Přes dvě stě litrů nafty zamořilo v neděli půdu u Dolní Krupé u Mnichova Hradiště při dopravní nehodě kamionu. „Dvacetiletý řidič jel ve směru od Mimoně. Podle jeho vyjádření mu do jeho směru vjelo jiné vozidlo. Řidič kamionu se mu proto chtěl vyhnout, strhl řízení vpravo, kde se dostal na kraj vozovky a po několika metrech se převrátil do příkopu,“ popsal příčinu nehody tiskový mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš.

Řidič při nehodě utrpěl naštěstí jen lehčí zranění. Z vozu se vysypalo uhlí a z proražené nádrže začaly vytékat desítky litrů nafty. Na místo okamžitě dorazili i mladoboleslavští hasiči, kteří se pokusili zachytit zbylou naftu v nádrži. „K místu nehody musela být přivolána specializovaná firma, která odbagrovala kontaminovanou zeminu. Odebrány byly také vzorky půdy, které se budou nyní podrobněji zkoumat,“ řekl Boleslavskému deníku operační důstojník mladoboleslavských hasičů.

Vybagrované místo muselo být zavezeno novou zeminou. Pokud by nedošlo k odbagrování zamořené zeminy, mohly by se ropné látky dostat do spodních vod nebo do nedalekého potůčku. Ještě několik hodin po odstranění havárie byly na místě dopravní nehody cítit ropné látky.

„Nehody jsou tam každou chvíli, bohužel i smrťáky. Stačí, když trochu zaprší a auta tam lítají jedno za druhým. Určitě by s tím měl někdo něco udělat. Je to tam opravdu nebezpečné. Asi před rokem se tam zabil můj kamarád,“ uvedla obyvatelka Dolní Krupé Petra Bornerová. Jak dále poznamenala, s rychlostí si tady řidiči příliš hlavu nelámou. „Projít tudy s malým dítětem je někdy o život. Musíme si dávat velký pozor,“ dodala obyvatelka obce.

Sama má návod, jak na řidiče, kteří nechtějí dodržovat nejvyšší povolenou rychlost. „Aspoň obden by zde měli kontrolovat policisté rychlost. Pomohlo by to i jako prevence,“ uvítala by Bornerová.

Nehoda navíc zablokovala provoz na frekventované silnici na několik hodin. Řidiči tak museli nehodu objíždět například přes Bělou pod Bezdězem. „Přítomnost alkoholu vyloučila u řidiče dechová zkouška. Škoda na havarovaném vozidle a nákladu je odhadnuta na 400 tisíc korun,“ dodal mluvčí Mareš.