Tak to je pěkně na …! Poslední slovo této věty v rámci etického kodexu Deníku neuvádíme. Tuto sprostou větu použil vousatý šedovlasý muž, který si říká Franta. Popíjel lahvové pivo u obchůdku v centru Mladé Boleslavi Na Kozině. Podobný názor vyslovil, když se od novinářů dozvěděl, že město hodlá zakázat popíjení alkoholu na vybraných místech v Mladé Boleslavi.

„I to pivko nám snad seberou, vždyť to není možný. Tady je to Amerika,“ rozčiloval se. Zřejmě kdyby tento názor slyšela Jana Sobotková z mladoboleslavského sídliště, neudržela by nervy na uzdě. „Úplně mě rozčiluje, jak u stánků postávají chlapi, pijí pivo, kouří, plivou kolem sebe, dělají nepořádek – a to všechno vidí děti,“ prosazuje opačný názor.

O tom, že takoví opilci často končí ležící před obchodními domy, v křoví, na lavičkách a na autobusových zastávkách, už raději ani nemluví.

Městská policie zatím až doposud nemohla téměř nic dělat. S opilci, kteří znečišťovali ulice, mohli strážníci doposud zatočit jen v případě, že je někdo na místo přivolal a oficiálně ohlásil, že se cítí jeho chováním pohoršen.

Vedení města Mladá Boleslav se proto rozhodlo, že se pokusí znovu prosadit vyhlášku, která by v této problematice udělila strážníkům větší pravomoci.
Tento pokus není rozhodně první. Už minulé vedení města se o prosazení takové vyhlášky pokusilo. Již dvakrát ale byla zrušena krajským úřadem, protože údajně prakticky porušovala lidská práva.

Hlasování o nejlepšího opilce

Opilec č. 1 Opilec č. 2

Opilec č. 3 Opilec č. 4

HLASUJTE! Tak se opíjí lidé v Mladé Boleslavi. Radnice se s tímto zásadním problémem rozhodla bojovat. Nechceme nikoho zesměšňovat, ale co je moc, to je moc! Deník se v rámci prevence rozhodl zahájit hlasování o „nejlepšího“ opilce Mladé Boleslavi. Svému "oblíbenému" opilci můžete dát hlas v anketě v pravé části této stránky.

Nwelati chce omezit alkohol už od dubna

Město Mladá Boleslav se již několikrát pokoušelo přijmout vyhlášku omezující požívání alkoholu na veřejnosti. Už dvakrát ale byla zrušena.

„Rozhodli jsme se tuto vyhlášku oprášit a chceme, aby se 20. března schvalovala na zastupitelstvu. Pokud bude schválena, začne platit od 1. dubna,“ řekl Deníku primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Podle něho se město inspirovalo vyhláškou, kterou nedávno schválili zastupitelé v Ústí nad Labem a kterou již posvětilo také Ministerstvo vnitra ČR. Nwelati věří, že stejně jako v Ústí i mladoboleslavská vyhláška projde.

První vyhláška, jež v Boleslavi zakazovala alkohol na ulicích plošně, byla zrušena. Druhá směrnice již zakazovala popíjení v konkrétních ulicích, ale rovněž byla zrušena.

„Nová vyhláška bude obsahovat omezení na konkrétních místech a ještě s odůvodněním podle vzoru z Ústí,“ řekl Nwelati s tím, že budou použity velmi podobné formulace. Bylo by proto divné, kdyby ministerstvo schválilo podobný předpis v jednom městě a ve druhém ne.

Podle Nwelatiho zajistila seznam lokalit s omezením veřejného popíjení alkoholu speciální komise ve spolupráci s městskou policí. „Tyto lokality již byly vybrány. Už mi přišly e–mailem,“ potvrdil rychlou přípravu na přijetí vyhlášky primátor.