Už 26 let nás dělí od 17. listopadu 1989, od událostí, které vyvrcholily pádem komunistického režimu a koncem čtyř desetiletí nesvobody, a zároveň 76 let od uzavření českých vysokých škol nacisty. Při této příležitosti se u pamětní desky na náměstí Republiky sešlo několik desítek obyvatel města, zástupců magistrátu, Muzea Mladoboleslavska, Středočeského kraje, České obce sokolské a dalších organizací.

Nejpodnětnější řeč přednesl Jonatan Hudec, mladoboleslavský kazatel Českobratrské církve evangelické, který se pozastavil zejména nad špatnou náladou ve společnosti: „Když se dnes v naší zemi někdo ozve ve jménu ideálů sametové revoluce, jakmile někdo hlásá lásku, pravdu a toleranci, bývá za nebezpečného blázna, který by měl být raději zticha." Naopak vyzdvihl ochotu stále větší části obyvatel vyjadřovat své názory veřejně, protestovat a demonstrovat. Jeho celou řeč plnou zajímavých myšlenek naleznete na internetových stránkách města Mladá Boleslav.

O hudební doprovod se postaral smíšený pěvecký sbor Boleslav a státní hymnu jako již tradičně zazpíval náměstek primátora Michal Kopal.