Ustanovování nových obecních zastupitelstev provází na mnoha místech velké vášně. K zajímavému případu, který obec doslova rozdělil, došlo v Ujkovicích rozkládajících se 16 kilometrů na východ od Mladé Boleslavi.

„Je to podvod. Takhle to nemělo dopadnout. Z výsledků jsme všichni rozčarovaní," nechal se slyšet Jiří Zedník, který výsledek voleb v Ujkovicích napadl oficiální cestou.

Jaká je tedy v obci, kterou obývá zhruba stovka obyvatel, vlastně situace? Skutečně došlo k manipulaci s volebními výsledky?

V Ujkovicích kandidovalo devět nezávislých kandidátů. Každý na své vlastní kandidátní listině. Nové zastupitelstvo mělo vytvořit sedm lidí. Mezi známými jmény se objevila také dvě jména zbrusu nová – o zastupitelské křeslo se ucházela sedmačtyřicetiletá dělnice Ilona Štěpánová a třicetiletá Lenka Slovanová toho času na mateřské dovolené. A nastala zvláštní situace.

Obě dámy totiž získaly naprosto shodný počet hlasů. Každé projevilo důvěru přesně třicet voličů. A tak skončily na děleném sedmém až osmém místě. Jenže v nejvyšším obecním orgánu mohla zasednout pouze jedna z nich. Která?

„Když jsme přebírali výsledky, bylo tu rušno," vzpomíná Marie Bičáková, vedoucí oddělení sekretariátu mladoboleslavského magistrátu, která v závěru volebního víkendu dohlížela na celou volební agendu. „Přebírali jsme výsledky 159 obcí, ale na nespokojenou volební komisi z Ujkovic si vzpomínám," dodává Bičáková.

Na základě jakého klíče bylo rozhodnuto o tom, která z kandidátek v zastupitelstvu zasedne? Šlo o pořadové číslo kandidátní listiny?

Rozhodnout musel počítač

„Podle paragrafu 45 zákona o volbách do zastupitelstev obcí v této situaci rozhoduje los. V programu, do kterého se nahrávají výsledky, funguje generátor náhodných čísel a při sporných výsledcích automaticky určí, kdo uspěl a kdo ne," vysvětluje Jiří Prox z Českého statistického úřadu, který je vedoucím oddělení zpracování výsledků voleb.

Hlasy, které zpochybňují regulérnost celého procesu, jsou tedy liché. O posledním členovi zastupitelstva však rozhodl počítač. V Ujkovicích došlo k zajímavé situaci, jež je důkazem toho, že záleží na každém hlasu.

„Během těchto komunálních voleb losoval počítač na celém území České republiky celkem 1500krát. Tento fakt je vždy zdokumentován a přiložen k zápisu volebního výsledku jako jeho příloha," dodává Jiří Prox.

Ujkovice mají nové zastupitelstvo od soboty schválené. Následující čtyři roky v něm bude zasedat Ilona Štěpánová, tedy kandidátka, která konkurentku nakonec porazila dílem náhody.