Předcházely tomu měsíce váhání a zvažování pro a proti. Teď už má ale Petr Matoušek, režisér a principál amatérského divadelního souboru Divadýlko na dlani, jasno: v pondělí se začíná zkoušet Bylo nás pět.

Myšlence na inscenování humoristické klasiky Karla Poláčka se Matoušek dlouho bránil. V rámci kurzu praktické režie, který pod vedením odborných lektorů v několika posledních letech navštěvoval, se na absolventské inscenaci Bylo nás pět totiž už jednou podílel. Právě tato skutečnost byla dlouho argumentem proč hru nenasadit ve vlastním souboru. Co se nakonec změnilo?

„Poláčkův text je natolik bohatý, že dává řadu možností, jak s ním naložit. Já se pokouším tu celou řadu příběhů orámovat školním rokem, tedy obdobím od podzimu do léta," přibližuje Matoušek. K jeho rozhodnutí přispěl také nesmrtelný humor literární předlohy, fakt, že jde o české dílo, a možnost uchopit knihu plnou drobných příběhů jinak než ostatní.

A tak se na jevišti už brzy začne zhmotňovat Petr Bajza, Antonín Bejval, Čeněk Jirsák, Eda Kemplink i Zilvar z Chudobince. O obsazení posledního výrostka už je dokonce jasno. „Budu ho hrát já stejně jako v té naší absolventské inscenaci. Chci podpořit tezi, že i Zilvar z chudobince může vypadat blahobytně," naráží Matoušek s úsměvem na svou muskulaturu.

Zato obsazení ostatních postav se prý neustále proměňuje. Režisér zároveň předesílá, že diváci nemají v rolích chlapců očekávat děti. Kapacita souboru tomu zkrátka nestačí, a tak Divadýlko nebude svou inscenaci stavět na dětském herci, jako tomu bylo třeba v televizní adaptaci Bylo nás pět v režii Karla Smyczka.

Vedle Divadýlka na dlani sice funguje také Dětské studio, do něho ovšem v poslední době dochází osm dívek. Také proto Matoušek vsází na obrácený princip.

„Nejstarší, a pokud možno vousatí, budou hrát malé kluky a naši mladí budou rodiči a dalšími dospělými. Věk je totiž relativní – jiný je ten fyzický a jiný mentální. Já si pamatuji, že, když jsme byli kluci adělali nějaké lotroviny, tak jsme to stejně brali hrozně vážně. Stejně jako teď divadlo, práci i lásky," zamýšlí se Matoušek.

Kdo se tedy zhostí hlavních rolí? To principál ještě konkrétně nechtěl prozrazovat. Inscenačnímu principu by ale jistě vyhovoval Luboš Dvořák, Radek Kotlaba nebo Jan Jíše. Právě jejich tváře mají od těch chlapeckých nejdál.

Komedie by měla mít premiéru opět na Létě na dlani, na letním plenérovém festivalu divadla a hudby, který Divadýlko na dlani pořádá pravidelně v polovině července.