To je cílem občanského sdružení Spokojený domov s domovským sídlem v Mnichově Hradišti.
Nyní si sdružení Spokojený domov společně s občanským sdružením DMO Pobyty vzalo na svá bedra pořadatelství filmového festivalu s názvem „Moudrost stáří na plátně“.

Festival se uskuteční ve dnech 7. a 8. října v kině v Mnichově Hradišti.
Kromě projekce českých i zahraničních filmů o stáří a stárnutí, nabídne i doprovodný program se zajímavými hosty.

Jiří Tošner

Jiří Tošner je psycholog, psychoterapeut a předseda občanského sdružení HESTIA, které se zabývá dobrovolnictvím a vzdělávacími a školicími aktivitami v sociálních službách a dalších pomáhajících profesích.

V rámci slavnostního zahájení v pátek 7. října 2011 po 17. hodině Jiří Tošner představí aktivity občanského sdružení HESTIA a následovat bude krátký dokument o dobrovolnictví v Domově seniorů Jankov natočený Národním dobrovolnickým centrem HESTIA při příležitosti „Evropského roku dobrovolníků 2011“ .

Dalším hostem bude Václav Knop. Je český herec, dabér a režisér.

Václav Knop

Narodil se v roce 1949 v Turnově. Nejznámější postavou, kterou daboval, je major Frank Burns z amerického seriálu M*A*S*H. Jeho nejznámější televizní role je patrně postava profesora tělocviku Jonáše ze seriálu Hospoda. Dále ho mohou diváci znát z menších rolích ve filmech (Jak básníci neztrácejí naději, Obsluhoval jsem anglického krále…) i seriálech (Dobrodružství kriminalistiky, Četnické humoresky, Život na zámku…)
Hlas Václava Knopa můžeme slyšet i na některých vlakových nádražích, kde oznamuje cestujícím příjezdy a odjezdy vlaků.
Václav Knop se zúčastní slavnostního zahájení festivalu v pátek 7. října 2011 v 17 hodin.

DMO pobyty budou mít ve foyer kina stánek, ve kterém představí své služby a přiblíží problematiku DMO veřejnosti. „Protože řada našich klientů je na vozíku, důležitý je pro nás bezbariérový přístup, který je v případě mnichovohradišťského kina bezproblémový,“ říká předsedkyně sdružení DMO Pobyty Kateřina Maxová.

A proč se zástupci sdružení rozhodli navštívit festival? „Máme k tomu hned několik důvodů. Zdravotní postižení a stáří spolu často souvisí, velmi nás zajímají osudy seniorů a myslíme, že si s nimi máme co říct. Těšíme se na promítané filmy i na setkání se zajímavými lidmi. Navíc nás pojí dlouholetá spolupráce s pořadatelem festivalu, kterým je Občanské sdružení Spokojený domov,“ vysvětluje Kateřina Maxová.

Právě Občanské sdružení Spokojený domov poskytuje péči v domácnostech jak seniorů, tak zdravotně postižených. Slova Kateřiny Maxové potvrzuje i pracovník Spokojeného domova Petr Novák: „Velmi nás těší, že se občanské sdružení DMO Pobyty rozhodlo zúčastnit našeho festivalu.
Zatímco promítané filmy propojují svět mladých a starých, účastníci s DMO přiblíží světy zdravých lidí a osob se zdravotním postižením,“ vysvětluje Novák.

A na co se ještě můžete těšit?

· Setkání a fotografování například se Švejkem, Boženou Němcovou či Magdalenou Dobromilou Rettigovou.
· Komentovanou výstavu kostýmů z českých pohádek (díky spolupráci s barrandovskými ateliéry)
· Hlídání dětí s doprovodným programem v přilehlé kinokavárně.
· Krátký film z dílny Spokojeného domova, kde se ve dvojroli představí mnichovohradišťský senior pan Miroslav Frydrych.
· Krátký dokument o dobrovolnictví v Domově seniorů Jankov natočený při příležitosti „Evropského roku dobrovolníků 2011“ Národním dobrovolnickým centrem HESTIA.
· Krátký dokument o pobytech pro lidi s dětskou mozkovou obrnou pořádaných občanským sdružením DMO Pobyty.

To vše jsou témata, která souvisí s péčí, kterou sdružení Spokojený domov poskytuje. Ptáte se také, co může být smyslem života usměvavého devadesátiletého bači, žijícího v nuzných podmínkách slovenského venkova? Lákají vás tabuizovaná témata sexuality ve stáří či péče rodiny o nemocnou babičku? Nevíte, co byste dělali, když byste zjistili, že vám zbývá poslední měsíc života?

Pak si určitě nenechte ujít filmový festival Moudrost stáří na plátně.