím Filipem a senátorem Jaromírem Jermářem pronesou před usazením kamenů pár slov.

Pak už do chodníku zamíří nenápadné betonové kostky s mosaznou hlavicí, které označí místa, odkud byli Židé za války odvedeni. Město tak získá decentní připomínku událostí, které je potřeba neustále připomínat.

Na Staroměstském náměstí bude na třech od sebe pouze minimálně vzdálených místech umístěno tentokrát osm kamenů, dva další Demnig usadí v Debři, kam se delegace přesune ve 14.30 hodin.

Je otázkou, zda tato aktivita bude v budoucnu v regionu pokračovat. Pravdou však je, že zpola zapomenutých osudů je plné celé Mladoboleslavsko.